LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 80)

Shendeti

Rrezik kanceri. Mos i lani dhëmbët me Colgate

Një kimikat që lidhet me shtimin e qelizave kancerogjene po përdoret nga miliona njerëz në të gjithë botën në një pastë dhëmbësh çdo mëngjes. Kompania prodhuese e Colgate Total insiston se triclosan, i cili përdoret për të parandaluar sëmundje të ...

Read More »

Seksi gjatë menstruacioneve, ide e mirë apo jo ?

Temperatura përreth jush rritet, ai bëhet gati, por ju jeni me menstruacione. Dhe… çfarë tani? Eksperët ju thonë “Vetëm përpara”…. Seksi gjatë këtyre ditëve mund t’ju sjellë shumë kënaqësi. Jo vetëm që do t’i lehtësoni shtrëngimet, por edhe seksi do ...

Read More »

Lëngu i portokallit i bën dëm shëndetit të meshkujve

Lëngu i portokallit i bën dëm shëndetit të meshkujve Mirëpo të dhënat e fundit tregojnë se tek meshkujt, rreziku është më i madh. Femrat që pinë vetëm dy gota lëng portokalli në ditë janë për dy herë më të rrezikuara ...

Read More »

Fakte interesante për seksin

Mollët lidhen me cilësinë e jetës seksuale Gjatë një studimi të 730 femrave është treguar që ato të cilat kanë ngrënë mollë kanë qenë më të kënaqura me jetën seksuale sesa ato të cilat nuk kanë ngrënë. Sa është i ...

Read More »

Receta tibetiane me hudhër dhe alkool që bën mrekulli!

Kjo recetë e lashtë u rizbulua në vitin 1971 nga një komision i UNESCO-s në rrënojat e një manastiri tibetian. Recetë është përkthyer në çdo gjuhë të botës për ta sjellë atë më afër mjekësisë së sotme. Kjo kurë është e ...

Read More »

Aspirina “kundër” kancerit

Përdorimi i përditshëm i një tablete aspirinë për personat mbi 50 vjeç redukton 30-40% mundësinë e vdekjeve nga kanceri në ezofag, stomak dhe në zorrë. Një ekip i Universitetit Londinez “Mbretëresha Mary” hulumtoi rreth 200 studime të mëparshme në këtë ...

Read More »

Këshilla për të fjetur më mirë kur bën vapë

Që nga dushi i freskët te jastëku në krevat, ja të gjitha zgjidhjet për të eliminuar netët pa gjumë. Ndonjëherë duket si e pamundur t’i rezistosh tundimit për t’u zhveshur kur netët janë të nxehta. Megjithatë, sipas ekspertit të gjumit, ...

Read More »

Stresi gjatë shtatzënisë ndikon negativisht katër breza me radhë

Sipas një studimi të publikuar në BMC Medicine, është e mundur që disa faktorë trashëgohen nga brezi në brez. Veçanërisht stresi gjatë shtatzënisë, i cili do të ndikojë në katër brezat e ardhshëm, raporton në faqen e internetit të tyre. ...

Read More »

Si të ruajmë sa më gjatë nxirjen e lëkurës

Të ruash ngjyrën që keni marrë në plazh nuk është shumë e vështirë, mjafton të ndiqni këshillat më poshtë… Të gjithë e adhurojnë ngjyrën çokollatë në lëkurë, por ajo nuk zgjat shumë. Pas mbarimit të pushimeve, çdo ditë e më ...

Read More »

Lamtumirë gastritit me manaferra

Manaferrat e shijshme ndihmojë në parandalimin e inflamacionit të stomakut. Kështu tregon një studim italian. Manaferrat e shijshme ndihmojë në parandalimin e inflamacionit të stomakut. Për të bërë të njohur këtë dobi të re të këtyre frutave, ka shërbyer një ...

Read More »