LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 81)

Shendeti

Kalciumi, elementi i duhur për kontrollin e peshës

Nga nje publikim i fundit shkencor, del gjithmonë e me shume lidhja dhe marrja e kalciumit për te humbur peshe, ja detajet. Kalciumi, minerali qe është me i pranishëm ne organizmin tone, përbën pothuaj te gjithë skeletin, por ai nuk ...

Read More »

“Lista e zezë”, ushqimet që shuajnë dëshirën seksuale

Dieta ushqimore është thelbësore për performancën seksuale. Por duket se janë disa ushqime specifike ato që e shuajnë këtë dëshirë. Ky fakt deklarohet nga Vincenzo Mirone, drejtor i Società italiana di urologia, gjatë kongresit europian lidhur me disiplinën mjekësore që ...

Read More »

Dobitë shpirtërore dhe shëndetësore të agjërimit

Me fillimin e Ramazanit, myslimanët në mbarë botën do të fillojnë të agjërojnë nga agimi deri në perëndim. Por, këtu lind pyetja. Përse duhet të agjërojmë? Të gjithë e kemi provuar se tundimet dhe gjërat tërheqëse të kësaj bote kërkojnë ...

Read More »

Njollat kafe në fytyrë, jo vetëm nga dielli, ja se si t’i hiqni

Njollat ngjyrë kafe në fytyrë janë kthyer në një fenomen që po prek gjithnjë e më shumë femrat. Informimi rreth tyre është tepër i rëndësishëm, sepse vetëm kështu mund t’i parandaloni. Njollat kafe nuk shkaktohen vetëm nga rrezet e dëmshme ...

Read More »

Studimi, ne jemi gjenetikisht të ngjashëm me miqtë që përzgjedhim

Ne jemi po aq të ngjashëm gjenetikisht me miqtë tanë, saç jemi me kushërinjtë e radhës së katërt, thonë shkencëtarët Një studim i ri i publikuar këtë të javë, këshillon se miqtë mund të jenë më shumë se njerëz ku ...

Read More »

Si të kuroni pickimin e mushkonjave

Akulli- Sapo pikaset pickimi, aplikoni një kub akull në pjesën e pickimit, në mënyrë që shenja të zhduket. Shmangni vendsojen direkt në lëkurë, por rrethojeni akullin me një copë fasho. Lëkura e bananes– Vendoseni pjesën e brendshme të lëkurës së ...

Read More »

Shikoni çfarë iu bën përdorimi i tepërt i steroideve

Disa nuk e kanë idenë me përdorimin e steroideve dhe substancave për forcimin dhe fryerjen e trupit. Rast të tillë e kemi edhe këtë personin në foto. Nga përdorimin i tepërt i këtyre substancave ka ardhur deri te deformimi i ...

Read More »

Virusi HIV/AIDS do të zhduket?!

Një raport i ri i Kombeve të Bashkuara thotë se është e mundur që kontrolli i HIV/AIDS t’i jap fund edhe vetë ekzistencës së këtij virusi vdekjeprurës në vitin 2030. Ndërkohë sipas një raporti të publikuar, thuhet se ka rënë ...

Read More »

Sëmundja që ndihmon në zhvillimin e kancerit

Edhe pse studimet e fundit e kanë vënë theksin tek sëmundje kardio vaskulare, kolesteroli vazhdon të jetë një nga sëmundjet kryesore që qëndron në themel të shfaqjes së disa tumoreve.  Këto rezultate vijnë nga një studim i kryer në University ...

Read More »

Shkaku kryesor i kancerit-një histori që është e pabesueshme

Shkaku kryesor i kancerit u zbulua zyrtarisht dekada më parë (1923) nga një shkencëtar, i cili morri Çmimin Nobel për mjekësi në vitin 1931. Dhe që atëherë nuk është bërë asgjë, por vetëm vazhdojnë të mbledhin të holla në mbarë ...

Read More »