LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 77)

Shendeti

Si t’i zbardhni dhëmbët në shtëpi

Konsumimi i pijeve si kafeja, çaji apo pijet me gaz dhe sidomos duhani ndihmojnë në krijimin e njollave duke ndryshuar ngjyrën e dhëmbëve. Megjithatë, jo vetëm trajtimet me lazer apo dentisti mund t’ju ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve. Shumë produkte ...

Read More »

Riparohen retinat e para të syrit me qeliza staminale

Një skuadër kërkimore mjeksore japoneze bëri me dije se ka arritur të shërojë retinat e syve të një pacienti, duke përdorur qeliza staminale, çka ndodh për herë të parë te njerëzit. Skuadra në fjalë, e drejtuar nga kryekirurgu i institutit ...

Read More »

10 arsyet pse jeni vazhdimisht të lodhur

Bëni gjumë të mjaftueshëm dhe prap jeni të lodhur? Përpara se të gjeni fajtorin tek mënyra e shpejtë e jetesës dhe obligimet e shumta, njihuni me shkaktarët tipik të lodhjes kronike. Mungesa e gjumit Shumë njerëz vuajnë përkohësisht nga pagjumësia, ...

Read More »

Jetëgjatësia e njeriut do të dyfishohet?

Gjithçka po evoluon me hapa gjigante në planetin Tokë, dhe njeriu nuk mund t’i shpëtonte këtij transformimi. ‘Global Brain Institute’ përshkruan sesi do të jetë njeriu në të ardhmen. Si rezultat i avancimit të teknologjisë dhe seleksionimit natyror, studiuesit thonë ...

Read More »

Shkaktarët e dhimbjes së kokës

Dhimbja e kokës na dëshpëron të gjithëve dhe sipas shkencëtarëve në Harvard, gjysma prej nesh preket nga ajo të paktën një herë në muaj. Specialistët kanë zbuluar se përveç njerëzve kronikë, pjesa tjetër e popullsisë ka më shumë shqetësime gjatë ...

Read More »

Spinaqi ndihmon për të humbur peshë deri në 43%

Spinaqi mund të jetë ndër perimet jeshile më të efektshme për të humbur peshë dhe në uljen e dëshirës për të ngrënë ushqime të dëmshëm deri 95%, ka gjetur një studim i ri. Shkencëtarët në Universitetin e Lundit në Suedi ...

Read More »

Rregullat e arta për parandalimin dhe kurimin e veshkave

Gjithçka duhet të dini mbi veshkat, këshillat e mjekëve specialistë dhe ushqimet kuruese. Sëmundjet kronike të veshkave po bëhen çdo ditë e më shumë një problem i shëndetit publik në mbarë botën dhe shoqërohen me sëmundshmëri dhe vdekshmëri të lartë. ...

Read More »

Ja disa arsye se pse keni nevojë për seksin

Studiuesit nga Universiteti Shtetëror i Nju Jorkut dhe Universiteti i Liverpulit kanë gjetur se në përbërjen e spermës ndodhen kimikate të tilla që sjellin lumturinë e femrës dhe ulin depresionin. Studimi zbuloi se gratë seksualisht aktive që “kurrë” nuk kishin ...

Read More »

Zbulohet “sekreti: që na mban elegantë

Trupi i njeriut përmban dhjetë herë më shumë baktere sesa qeliza, por njëra prej tyre zbulohet se ndihmon tretjen dhe ndoshta do të shërbejë në të ardhmen si kurë për mbipeshën. Bakteri që jeton në zorrë është përdorur për të ...

Read More »

Seksi bën mirë për lëkurën dhe jo vetëm…

Aktiviteti i rregullt seksual dhe një stil korrekt jetese i bëjnë mirë lëkurës, ndërsa ju do të dukeni më të rinj. Që seksi i bën mirë organizmit, kjo dihet, por le të kujtojmë të gjitha përfitimet që vijnë prej tij. ...

Read More »