LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Teknologji

Teknologji

Nga viti i ardhshëm, makina pa timon dhe pa pedale (Foto)

General Motors thotë se ka nisur prodhimin masiv të makinës së parë autonome pa timon dhe pa pedale. Kompania tashmë po kërkon lejen nga qeveria amerikane për t’i nxjerrë në rrugë nga viti i ardhshëm këto mjete që nuk do ...

Read More »

Del në shitje “bisha” Ford Mustang, modeli i ri do të quhet “Enforcer” (Foto)

Kompania specialiste për modifikimin e Ford-it, Steeda i ka dhënë veturës “American Muscle” një stil më agresiv e fuqi motorike. Q500 Enforcer tani prodhon 480 kuaj fuqi, që është rritje nga 410 kuaj fuqi sa ka modeli standard dhe ka ...

Read More »

Nga Instagram-i në WhatsApp, risia e madhe që po përgatisin dy aplikacionet

Vitin e kaluar Facebook solli një mori përditësimesh për funksionet që mori nga Snapchat duke i bërë historitë edhe më joshëse për përdoruesit. Sipas TechCrunch kompania është duke testuar një tjetër funksionalitet ku përdoruesit mund të importojnë historitë nga Instagram-i ...

Read More »

Instagram është kufiri i ri i gjuetisë online

Rrjetet sociale janë bërë një strument i pagabueshëm për të gjetur parnerë të rinj sepse praktikisht mund të dish çdo gjë për ta. Facebook është tashmë një terren shumë i mbrojtur për t’u ekspozuar, dhe i ekspozuar është Instagram, trendi ...

Read More »

Hyundai krijon për herë të parë tavanin transparent, të pajisur edhe me airbag (Foto)

Hapësira e mëdha në pjesën e sipërme të makinës, mund të jenë fatale për udhëtarët në rast të aksidenteve, veçanërisht gjatë rrotullimeve. Megjithëse kohëve të fundit, janë shumë të përhapura tavanet transparente, sepse pëlqehen kryesisht prej atyre që ulen pas, ...

Read More »

Interneti në Shqipëri u lidh për herë të parë në vitin… 1989

Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e parë e Shqipërisë me internetin. Katedra e informatikës në UPT realizoi një lidhje internet me Universitetin e Pizës në Itali. Ky ishte i pari hap ...

Read More »

Për ju tifoza të “Volkswagen”: Konfirmohet gjenerata e re e “Touareg” (Foto)

Prodhuesi gjerman i automjeteve, Volkswagen, ka konfirmuar gjeneratën e ardhshme të Touareg, i cili do të debutojë në pranverë të vitit të ardhshëm. Nuk dihen edhe shumë detaje për të, por krahasuar me modelin që do të zëvendësojë, Touareg 2019 ...

Read More »

Suedi, prej janarit minibusë pa shoferë

Në Stockholm të Suedisë do të vendosen linjat e rregullta në të cilat do të qarkullojnë dy minibusë pa shoferë. Në njoftimin e Kabinetit për transport të Suedisë thuhet se pas Vitit të Ri në Stokholm do të qarkullojnë minibusë ...

Read More »

Këto janë zbulimet më të mëdha shkencore në historinë e njerëzimit

Këto janë zbulimet shkencore, që na kanë bërë ta shohim botën ashtu si e shohim sot PENICILINA Nëse shkencëtari skocez, Aleksandër Fleming nuk do të kishte zbuluar penicilinën, antibiotikun e parë në 1928, ndoshta ende do të vdisnim nga gjëra ...

Read More »

Kompania që prodhon makinat fluturuese për policët në Dubai, me projekt të mahnitshëm (Foto)

E njëjta kompani, është duke përdorur teknologjinë e avancuar për të krijuar taksi fluturuese që zënë deri në pesë persona. ATAAS janë quajtur këto mjete, që lëvizin deri në 50 kilometra me vetëm një mbushje, teksa qëndrojnë në rreth dhjetë ...

Read More »

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001