LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 71)

Shendeti

Sëmundjet që fshihen tek shikimi

Zhdukja e vetullave tregon në problemet me gjëndrat tiroide, sytë e “lagësht” paraqesin infeksione, të bardhët e syve me ngjyrë të verdhë për problemet me mëlçinë, ndërsa ndjeshmëria në dritë çrregullimet në imunitet. Romantikët pohojnë që sytë janë pasqyra e ...

Read More »

Duhanxhiu, gjatë jetës shpenzon afërsisht 1,4 milion dollarë për cigare

Një hulumtim i kryer në Pensilvani (SHBA) tregon se gjatë jetës duhanpirësi harxhon 1,4 milion dollarë. Hulumtuesit e mbështetën këtë fakt në të dhënat për personat të cilët shpenzojnë një pako cigare nga mosha 18 vjeç deri në 69. Me ...

Read More »

Pamjet që do ju bëj të lini duhanin (Video)

Televizioni kinez CCTV transmetoi disa video, si pjesë e një fushatë kundër duhanpirjes. Në pamjet e transmetuara prej tyre, tregohet se si janë mushkëritë e dikujt që pi duhan. “Dikush që pi 15 vite duhan, ka mushkëritë me njolla të ...

Read More »

Studimi i ri: Edhe cigarja elektronike shkakton kancer

Disa cigare elektronikë mund të shkaktojnë kancer më shumë se një cigare normale. Sipas një studimi të fundit, cigaret elektronike (e-cigarettes) mund të vrasin më shumë se duhani. Cigaret elektronike kanë dalë si një opsion për të lënë duhanin. Por ...

Read More »

Zmadhimi i prostatës

Kontrollohuni dhe parandaloni në kohë! Çfarë është hiperplazia e prostatës? Zmadhimi i organit të prostatës dhe presioni i bërë në rrugët urinare quhet ndryshe, Hiperplazia ose hipertrofia beninje e prostatës. Fillon të shfaqet pas moshës 30 vjeç dhe në moshën ...

Read More »

Duhanxhinj: Ja si pastrohet mushkria nga toksina brenda 72 orësh

Ka shumë njerëz që nuk kanë pirë kurrë një cigare dhe kanë probleme të shumta me mushkëritë, ashtu siç ka edhe të tjerë që kanë pirë për 40 vite me radhë dhe mushkëritë e tyre janë të pastra safi. Në ...

Read More »

Shokon deklarata e mjekut: Kanceri është vdekja më e mirë, mos shpenzoni para për t’u sh​ëruar

​Të vdesësh nga kanceri është vdekja më e mirë, ndalni shpenzimin e milionave duke u munduar që ta kuroni, thotë mjeku i famshëm Richard Smith, duke shokuar opinionin publik. Independent në Londër shkruan se Dr. Smith, ish botues i British ...

Read More »

Mjekët: Kanceri? Thjesht fat i keq

Kanceri mund të jetë më tepër fat i keq, se sa një pasojë e përdorimit të duhanit apo ndonjë arsye tjetër. Një skuadër mjekësh amerikanë u përpoq që të shpjegonte përse disa qeliza ishin më të brishta ndaj kancerit krahasuar ...

Read More »

Këto janë disa nga sëmundjet e tmerrshme ngjitëse seksuale

Sëmundjet e tmerrshme ngjitëse seksuale që ju keni ndoshta asnjëherë nuk i keni dëgjuar. Sigurisht ju dini për sëmundjet seksualisht të transmetueshme të gonorresë, kllamidieve dhe herpesit-ato janë në thelb tri sëmundje ngjitëse seksuale të mëdha. Por ekzistojnë edhe me ...

Read More »

Një kurë për rënien e flokëve

Një kurë e re është gjetur për luftimin e një ndër problemeve më të mëdha të meshkujve sot, tullacllëkun. Metoda është gjetur rastësisht në Spanjë ndërsa po bëhej një studim për luftimin e kancerit. Gjatë eksperimeneteve u vu re se ...

Read More »