LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 72)

Shendeti

Ja ushqimet që dëmtojnë jetën seksuale

Ushqimet që konsumojmë ditë mund të ndikojnë seriozisht në jetën seksuale. Pos artikujve të cilët përmirësojnë jetën seksuale, ka edhe të tillë të cilët nuk do të ndikojnë pozitivisht në dhomën e gjumit. Kripa Futja e lartë e natriumit në ...

Read More »

Vaj ulliri për rrudhat në lëkurë

Vaji i ullirit është një përbërës që përdoret në masë të gjërë për trajtimin dhe ri-gjenerimin e lëkurës. Vaji i ullirit është një përbërës që përdoret në masë të gjërë për trajtimin dhe ri-gjenerimin e lëkurës. Ai ka funksione të ...

Read More »

6 simptoma që meshkujt nuk duhet t’i neglizhojnë kurrë

Mbase nga krenaria apo edhe nga frika, meshkujt e urrejnë te shkojnë tek mjeku, pa e ditur se kjo mund te sjellë paasoja te rënda. Mbase nga krenaria apo edhe nga frika, meshkujt e urrejnë te shkojnë tek mjeku. Ata ...

Read More »

Qumështi i dhisë apo i lopës?

Ekziston debat i vazhdueshëm se a është më i shëndetshëm konsumimi i qumështit të dhisë apo qumështit të lopës. Edhe pse qumështi i dhisë me qumështin e lopës kanë ngjashmëri të caktuara, ata janë edhe shumë të ndryshëm në përbërje ...

Read More »

Organet pa të cilat mund të jetojmë

Nuk është aspak e vërtet që trupi i njeriut është i përbëre nga një seri përbërësish të pa ndarë. Ekzistojnë organe jetësore pa të cilët organizmi nuk do të funksiononte siç duhej. Por ekzistojnë edhe organe të cilët nuk janë ...

Read More »

Aloe Vera bima e mrekullive!

Kur mendojmë për Aloe Verën, gjëja e parë që na vjen në mendje është përdorimi për të zbutur dhe shëruar të djegurat nga dielli. Megjithatë, kjo bimë kaq e pasur me lëndë ushqyese përdoret kudo në botë për raste nga ...

Read More »

Ushqimet e dimrit që luftojnë lodhjen dhe mbipeshën

Për t’i kaluar sa me lehtësisht viruset, lodhjen dhe për të mos shtuar në peshë gjatë dimrit, ja ushqimi i rekomanduar. Do ndiheni në formë dhe gjithmonë të buzëqeshur. Mungesa e vitaminës D dhe zinkut mund të shkaktojë më shumë ...

Read More »

4 ushqimet që na shkurtojnë jetën

Sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri njihen si sëmundje vdekjeprurëse, ndaj të cilave duhet të tregojmë kujdes maksimal. Ushqimi është një ndër faktorët që ndikon drejtpërdrejtë në shëndet dhe lidhur me këtë studiuesit këshillojnë që të qëndrojmë larg prej disa ushqimeve. Këto ...

Read More »

Në vënd të viagrës…

Zgjerimi i hartës së moshave që kanë përfshirë impotencën mashkullore, ka bërë që të kryhen studime intensive për të zëvendësuar në mënyrë bio, preparatet mjekësore si viagra apo cialis. Për këtë studiuesit kanë analizuar një numër ushqimesh dhe kanë arritur ...

Read More »

Veshjet që dëmtojnë shëndetin

Reçipetat e ngushta- Pengojnë zhvillimin e gjoksit, tonifikimin e tij, e bëjnë më të lëshuar dhe i prishin formën. Rripi i shtrënguar- Shkakton dhimbje në pjesën e belit, si dhe stimulon shfaqjen e tuleve përreth belit, por shkakton… Reçipetat e ngushta- ...

Read More »