LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 73)

Shendeti

Aloe Vera bima e mrekullive!

Kur mendojmë për Aloe Verën, gjëja e parë që na vjen në mendje është përdorimi për të zbutur dhe shëruar të djegurat nga dielli. Megjithatë, kjo bimë kaq e pasur me lëndë ushqyese përdoret kudo në botë për raste nga ...

Read More »

Ushqimet e dimrit që luftojnë lodhjen dhe mbipeshën

Për t’i kaluar sa me lehtësisht viruset, lodhjen dhe për të mos shtuar në peshë gjatë dimrit, ja ushqimi i rekomanduar. Do ndiheni në formë dhe gjithmonë të buzëqeshur. Mungesa e vitaminës D dhe zinkut mund të shkaktojë më shumë ...

Read More »

4 ushqimet që na shkurtojnë jetën

Sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri njihen si sëmundje vdekjeprurëse, ndaj të cilave duhet të tregojmë kujdes maksimal. Ushqimi është një ndër faktorët që ndikon drejtpërdrejtë në shëndet dhe lidhur me këtë studiuesit këshillojnë që të qëndrojmë larg prej disa ushqimeve. Këto ...

Read More »

Në vënd të viagrës…

Zgjerimi i hartës së moshave që kanë përfshirë impotencën mashkullore, ka bërë që të kryhen studime intensive për të zëvendësuar në mënyrë bio, preparatet mjekësore si viagra apo cialis. Për këtë studiuesit kanë analizuar një numër ushqimesh dhe kanë arritur ...

Read More »

Veshjet që dëmtojnë shëndetin

Reçipetat e ngushta- Pengojnë zhvillimin e gjoksit, tonifikimin e tij, e bëjnë më të lëshuar dhe i prishin formën. Rripi i shtrënguar- Shkakton dhimbje në pjesën e belit, si dhe stimulon shfaqjen e tuleve përreth belit, por shkakton… Reçipetat e ngushta- ...

Read More »

Si e bëri këtë Davinci (Foto)

Skanerat mjekësorë konfirmojnë saktësinë e vizatimeve të Leonardo da Vincit Prej shumë kohesh ai është vlerësuar si një prej artistëve më të jashtëzakonshëm dhe më të mistershëm të Rilindjes, duke punuar me një largpamësi të çuditshme për kohën dhe duke ...

Read More »

Botët paralele ekzistojnë

Imagjinoni një botë ku dinozaurët nuk janë zhdukur, ku rezultatet e luftërave botërore janë krejtësisht ndryshe, dhe ju keni lindur në një vend tjetër. Kjo, dhe shumë botë tjera paralele ekzistojnë paralelisht me këtë tonin. Teoria e ekzistencës së universeve ...

Read More »

Arrin ilaçi i ri kundër kancerit, më efikasi nga të gjithë të tjerët!

Pilula revolucionare është mrekullia e vërtetë. Siç po konfirmojnë shpikësit e saj,ajo mundet në tërësi të shkatërrojë qelizat e kancerit më famëkeq deri tani. Pilula efektive kundër kancerit e njohur si OTS964, mund të jetë për disa lloje të kancerit. ...

Read More »

Burrat që kanë fjetur më shumë gra rrezikohen më pak nga kanceri në prostatë

Burrat të cilët kanë fjetur më shumë gra kanë më pak rrezik nga kanceri në prostatë. Për t’u mbrojtur nga kanceri në prostatë, duhet të keni 20 apo më pak partner. Sipas një studimi të ri, burra të cilët flenë ...

Read More »

Semundja që mund të qëndrojë 20 vite pa i treguar simptomat e para

Kur sëmundja përparon, shkaku nuk është më i rëndësishëm, sepse atëherë prodhimin e defekteve gjenetike e marrin qelizat e tumorit. Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se kanceri në mushkëri mund të fshihet brenda organizmit të njeriut edhe deri në 20 vite, ...

Read More »