LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 82)

Shendeti

Shkaku kryesor i kancerit-një histori që është e pabesueshme

Shkaku kryesor i kancerit u zbulua zyrtarisht dekada më parë (1923) nga një shkencëtar, i cili morri Çmimin Nobel për mjekësi në vitin 1931. Dhe që atëherë nuk është bërë asgjë, por vetëm vazhdojnë të mbledhin të holla në mbarë ...

Read More »

Uji i detit dhe klori i pishinave dëmtojnë flokët tuaj

​Dielli, deti dhe klori dëmtojnë flokët, që mund t’ju dhurojë një pamje më të vjetër sesa në të vërtetë jeni. Por, nëse u përmbaheni disa këshillave të thjeshta për kujdesin dhe mbrojtjen e flokëve, gjatë gjithë verës do të shkëlqeni ...

Read More »

10 arsye pse noti është i mirë

Mos u bëni dembel dhe të notoni në ujë të cekët ose të qëndroni buzë pishinës, por aktivizohuni dhe notoni! Lexoni se cilat janë dobitë për shëndetin e trupit tuaj nëse merreni me not. 1. Noti ju ndihmon në mënyrë ...

Read More »

Pozicioni në të cilin flemë, ndikon në mirëqenien tonë

Fatkeqësisht bëhet fjalë për shqetësime të zakonshme, por që mund të ndikojnë negativisht në humorin tonë gjatë gjithë pjesës tjetër të ditës. Për fat, problemi mund të kapërcehet në mënyrë shumë të thjeshtë; mjafton të ndryshoni mënyrën se si shtriheni ...

Read More »

Kafshët shtëpiake, kush janë rreziqet?

Me ardhjen e një pjesëtari të ri në familje, siç është qeni, pyetja fillestare është siguria shëndetësore. Tek kafshët ekziston rrezikshmëria e sëmundjeve zoonoze ( sëmundje të transmetueshme nga kafsha tek njeriu dhe anasjelltas). Gjatë diskutimit me pjesëtarët e familjes, ...

Read More »

Dushi i ftohtë ndihmon për rënien në peshë

Mos përdorni dushin e ftohtë nëse keni probleme me zemrën, me shtypjen e gjakut apo me diabetin. Ndryshimet e temperaturës së trupit mund të ndikojnë përkohësisht në qarkullimin e gjakut. Një dush i ftohtë në mëngjes nuk ndihmon vetëm në ...

Read More »

Ushqimet që shkrijnë dhjamin

Kaloritë janë thelbësore në qoftë se jeni duke u përpjekur për të humbur peshë, por është shumë më e rëndësishme nëse këto kalori janë “boshe”, ose i merrni me anë të ushqimeve të shëndetshme që nxisin djegien e dhjamit. Sigurisht, ...

Read More »

Hiperseksualiteti i fermave pasojë e pornografisë

Sipas një studimi, femrat hiperseksuale dhe dipendente ndaj pornografisë kanë tendence edhe ndaj biseksualitetit. Studimi është publikuar edhe në Journal of Sexual Medicine dhe ka përfshirë një mije femra gjermane, kryesisht të moshës se shkollës se mesme. Bashkudhëtare të hiperseksualitetit ...

Read More »

Fitness, 4 rregulla bazë për ta filluar dhe mos e lënë më

Nuk ke bërë asnjëherë fitness? Ke filluar disa herë por gjithmonë e ke lënë atë? Me poshtë janë disa rregulla bazë që do të të ndihmonin për ta filluar atë me force dhe dëshirë. 1. Rregulli i parë. Gjeja e ...

Read More »

Ushqimet që po na plakin para kohe

Gjithë ata që preferojnë mishin në zgarë duhet të dinë se është një ndër ushqimet që na plak para kohe. Ngrënia e 250 gramëve mishi të tillë, rrit me 13% mundësinë për tu shfaqur rrudhat në fytyrë. Sallamrat- Ndonëse janë ...

Read More »