LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 70)

Shendeti

Hap politik drejt kanabisit

MATTHIAS VON-HEIN  Lehtësimi i konsumit të kanabisit për të sëmurët rëndë nuk është një ndryshim rrënjësor në politikë, por ky do të vijë Vetëm një hap i vogël, por në fund të fundit në drejtimin e duhur: E ngarkuara e ...

Read More »

Maskë prej orizi dhe mjalti

Orizi vlerësohet sidomos në recetat për kujdesin ndaj bukurisë së femrave japoneze, e në kombinim me mjaltin siguron një lëkurë të ripërtërirë të fytyrës. Është i pasur me vitaminat e grupit B, të cilët stimulojnë rritjen e qelizave, parandalojnë ose ...

Read More »

Çfarë duhet të dini për shtatëzaninë pas moshës 35 vjecare?

Nëse ju jeni 35 vjec dhe shqetësoheni lidhur me rreziqet e shtatëzanisë, ekspertët shprehen se ekzistojnë një sër faktorësh të tjerë që duhet të konsideroni përvec moshës. Duhet të dini se disa rreziqe shëndetësore shtohen me kalimin e moshës, por ...

Read More »

Mëngjesi i duhur për diabetikët

Personat të cilat vuajnë nga diabeti i tipit 2 ka treguar ekzistimin e lidhshmërisë ndërmjet llojit dhe sasisë së ushqimit të konsumuar në mëngjes në kontrollimin e glukozës në gjak dhe hormoneve në organizëm. Sipas një studimi i cili ka ...

Read More »

“Gripi’, ISHP: Shqipëria ndodhet periudhën e epidemisë. Kujdes, infeksioni që qarkullon, viral akut

Shqipëria është duke përjetuar një intensitet të lartë të infeksioneve respiratore si një pjesë e mirë e rajonit Evropian. Aktualisht, Shqipëria gjendet në periudhën e epidemisë së gripit. Viruset që qarkullojnë këtë vit janë AH1N1 dhe AH3N2, të cilët janë ...

Read More »

Ushqimet që përmirësojnë performancën seksuale

Për të qenë mirë me shëndet, është e nevojshme që të keni një dietë të shëndetshme dhe të balancuar, ku në shumë raste, aspekti fizik i ushqimeve është shumë i rëndësishëm dhe motivues. Ajo që shumë njerëz mund të mos ...

Read More »

Ushqimet që përmirësojnë performancën seksuale

Për të qenë mirë me shëndet, është e nevojshme që të keni një dietë të shëndetshme dhe të balancuar, ku në shumë raste, aspekti fizik i ushqimeve është shumë i rëndësishëm dhe motivues. Ajo që shumë njerëz mund të mos ...

Read More »

Fushata e re e Instagramit, ja kuptimi i saj

Përderisa gjatë verës së vitit të kaluar fushata e famshme ishte “Ice Bucket Challenge” (Sfida me ujë të ftohtë), tani është fushata “ #SmearForSmear”, e cila synon të zgjerojë ndërgjegjen për kancerin e qafës së mitrës. Nëse në Instagram hasni ...

Read More »

Sëmundjet që fshihen tek shikimi

Zhdukja e vetullave tregon në problemet me gjëndrat tiroide, sytë e “lagësht” paraqesin infeksione, të bardhët e syve me ngjyrë të verdhë për problemet me mëlçinë, ndërsa ndjeshmëria në dritë çrregullimet në imunitet. Romantikët pohojnë që sytë janë pasqyra e ...

Read More »

Duhanxhiu, gjatë jetës shpenzon afërsisht 1,4 milion dollarë për cigare

Një hulumtim i kryer në Pensilvani (SHBA) tregon se gjatë jetës duhanpirësi harxhon 1,4 milion dollarë. Hulumtuesit e mbështetën këtë fakt në të dhënat për personat të cilët shpenzojnë një pako cigare nga mosha 18 vjeç deri në 69. Me ...

Read More »