LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 98)

Shendeti

Gabimet që ju bëjnë të dukeni më e vjetër

Shumë femra, me dëshirën që të duken më të reja, gabimisht aplikojnë produktet kozmetike dhe kështu pa dashje bëjnë një kundër efekt në fytyrën e tyre. Ja gabimet më të zakonshme që femrat bëjnë gjatë grimit dhe si t’i korrigjoni ...

Read More »

10 këshilla për njerëzit nervozë

Një studim i Universitetit të Harvardit ka arritur në konkluzionin se të qënit nervoz rrit 5 herë më shumë rrezikun e arrestit kardiak. Çdo lloj shpërthimi nga nervat rrit rrahjet e zemrës, presionin e gjakut  duke çuar në arrest kardiak. ...

Read More »

Seksi me ish-partnerin ju çliron nga stresi

Edhe pse ekspertët këshillojnë që pas ndarjes duhet të ndërpresim edhe kontaktin me ish-partnerin, shkencëtarët e Universitetit të Arizonës e thonë të kundërtën. Në të vërtetë, një hulumtim i bërë ka treguar që seksi me ish-partnerin ju çliron nga stresi ...

Read More »

Shkenctarët pranë vaksinës Anti-HIV

Duket se shkencëtarët janë shumë afër krijimit të një vaksine kunder virusit HIV. Tani u bënë 5 vjet që kërkimet për krijimin e kësaj vaksine kanë filluar dhe pas provave të vazhdueshme tek majumët u arrit që kjo vaksinë të ...

Read More »

Si ta përmirësoni funksionimin e mëlçisë?

Mëlçia është organi i dytë më i madh në trup, menjëherë pas lëkurës dhe luan një funksion shumë të rëndësishëm, është një “filtër” për trupin e njeriut. Çdo gjë që konsumojmë, mëlçia e pastron dhe nuk është për t’u habitur ...

Read More »

Këshilla se si t’i largoni kilogramët e tepërt

Ka ardhur momenti që të reduktoni kilogramët e tepërta që keni dashur të humbisni prej kohësh. Por nuk dini mënyrat dhe këshillat më efikase që do t’ju ndihmonin të arrinit qëllimin final. Kile të tepërta që ju bezdisin dhe që ...

Read More »

Kujdesi ndaj flokëve në pranverë

Jemi në ditët e fundit të dimrit dhe së shpejti vjen edhe pranvera dhe gjëja e parë që bëjnë shumë vajza në këtë stinë është të ndryshojnë ngjyrën e flokëve. Madje shumë prej tyre dëshirojnë që të arrijnë ngjyrën e ...

Read More »

Arsyet pse duhet të pini ujë me limon

Shumica e njerëzve fillojnë ditën me një filxhan kafe ose çaj të nxehtë. Por do të ishte shumë më e shëndetshme për të praktikuar që çdo mëngjes të konsumoni ujë të vakët me limon. Më pas gjatë ditës, gjithashtu mund ...

Read More »

Veprimet që iu shtojnë jetën

Pini çaj jeshil- Edhe pse jetëgjatësia jonë varet nga një sërë faktorësh gjenetikë, pirja e çajit jeshil një herë në ditë ndikon në jetëgjatësinë tonë. Ky çaj ndikon për të mbrojtur zemrën. Orët e gjumit- Me pakësimin e orëve të gjumit shkurtohet ...

Read More »

Produktet kozmetike që nuk ju nevojiten

Mendoni se sa gjatë keni disa produkte kozmetike në dollapin e banjës tuaj që nuk i përdorni. Dermatologët kanë bërë një listë të pesë produkteve që janë krejtësisht të panevojshme dhe të padobishme. Dhe kur ju e shkurtoni listën e ...

Read More »