LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 78)

Shendeti

Lufta kundër kancerit, mund të mos fitohet kurrë

Kanceri është aq i vjetër sa vetë jeta më e hershme në tokë, dhe nuk mund të zhduket plotësisht, kanë paralajmëruar shkencëtarët. Pavarësisht se janë harxhuar miliarda duke investuar në projekte të panumërta kërkimore në të gjithë globin, një studim ...

Read More »

Zbulohet sekreti që mund të ndryshojë botën

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se gjenet që lejojnë rigjenerimin e trupit të hardhucës evropiane, mund të ndikojnë që të gjendet kura për shumë deformime dhe probleme shëndetësore te njerëzit. Hardhucës edhe nëse i këpusni bishtin, brenda një kohe trupi i ...

Read More »

5 arsye të çuditshme pse shtoni në peshë

Ankthi për tu peshuar çdo ditë për të parë nëse keni fituar ose humbur qoftë disa gram, është i kuptueshëm në personat të cilët janë obezë, ose dhe nën peshën normale. Por a e dini se një çekuilibrim hormonal nga ...

Read More »

Shkencëtarët zbulojnë ilaçin kundër diabetit

Shkencëtarët e Universitetit të Manchesterit kanë zbuluar që hormoni amylin mund të grumbullohet dhe të ndalojë qelizat për të prodhuar insulinë, qeliza kryesore që shkrin sheqerin në gjak Diabeti mund të kurohet pasi që shkencëtaret kanë zbuluar që grumbujt e ...

Read More »

Të dobësohesh me hipnozë

Të dobësohesh vetëm me mendim! E vështirë, por jo e pamundur! Shembulli i gjallë për këtë është britanikja Julie Evans. 35-vjeçarja, nënë e dy fëmijëve, peshonte 130 kilogram dhe, pas shumë përpjekjesh për dobësim, provoi hipnozën. Ka shumë lloje hipnozash ...

Read More »

Humbja e dëshirës për seks, ja e kujt është faji

​Sipas një studimi të publikuar në “Journal of Sex”, femrat kanë një rënie dëshire në 1% për çdo dy muaj, ndërsa mashkulli qëndron gjithmonë stabil. “Studimet tregojnë se 6-30 muajt e parë raporti është pasionant”, shprehet Robin Milhausen, studiues i ...

Read More »

Si te dobesohesh 10 kg për dy javë!

Kjo është e njohur si një nga dietat “e shpejta” më të popullarizuara dhe mundëson që për dy javë të dobësoheni me 10 kilogramë. Bën pjesë në kategorinë e dietave të varfra nutritive, ndërsa ketu ju prezantojme variantin e shëndetshëm; ...

Read More »

Pas pritjesh shekullore, lajme të mira për tullacët (Foto)

Në Universitetin Columbia pretendojnë se kanë gjetur ilaçin kundër rënjes së flokëve. Pasi u testuan me sukses në minj dy ilaçe me emrin JAK, u pa se  frenojnë aktivitetin e sistemit imunitar duke bllokuar enzimet e caktuara. Disa nga gjetjet ...

Read More »

10 ushqimet që nuk duhet t’i hani para gjumit

Pas një dite të vështirë në punë, sistemi juaj i tretjes duhet të bëjë një pushim. Të gjithë e dimë se të shkojmë në shtrat me stomakun plot, është një gabim i madh. Pas një dite të vështirë në punë ...

Read More »

Një mollë në ditë, rizgjon seksualitetin tek femrat

Një mollë në ditë jo vetëm që mban larg mjekun , por sipas një studimi, zgjon dëshirën seksuale te femrat. Një studim i fundit, i realizuar nga spitali “Santa Chiara di Trento” i publikuar edhe në “Arkivin e Gjinekologjisë dhe ...

Read More »