LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 88)

Shendeti

Pjesët më të shëndetshme të ushqimeve që ne i hedhim

Zakonisht ka disa pjesë të disa ushqimeve në jetën e përditshme të cilat i hedhin në mënyrë që të konsumojmë, sipas mendimit tonë, vetëm pjesën më të mirë Zakonisht ka disa pjesë të disa ushqimeve në jetën e përditshme të ...

Read More »

Kurat natyrore kundër djegies

Ditët e nxehta kanë filluar. Ju pëlqen të rrini për një kohë të gjatë nën rrezet e diellit? Apo keni dëshirë të nxiheni pak, për të larguar ngjyrën që mbizotëron prej muajsh në lëkurën tuaj? Megjithatë, duhet të keni kujdes, ...

Read More »

Studimi: Fotografitë po dëmtojnë kujtesën te njerëzit

Nëse keni një aparat fotografik që ka memorie me shumë GB, mos u gëzoni, truri juaj ka mbetur akoma te MB. Studiuesit paralajmërojnë se njerëzit po bëhen të paaftë të jetojnë çastin. Ekspertët kanë paralajmëruar se obsesioni i njerëzve me ...

Read More »

6 ushtrime të thjeshta për të pasme të bukura në plazh

Ushtrime të thjeshta dhe praktike për të theksuar dhe tonifikuar pjesën e fundshpinës 1 “Kickback” Ne na pëlqen kjo lëvizje e thjeshtë. Për ta bërë këtë, filloni duke qëndruar mbi të katër gjymtyrët. Për 90 sekonda, ushtroni këmbën tuaj të ...

Read More »

Xhenseni është viagra e re?

Xhenseni është bima e cila në mjekësinë kineze me shekuj përdoret si afrodiziak, ndërsa hulumtimi i ri i shkencëtarëve koreanë tregon që xhenseni mund të zëvendësojë viagrën. Edhe pse hulumtimet e mëhershme kanë treguar që xhenseni mund të ndihmojë te ...

Read More »

Mirëpritet ilaçi i ri për kancer pankreatik

Një ilaç i cili mund të dyfishojë shkallën e mbijetesës për pacientët me kancer të avancuar pankreatik është licencuar për përdorim në SHBA, por do të jetë në dispozicion vetëm me recetë. Kanceri pankreatik është një nga format më vdekjeprurëse ...

Read More »

Efekti: Çfarë i bëjnë mushkërisë 60 cigare (Video)

Ryan Au, një mësues në Hong Kong, e realizoi këtë video për t’i treguar studentëve të tij sesa e rrezikshme është duhanpirja. Ai eksperimentoi me dy mushkëri, ku njërën e “ushqeu” me ajër të pastër, ndërsa tjetrën me tym cigareje. ...

Read More »

Receta që iu dobëson dhe shkrin dhjamrat e belit

Receta e cila iu shërben të shkrini dhjamin e barkut dhe iu dobson belin përmban: • 8 gota ujë • 1 lugë të çajit me rrënjë të grimcuar të xhenxhefilit • 1 trangull të freskët të madhësisë mesatare, të qëruar ...

Read More »

Vuan nga një sëmundje e rrallë, koka i merr formën e trurit

Cutis verticis gyrate, është një nga llojet më të rralla të sëmundjeve në botë që ka goditur djalin që shihni në foto, i cili është i detyruar të jetojë sikur truri po i del jashtë kokës! Djali fatkeq sapo ka ...

Read More »

Çaji, një ilaç natyral për forcimin e kockave

Duke iu referuar studimeve më të fundit amerikane, kanë dëshmuar se personat të cilët pinë çaj rregullisht, kanë kocka më të fuqishme krahasuar me ata që nuk pinë çaj fare. Konsumimi i çajit, ndikon pozitivisht në forcimin e kockave. Duke ...

Read More »