LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 86)

Shendeti

Kolesteroli i “mirë” mund të bllokoj arteriet

Jo vetëm kolesteroli i “keq” ka dhuntinë të bllokoj arteriet dhe të risi rrezikun e atakëve kardiovaskulare, por diçka të tillë mund të bëjë edhe kolesteroli i ” mirë”. Sipas një studimi të ri shkencor në SHBA për herë të parë janë zbuluar ...

Read More »

Strijat: Pse shkaktohen dhe si t’i trajtojmë

Gjenetika rrit seriozisht shanset për të pasur strija, sipas një hulumtimi të publikuar në Gazetën e Dermatologjisë Investigative. Nëse ju përdorni gjalpë kakaoje gjatë shtatzënisë për të shmangur sprijat, do të kursenit shumë para për trajtimin e tyre të mëvonshëm. ...

Read More »

Konsumimi i rrushit forcon shikimin

Nëse përfshini konsumimin e rrushit në dietën tuaj ju do të mbroni retinën e syve tuaj. Në këto rezultate kanë dalë studimet më të fundit në SHBA. Sëmundja e retinës është një çregullim i syve që shkakton dëme në pjesën ...

Read More »

50 çajrat që kurojnë shumë sëmundje, nga diabeti, zemra e deri tek stomaku

Përdorimi i çajit, veçanërisht në këtë periudhë të vitit, është shtuar shumë. Madje, thuhet se po shikohet një përhapje akoma më e gjerë, qoftë në shtëpi, ashtu edhe në punë, saqë kafeja po shikohet me një tjetër “sy”. Çfarë duhet ...

Read More »

Ja pse mjekët i konsumojnë këto 14 ushqime

Ushqimi mund të shpëtojë jetën tuaj dhe me të vërtetë nuk është një ekzagjerim. Por në qoftë se ushqeheni në mënyrë të gabuar, të pasur me sheqerna, yndyra industriale, kripë , mish dhe miell të rafinuar, i shkaktoni dëme trupit ...

Read More »

Studime të reja për sëmundjet e kockave

Një injeksion i vetëm ndaj qelizave staminale pas operacionit në menisk të gjurit mund të japë lehtësim nga dhimbjet dhe të ndihmon në shërimin dhe rigjenerimin e kockave. Këtë e ka vërtetuar një studim i botuar në ‘Journal of Bone ...

Read More »

Lufta me kancerin nis nga Kuzhina

Më shumë se 80% e rasteve të kancerit janë shkaktuar nga dieta dhe mënyra e jetesës jo të shëndetshme – thotë dr David Servan-Schreiber, neuropsikiatri francez, i cili preferon metodat natyrale të mjekimit të kësaj semundje. Në krye të listes ...

Read More »

Ja si ndikonë pornografia në aktivitetin mendor

Shikimi i filmave me pullë të kuqe, të njohur ndryshe si filma porno, mund të ndikojë negativisht në aktivitetin mendor, si dhe të ulë stimulimin seksual. Kjo është hera e parë në të cilën gjenden lidhjet mes funksioneve të rregullta ...

Read More »

10 mënyra për t’u dobësuar pa mbajtur dietë

Mjaft më me dietat për t’u dobësuar! Mënyra më e mirë për të humbur peshë është… Zbulojeni në renditjen tonë të radhës! Do të habiteni dhe do të dëshironi t’i praktikoni menjëherë këto këshilla! 10. Mos e kapërceni mëngjesin Zakonisht ...

Read More »

Si shpjegohet shkencërisht anoreksia!?

Anoreksia nervore mund të jetë rezultat i një lufte të brendshme mes vetes dhe një miti të rremë. Për disa, dobësia është sëmundje, ndërsa për të tjerë “lotari”, edhe pse nuk e kuptojnë që kjo është një e keqe e ...

Read More »