LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 90)

Shendeti

Zbulohet ilaçi që e shëron kancerin

Shkencëtarët e spitalit Mayo Clinic e kanë bërë një hap revolucionar në luftimin e sëmundjes së kancerit. Injektimi i virusit Rubeolla në trupin e pacientëve të sëmurë me kancer ka rezultuar me shfarosjen e qelizave kancerogjene nga virusi. Nuk po ...

Read More »

Vendi që furnizon me fruta-perime gjysmën e Europës

Që nga viti 1980, në një pllajë të vogël dhe të shkretë bregdetare, rreth 30 kilometra në jugperëndim të qytetit të Almerias, në Spanjë, ka filluar zhvillimin përqendrimi më i madh i serave të plastikës në botë, me një shtrirje ...

Read More »

6 sekrete për tu dobësuar pa mbajtur asnjë dietë

Nëse po mendoni të ndryshoni dietën tuaj ditore, për të humbur disa kilogramë, duhet të dini që nuk mjafton thjesht të pakësoni sasinë e ushqimit, por duhet të ndryshoni mënyrën e të menduarit. Ja gjashtë këshilla të vlefshme, për të ...

Read More »

Nëse i përgjigjeni gabimisht këtyre pesë pyetjeve, jeni vërtetë i zgjuar

Për pesë pyetjet e mëposhtme duhet të përgjigjeni menjëherë. Nuk duhet të vonoheni. Përgjigjuni në afatin prej pesë sekondave. Në rregull? Të shohim pra se sa jeni i zgjuar… Jeni gati? Të shkojmë… Pyetja e parë: – Merrni pjesë në ...

Read More »

Çajrat që duhet vazhdimisht t’i konsumoni

Të gjithë e dimë, se çajrat janë pije të shëndetshme, që më së shpeshti i pimë kur jemi të ftohur, apo kemi grip. Por, çajrat kanë edhe një aftësi të madhe parandaluese, kështu që nuk do të ishte keq që t’i ...

Read More »

Këshilla fantastike për të larguar dhjamin

Obeziteti po bëhet një fenomen shqetësues i shëndetit të njerëzve të shekullit XXI! Sigurisht për të mos u prekur nga mbipesha ju duhet të tregoni kujdes të veçantë dhe të vazhdueshëm. Por nëse ju tashmë jeni nën “kthetrat” e dhjamit, ...

Read More »

Seksi oral lufton depresionin, një studim tregon arsyet!

Një grup specialistësh të New York State University kanë kryer një humultim, që ka dhënë rezultate kurioze. Seksi oral ndihmon për të luftuar depresionin. Ky është konfirmimi që vjen nga një studim i kryer nga një grup specialistësh të New ...

Read More »

Kanceri, shkaktarët që mund të mos i dini dhe këshillat

Duhani, obeziteti dhe dietat e pashëndetshme janë faktorët më të njohur që shkaktojnë kancer, por ekziston edhe një numër i vogël faktorësh të panjohur që japin të njëjtin efekt dhe për të cilat mund të mos jeni të vetëdijshëm. Puna ...

Read More »

Fshati brazilian ku njerëzit treten nga dielli (Foto+18)

Një fenomen i frikshëm po ndodh ne një fshat brazilian. Shume njerëz treten nëse dalin në rrezet e diellit. Kujdes, fotot janë tronditëse. Në fakt bëhet fjalë për një sëmundje shumë të rrallë të quajtur xeroderma pigmentosum (XP), e cila ...

Read More »

Rënia në peshë, disa truke si të “thyejmë” urinë

Dietat e forta shpesh kthehen në makth për ato që duan të bien në peshë. Përveç dëshirës për të shijuar ushqimet e preferuara, stresit dhe shpeshherë edhe dhimbjes së kokës, mund të ndodhë që të “tundohemi” e ta lëmë dietën ...

Read More »