LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 91)

Shendeti

Fshati brazilian ku njerëzit treten nga dielli (Foto+18)

Një fenomen i frikshëm po ndodh ne një fshat brazilian. Shume njerëz treten nëse dalin në rrezet e diellit. Kujdes, fotot janë tronditëse. Në fakt bëhet fjalë për një sëmundje shumë të rrallë të quajtur xeroderma pigmentosum (XP), e cila ...

Read More »

Rënia në peshë, disa truke si të “thyejmë” urinë

Dietat e forta shpesh kthehen në makth për ato që duan të bien në peshë. Përveç dëshirës për të shijuar ushqimet e preferuara, stresit dhe shpeshherë edhe dhimbjes së kokës, mund të ndodhë që të “tundohemi” e ta lëmë dietën ...

Read More »

Produktet që shërojnë sëmundjet

Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë sesa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqyese, ato na ndihmojnë të shërohemi. Në fakt, secili ushqim në këtë listë ...

Read More »

Rrjepja e lëkurës së fytyrës trendi më i ri i bukurisë

Rrjepja e lëkurës tingëllon si një mënyrë brutale për të zbukuruar veten, por përpara metodave me lazer, ekzistonin disa klinika kozmetike që e aplikonin këtë mënyrë. Tani ky fenomen po rikthehet. Procedura konsiston në aplikimin e një locioni acidi në ...

Read More »

Çfarë tregojnë format e trupit në lidhje me ju?

Shkencëtarët pohojnë se forma e trupit të femrës mund të ofrojë çelësin për të kuptuar jetën e saj seksuale. Kështu, për shembull, mendimi i vërtetuar se gratë me ije të gjera kanë më shumë partnerë seksualë se të tjerat, ose, ...

Read More »

Këshilla për shërimin e sinuseve

Bllokimi i traktit të sipërm respirator, dhembja dhe presioni përreth syve dhe hundës i përcjellë me tajitje, sekreti i shtuar me ngjyrë të verdhë, temperatura e ngritur, lodhja dhe rraskapitja janë simptomat më të shpeshta të sinuseve apo ndezjes së ...

Read More »

Gjenden ushqimet e jetëgjatësisë

Në bazë të një studimi të fundit të publikuar në “British Medical Journal”, konsumimi i ushqimeve të pasura me fibra, redukton rrezikun e vdekjes me 25%, në rastin e atyre njerëzve që kanë kaluar një infarkt në miokard. Studimi në ...

Read More »

Alarmi për sëmundjet, njerëzimi rrezikon katastrofën

Në një raport të fundit Organizata Botërore e Shëndetësisë lëshon alarmin për rritjen e rezistencës së patogjenëve ndaj antibiotikëve, si një kërcënim global madhor për shëndetin e njerëzve. Raporti është hartuar pas analizmit të të dhënave të grumbulluara në 114 ...

Read More »

Pijet e mëngjesit për detoksifikim

Pijet për detoksifikimin e trupit janë të rëndësishme sepse ndihmojnë për të humbur peshë në mënyrë natyrale dhe për të dëbuar toksinat dhe kimikatet e dëmshme nga trupi. Përveç kësaj, trupi siguron një numër të vitaminave dhe mineraleve. Ja pesë ...

Read More »

Mënyrat për ta shpejtuar metabolizmin pa ushtruar

Ju sugjerojmë disa mënyra të thjeshta për të shpejtuar metabolizmin tuaj, pa pasur nevojë për ushtrime apo dietë. Dy gota me ujë të ftohtë Kur të zgjoheni, pini dy gota ujë të ftoftë. Uji i ftohtë do të detyrojë organet ...

Read More »