LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 7)

Shendeti

Nëse ju pëlqen kjo këngë e Eminem-it, ju mund të jeni psikopat

Përderisa filmat për një kohë të gjatë na kanë bindur se psikopatët dëgjojnë muzikë klasike përderisa i përgatisin instrumentet e tyre të torturës, duket se shijet e tyre janë shumë më moderne. Një anketim i fundit ka zbuluar se “personat ...

Read More »

Gjumi i shëndetshëm/ Sjelljet e ndaluara që s’duhet të bëni pas orës 9 të mbrëmjes

Asgjë nuk mund të zëvendësojë një gjumë të shëndetshëm kështu që kjo është arsyeja pse kemi dedikuar këtë artikull, për t’ju ndihmuar të mësoni atë që ju nuk duhet të bëni pas orës 21:00 në mënyrë që ju të merrni ...

Read More »

Përse vdesin më të rinj personat që nuk përdorin alkol?!

Një studim i publikuar së fundmi tregon se konsumuesit e rregullt të alkoolit janë më pak të prirë të vdesin para kohe sesa njerëzit që asnjëherë nuk konsumojnë alkool.  Po pra, mirë e lexuat: ‘Time’ raporton se abstenimi i alkoolit shpin në ...

Read More »

Këto janë këshillat se si të eleminoni energjitë negative në dhomën e gjumit

Siguroni rrjedhje të lirë të energjisë pozitive në dhomën e gjumit. Për të siguruar në shtëpi rrjedhë të lirë të energjisë së mirë dhe për t’u mbrojtur nga negativitetet, këto gjëra duhet t’i nxirrni sa më parë nga dhoma e gjumit. Ekspertët ...

Read More »

Zbulohet enigma, çfarë do ju ndodh 1 minutë para vdekjes

Nuk ka një njeri që nuk e ka pyetur veten se çfarë ndjen, dhe çfarë ndodh ekzaktësisht në mendjen tonë në momentin që vdesim. Tani në sajë të ndihmës së kimistëve ne e dimë saktësisht se çfarë mund të ndiejmë ...

Read More »

Shkencëtarët: diabeti mund të shërohet, kështu…

Shkencëtarët e Universitetit të Newcastle në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan se një humbje më pak se një gram yndyrë në pankreas mund të nxisë prodhimin e insulinës, e cila e shtypë diabetin e tipit 2, raporton Daily Mail. Shkencëtarët thonë ...

Read More »

Pinë duhan gjithë jetën por mushkëritë i kanë të shëndetshme, kjo është arsyeja

Shkencëtarët në Britani kanë shpjeguar arsyen se përse disa njerëz kanë mushkëri të shëndetshme, pavarësisht se kanë një jetë që tymosin duhan. Analizat mbi 50 mijë njerëz kanë treguar se bëhet fjalë për një mutacion në ADN-në e disa njerëzve, ...

Read More »

Faktorët kryesor që shtojnë rrezikun e një sulmi në zemër

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, faktorët kryesor që ju vënë në rrezik të një sulmi të zemrës janë: Mosha – Sa më të vjetër, aq më i madh është rreziku për një pësuar sulm në zemër. Më shumë se 80% ...

Read More »

Alarmi/ Sëmundja e re që po përhapet nga celularët

Shkencëtarët nga Hong Kongu i kanë habitur të gjithë me zbulimin e fundit. Ata thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re. “Ankthi i ndarjes nga celulari” quhet simptoma që, sipas shkencëtarëve aziatikë, ka prekur shumicën e njerëzve tashmë. Ata ...

Read More »

Kanceri i mushkërive mund të rrijë i heshtur për 20 vjet dhe papritmas të bëhet agresiv

Disa lloje kanceri të mushkërive mund të mbesin të heshtur deri në 20 vjet para se të bëhen agresivë dhe të metastazojnë shpejt. Hulumtuesit mësuan për këtë pas studimit të rritjes së tumoreve në shtatë pacientë me kancer të mushkërive, ...

Read More »