LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 92)

Shendeti

Humbën 100 kg sepse nuk hëngrën më në fast food

Shihini këta dy persona në foto: siç mund ta konstatoni edhe vetë, kanë një problem të madh me peshën. Ose më saktë, e kishin, sepse mesa duket ata ja dolën mbanë që të humbisnin në pak kohë plotë 102 kg. ...

Read More »

Thonjtë me xhel, jo më shumë se 4 herë në vit, pasi është e rrezikshme

Brunilda Bardhi, mjeke dermatologe ngre shqetësimin se trajtimi i thonjve me xhel mund të shkaktojë probleme serioze, madje dhe kancer. Në një intervistë për gazetën “Shekulli” ajo tregon problemet serioze që mund të na shfaqen si pasojë e trajtimit të ...

Read More »

Mitet e gabuara për ushtrimet

Bëni ushtrime të ndryshme, konsumoni ushqime të shëndetshme dhe qëndroni larg karbohidrateve për të shpëtuar nga kilogramët e tepërta dhe për të qëndruar në formë. Por ne bëjmë disa gabime ndërkohë që përpiqemi të ekuilibrojmë ushqimin dhe bëjmë ushtrime. Ekspertët ...

Read More »

Çfarë s’duhet të hani para mardhënieve seksuale, kujdes mos turpëroheni

Që të keni një marrëdhënie sa më të mirë dhe pa probleme duhet të merrni parasysh edhe çfarë keni konsumuar para se të hidheni bëni seks. 1. Fasulet janë një ushqim që jo vetëm krijojnë probleme me gazrat por ju ...

Read More »

Zbuloni cilat janë frutat që ju bëjnë të dukeni bukur

Kemi dëgjuar shpesh herë për të mirat e frutave për organizmin tonë, por e dimë se ato mund t’i shfrytëzojmë edhe që lëkura jonë të duket më bukur. Mollët, portokajtë, rrushi, grejpfruti, janë vetëm disa prej pemëve që mund t’i ...

Read More »

Zbulohet mënyra për të dalluar bllokimet në zemër

Shkencëtarët në Universitetin e Edinburg në Britaninë e Madhe deklaruan se kanë zbuluar një teknikë me imazhe, e cila mund të përdoret për të ndriçuar bllokimet e rrezikshme në zemër. Sipas tyre, mjafton një skaner i thjeshtë për të identifikuar ...

Read More »

Pija e “mrekullisë” që mbyt qelizat e kancerit, të cilën mund ta bëni në shtëpi

Qarkullon prej shumë kohësh, por është bërë publike dhe ka marrë përmasa të mëdha vetëm ditët e fundit! Pija e “mrekullisë” siç e kanë pagëzuar është shpikje e z. Seto i cili pretendon se ajo ju ruan nga qelizat e ...

Read More »

Çka ndikon në shtimin e yndyrës në bel

Pa marrë parasysh se sa shumë përpiqeni, yndyra në stomak është ende aty? Ne ju paraqesim disa nga arsyet pse yndyra grumbullohet në bark. Për t’u liruar nga ajo, është e nevojshme për të bërë të kundërtën e asaj që ...

Read More »

Sa shpesh masturbojnë femrat

Edhe pse shumica e femrave i shmanget bisedës rreth kësaj teme, një studim i ri ka treguar që nuk janë edhe aq të turpshme kur janë vetëm në krevat apo në shoqëri me partnerin. Studimi i publikuar në revistën Journal ...

Read More »

“Dieta” e duhur kundër celulitit

Për celulitin flitet dhe shkruhet shpesh, duke qenë se ai, në një farë mënyre, është kthyer në armikun kryesor të femrave! Përpos kësaj, duhet thënë se lufta kundër tij është me të vërtetë e vështirë! Por me disa sjellje të ...

Read More »