LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti (page 99)

Shendeti

Të mirat dhe të këqija e kafeinës

Sipas studimeve të ndryshme, të pish dy ose tre filxhanë kafe në ditë, jo vetëm që i bën mirë shëndetit, por të mbron edhe nga një sërë sëmundjesh, falë antioksiduesve që gjenden me shumicë te çdo kokërr e saj. Një ...

Read More »

Çfarë duhet të dini për kancerin e gjirit

Qe një kohë të gjatë është duke u punuar për të rritur vetëdijesimin në lidhje me kancerin e gjirit dhe se sa është vetëkontrolli thelbësor. Megjithatë, për shumë femra ka ende disa pyetje që kanë mbetur pa përgjigje. Për këtë ...

Read More »

Lëngjet e perimeve, të dobishme për shëndetin

Shpesh kemi folur për pemë, lëngjet e tyre por jo për lëngjet e perimeve. Pse duhen filluar të konsumohen në periudhën e pranverës dhe cilat janë efektet e tyre pozitive. Pra, njihuni me lëngjet që duhen konsumuar më tepër dhe ...

Read More »

Testi i thjeshtë që zbulon se pas sa vitesh do ikni nga kjo botë

Një test i thjeshtë bën të mundur tani që të mësosh nëse je duke iu afruar vdekjes në pesë vitet e ardhshme. Bëhet fjalë për një analizë të thjeshtë gjaku e cila mund të identifikojë personat që kanë rrezik të ...

Read More »

Studimi Baballarët në moshë të madhe, gjasa për lindjen e fëmijëve me probleme

Sa më shumë që një burrë ta vonojë atësinë, aq më shumë gjasa ka që sperma e tij të bëhet mutante, paralajmërojnë shkencëtarët. Ata u shprehën se baballarët në moshë kanë rrezik më të lartë të lindjes së fëmijëve me ...

Read More »

Qëndrimi i gjatë ulur mund t’ju bëjë me aftësi të kufizuara

Jeta sedentare apo qëndrimi ulur bën keq, shumë keq. Me sa duket nuk ka rëndësi se sa ushtrime fizike të moderuara bëni sepse çdo orë më shumë e qëndruar ulur e dyfishon rrezikun për aftësitë e kufizuara. Paralajmërimi vjen nga ...

Read More »

38-vjeçari peshon 340 kg dhe lutet që të mos vdesë

James është 38 vjeç dhe peshon 340 kg. Pas vdekjes së babait dhe të motrës ai jeton me nënën. Ata kanë vdekur në distancë kohore prej 6 muajsh si rezultat i peshës jo normale. James-i është duke i’u nënshtruar një ...

Read More »

Mënyra për të reduktuar konsumin e kalorive

Mënyra më e besueshme për të humbur peshë është që të digjni më shumë kalori sesa që konsumoni. Është e nevojshme të ushtroni dhe të hani më pak. Por kushdo që ka mbajtur dietë, e di se nuk është gjithmonë ...

Read More »

Si të dobësoheni sa më shpejt?

Për të humbur kilogramë sa më shpejt duhet të respektoni rregulla më strikte. Duhet të jeni vazhdimisht në lëvizje, të vraponi përveçse të bëni ushtrime aerobike, të përdorni litarin apo të dini t’i realizoni edhe ushtrimet më të thjeshta. Ndonjëherë ...

Read More »

E trishtë: fëmija 11 vjeç i prekur nga kanceri e lëshon veten drejt vdekjes

Emri i tij është Reece Puddington, dhe është një djalë anglez 11 vjeç. Bashkë me prindërit e tij ai mori një vendim tejet të vështirë, për ta lënë veten drejt vdekjes, dhe këtë gjë e lajmëroi nëpërmjet një postimin në ...

Read More »