LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 8)

Shendeti

Zbulohet enigma, çfarë do ju ndodh 1 minutë para vdekjes

Nuk ka një njeri që nuk e ka pyetur veten se çfarë ndjen, dhe çfarë ndodh ekzaktësisht në mendjen tonë në momentin që vdesim. Tani në sajë të ndihmës së kimistëve ne e dimë saktësisht se çfarë mund të ndiejmë ...

Read More »

Shkencëtarët: diabeti mund të shërohet, kështu…

Shkencëtarët e Universitetit të Newcastle në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan se një humbje më pak se një gram yndyrë në pankreas mund të nxisë prodhimin e insulinës, e cila e shtypë diabetin e tipit 2, raporton Daily Mail. Shkencëtarët thonë ...

Read More »

Pinë duhan gjithë jetën por mushkëritë i kanë të shëndetshme, kjo është arsyeja

Shkencëtarët në Britani kanë shpjeguar arsyen se përse disa njerëz kanë mushkëri të shëndetshme, pavarësisht se kanë një jetë që tymosin duhan. Analizat mbi 50 mijë njerëz kanë treguar se bëhet fjalë për një mutacion në ADN-në e disa njerëzve, ...

Read More »

Faktorët kryesor që shtojnë rrezikun e një sulmi në zemër

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, faktorët kryesor që ju vënë në rrezik të një sulmi të zemrës janë: Mosha – Sa më të vjetër, aq më i madh është rreziku për një pësuar sulm në zemër. Më shumë se 80% ...

Read More »

Alarmi/ Sëmundja e re që po përhapet nga celularët

Shkencëtarët nga Hong Kongu i kanë habitur të gjithë me zbulimin e fundit. Ata thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re. “Ankthi i ndarjes nga celulari” quhet simptoma që, sipas shkencëtarëve aziatikë, ka prekur shumicën e njerëzve tashmë. Ata ...

Read More »

Kanceri i mushkërive mund të rrijë i heshtur për 20 vjet dhe papritmas të bëhet agresiv

Disa lloje kanceri të mushkërive mund të mbesin të heshtur deri në 20 vjet para se të bëhen agresivë dhe të metastazojnë shpejt. Hulumtuesit mësuan për këtë pas studimit të rritjes së tumoreve në shtatë pacientë me kancer të mushkërive, ...

Read More »

A është kjo mosha ideale për t’u bërë nënë? Habisin gjinekologët!

Të sjellësh në jetë një fëmijë është eksperienca më shenjuese në jetën e një gruaje, pasi lind jo vetëm një qenie e re, por edhe një grua e re. Të qenët nënë është një udhëtim pa kthim pas që shoqërohet ...

Read More »

Dy sëmundjet vdekjeprurëse që i shmang… rrushi!

A i dini vetitë e rrushit? Rrushi si i freskët ose i shtrydhur është frutë që ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Antioksiduesit e tij ngadalësojnë plakjen jo vetëm të organizmit, por edhe të shumë aspekteve tjera ...

Read More »

E pabesueshme! Në trup 12 organe pa asnjë funksion

Trupi i njeriut ka evoluar dhe tashmë ekspertët thonë se janë 12 pjesë në trupin tonë që sot janë fare të padobishme dhe nuk përdoren. 1. Dhëmbët e pjekurisë Këto dhëmbë dalin zakonisht në moshën 17 deri në 25 vjeçare, ...

Read More »

E vërteta mbi Hemodializën në 5 qendrat e rretheve. Si u transformua shërbimi që bëhej me 3 turne nga pacientët (Foto)

Për vite me radhë kërkesa e të sëmurëve që kryejnë hemodializë në rrethe ka qenë: “Jepini fund sorollatjeve tona 3 herë në javë për të marrë shërbimin që na mban në jetë”. Të gjithë i mbajnë mend protestat e njëpasnjëshme ...

Read More »