LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 79)

Shendeti

Si ta ndalni gërhitjen

Ekziston një storie interesante për gërhitjen, e cila flet për një çift të zakonshëm të martuar. Pas kësaj ndodhie ata kanë kërkuar shumë mënyra për ta ndalur gërhitjen. Bashkëshortët kanë shkuar në shtrat dhe burri ka parë një ëndërr të ...

Read More »

Si mund të evitohet kanceri i gjirit?

Farat e linit ndikojnë pozitivisht në trupin e femrës, duke dhenë efekte të dëshiruara, në lidhje me kancerin e gjirit. Efektet që farat e linit japin tek femrat që vuajnë nga kanceri i gjirit janë këto: -32% ulje të vdekshmërisë ...

Read More »

Ushqimet që shkaktojnë alergji

Disa ushqime mund të jenë vdekjeprurëse për shkak të alergjisë që shkaktojnë. Kur sistemi imunitar e pranon një lëndë të padëmshme si të rrezikshme, atëherë realizohet një reaksion alergjik. Duke mësuar produktet të cilat shkaktojnë alergji mund të shpëtoni jetën ...

Read More »

Konsumoni kumbulla për kocka të forta

Nëse ju pëlqejnë kumbullat e thata duhet patjetër t’i konsumoni duke qenë se ato ju bëjnë mirë për kockat. Shkencëtarët në Universitetin e Floridës në Oklahoma kanë vërtetuar se konsumimi i dhjetë kumbullave të thata në ditë përmirëson dendësinë e ...

Read More »

5 mënyra për t’u dobësuar shpejt dhe pa u lodhur

Zbuloni 5 mënyra të thjeshta që mundësojnë ndryshimin e mënyrës se të ushqyerit dhe dobësimin, pa u menduar shumë. Pini një gotë ujë Pas çdo vakti që hani pini nga një gote ujë. Kjo do ua heqë oreksin për disa ...

Read More »

Kura anti-tumor, gjendet brenda helmit të insekteve!

Ja zbulimi më i fundit që vjen nga studimi i realizuar prej Universitetit të Ilinois. Kanceri do luftohet me helmin e disa insekteve. Ky është zbulimi i fundit nga studimi i realizuar prej Universitetit të Ilinois. Mesa duket ekziston një ...

Read More »

Rrezik kanceri. Mos i lani dhëmbët me Colgate

Një kimikat që lidhet me shtimin e qelizave kancerogjene po përdoret nga miliona njerëz në të gjithë botën në një pastë dhëmbësh çdo mëngjes. Kompania prodhuese e Colgate Total insiston se triclosan, i cili përdoret për të parandaluar sëmundje të ...

Read More »

Seksi gjatë menstruacioneve, ide e mirë apo jo ?

Temperatura përreth jush rritet, ai bëhet gati, por ju jeni me menstruacione. Dhe… çfarë tani? Eksperët ju thonë “Vetëm përpara”…. Seksi gjatë këtyre ditëve mund t’ju sjellë shumë kënaqësi. Jo vetëm që do t’i lehtësoni shtrëngimet, por edhe seksi do ...

Read More »

Lëngu i portokallit i bën dëm shëndetit të meshkujve

Lëngu i portokallit i bën dëm shëndetit të meshkujve Mirëpo të dhënat e fundit tregojnë se tek meshkujt, rreziku është më i madh. Femrat që pinë vetëm dy gota lëng portokalli në ditë janë për dy herë më të rrezikuara ...

Read More »

Fakte interesante për seksin

Mollët lidhen me cilësinë e jetës seksuale Gjatë një studimi të 730 femrave është treguar që ato të cilat kanë ngrënë mollë kanë qenë më të kënaqura me jetën seksuale sesa ato të cilat nuk kanë ngrënë. Sa është i ...

Read More »