LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 74)

Shendeti

Arrat i thonë “stop” rrudhave dhe shenjave të plakjes

Për të parandaluar rrudhat, diabetin dhe për të mos pasur humbje të kujtesës, mjekët këshillojnë që ne të konsumojmë arrat. Në sajë të kërkimeve të ndryshme që janë kryer në këtë drejtim është vënë re se arra, ka një efekt ...

Read More »

Vitamina që zbut dhimbjet e lindjes

Nëse jeni shtatzëna, mos hezitoni ta përdorni këtë lloj vitamine ne mënyrë që të keni një lindje më të lehtë. Sipas një studimi te ri amerikan, femrat që kanë një sasi të larte vitamine D ndiejnë më pak dhimbje gjatë ...

Read More »

Ushqimet që parandalojnë rënien e flokëve

Në këtë përmbledhje gjeni disa nga ushqimet që ndalojnë rënien e flokëve. Rënia e flokëve është një fenomen mjaft i përhapur tek të dy gjinitë. Kjo ndodhë për shumë faktorë, ndër të cilët mund të përmendim stresin, ndërrimin e stinëve ...

Read More »

Efekti real i dietave

Pothuajse 70% e amerikanëve kanë problem me peshën. 51% e tyre thanë se ata do të donin për të humbur peshë, dhe 25% e tyre thonë se ata janë në mënyrë aktive duke u përpjekur për të humbur peshë. Dietat ...

Read More »

Ushqimi me vitamina D, çfarë hamë për të forcuar kockat

Qe muskujt dhe kockat te jene te forta edhe trupi ynë te ketë një mbrojtje imunitare te mjaftueshme ne dietën tone ushqimore nuk duhet te mungojnë ushqimet e pasura me vitamine D. Vitamina D është e rëndësishme për trupin tone ...

Read More »

Biofabrikimi i indeve të gjalla

Printera tre-dimensional janë duke u bërë me shpejtësi një pajisje e përditshme, ashtu si u bënë printerat me ngjyra dy dekada më parë. Teknologjia është duke u përdorur gjithnjë e më shumë në mjekësi për prodhimin e kockave zëvendësuese. Tani, ...

Read More »

Stina kur lindim ndikon në humorin tonë

Studimet kanë zbuluar se humori dhe personaliteti juaj influencohet nga dita në të cilën ju keni lindur. Një ekip shkencëtarësh në një universitet në Hungari kanë zbuluar se periudha në të cilën dikush ka lindur ndikon në formimin e personalitetit ...

Read More »

Ja pasojat e përdorimit të takave të larta

Veshja e takave të larta mund të ndikojë negativisht në nyjat e këmbëve, sepse pesha e gjithë trupit përqendrohet në këtë pikë. Veshja e takave të larta mund të ndikojë negativisht në nyjat e këmbëve, sepse pesha e gjithë trupit ...

Read More »

Produktet e pastrimit ndikojnë në jetën seksuale

Kimikatet që gjenden në produktet e pastrimit ulin dëshirën për të kryer marrëdhënie seksuale. Ky ka qenë përfundimi i studimit të paraqitur në takimin vjetor në Haëaii nga Shoqëria Amerikane për Mjekësinë Riprodhuese. Studimi u përqëndrua në kimikatet që përmbajnë ...

Read More »

Kokain, alkool dhe cigare, ja se sa minuta jetë ju shkurton secila

Një cigare e vetme ju kushton 14 minuta jetë. Ai që ka dalë në këtë përfundim është sajti në internet “Treatment4addiction.com”, i cili tregon edhe se sa minuta jetë humbisni duke kryer zakone të tjera jetësore, të këqija, siç është ...

Read More »