LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 89)

Shendeti

Ushqimet që dëmtojnë inteligjencën

Jemi të rrethuar prej ushqimit, për vlerat e të cilit nuk jemi shumë të sigurt, ja ushqimet që dëmtojnë inteligjencën Ja cilat janë 10 produktet ushqimore, të cilat e vrasin inteligjencën ngadalë, por me siguri 1. Produktet e sheqerit Sheqeri ...

Read More »

Kanceri në prostatë është seksualisht i transmetueshëm?

Kanceri në prostatë mund të jetë një sëmundje seksualisht e transmetueshme, e shkaktuar nga një infeksion, që kalon tek partneri gjatë aktit seksual. Ky është përfundimi i disa shkencëtarëve. Por sipas BBC, ekspertët thonë se akoma mungojnë prova bindëse për ...

Read More »

Simulimi i orgazmës është i dëmshëm

Ky është përfundimi i një studimi i cili ka treguar se 12,2% e femrave nuk e kane provuar asnjëherë orgazmën, 33,6% nuk e arrijnë dot atë, ndërsa 42,2% simulojnë rregullisht. Simulimi i orgazmës jo vetëm qe është i panevojshëm, por ...

Read More »

Flokët e thinjur. Si t’i frenoni?

Flokët e thinjur janë jo gjithmonë janë shenjë e plakjes. Megjithatë, të gjithë e dimë se thinjat janë të pashmangshme me kalimin e moshës. Thinjat dalin për shkak të humbjes së melaninës në flokë, humbje që shkaktohet nga një deficit ...

Read More »

Dhimbjet që s’duhet t’i injoroni

Një dhimbje ka gjithmonë një kuptim dhe asnjëherë nuk duhet lënë pas dore. Ja cilat janë disa nga ato për të cilat duhet të flisni menjëherë me mjekun, pra dhimbjet të cilat asnjëherë nuk duhet t’i injoroni por sapo t’i ...

Read More »

Yoga përmirëson seksin, ja pozicionet (Video)

Studiuesit e “Loyola University Health System” kanë vërejtur efektet e një forme joge për të dalë në përfundim të tillë. Si të bëheni mbret, apo mbretëreshë në shtrat? Mjafton të bëni joga. Një aktivitet i tillë do të përmirësonte performancat ...

Read More »

Banania, të shëndosh apo të dobëson?

Ky frut është çelësi i energjisë tuaj. Nëse konsumoni vazhdimisht banane mes vakteve, atëherë do të shëndosheni, por mos harroni se ajo ka edhe efekte dobësuese. Banania nuk përmban asnjë yndyrë dhe është e mbushur me shumë vitamina, minerale, proteina, ...

Read More »

Ndikimi i telefonave mobil te truri i fëmijëve

Hulumtuesit britanikë do të bëjnë studimin më të plotë që është bërë ndonjëherë për të parë nëse përdorimi i telefonave mobilë dhe pajisjeve tjera pa tel ndikon në zhvillimin e trurit të fëmijëve. Studimi do të fokusohet në funksionet mendore, ...

Read More »

Ndonjëherë mund ta kontrolloni vetë hipertensionin arterial

Ndiqni shtatë rekomandimet e specialistëve për të rregulluar tensionin e gjakut pa ilaçe. Tensioni i lartë i gjakut mund të përballohet duke bërë ndryshime në jetën e përditshme si dhe në regjimin ushqimor. Nëse interesoheni të dini se a mund ...

Read More »

Pasta e dhëmbëve 10 funte që rigjeneron dhëmbët

Në këtë rast po ua prezantojmë furçën e 10 funteve e cila mund të rigjeneron në masën prej 82 për qind smaltin e dhëmbëve të juaj në tri ditë të përdorimit të saj. 10 funte mund të duket një çmim ...

Read More »