LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Teknologji (page 10)

Teknologji

Rikthehet në skenë prodhuesi gjerman i veturave sportive me model të ri elektrik (Foto)

Prodhuesi gjerman i veturave sportive, Artega, është duke u kthyer në skenën e automobilizmit, nën menaxhimin e themeluesit Klaus Dieter Frers, me modelin e ri elektrik të quajtur Scalo Superelletra. Scalo Superelletra ka marrë emrin sipas një kali garues, dhe ...

Read More »

Kujdes, Viber po ju përgjon bisedat!

A përgjohet apo jo biseda në Viber, është një pyetje që secilit përdorues të Viberit në Shqipëri i intereson. Shumë nga bisedat thuhet se nuk i përgjon ky sistem, por mos jeni kaq të sigurtë sepse aplikacioni i përgjon bisedat ...

Read More »

Shikoni si prodhohen smartfonët tuaj! (Video)

Me kamerë të fshehur shihen shumë detaje të prodhimit të smartfonëve në një fabrikë kineze. Në videon e bërë në një fabrikë kineze të smatfonëve shihet i tërë procesi i prodhimit të tyre dhe pamjet interesante dhe uniforme të të ...

Read More »

Keni para? Tani mund të bleni edhe një veturë… fluturuese!

Këtë javë, prodhuesi i automjeteve fluturuese PAL-V filloi zyrtarisht shitjen e modeleve të saj tregtare, “Liberty Pioneer” dhe “Liberty Sport”, makina e parë fluturuese në botë e tregtuar tashmë është një realitet. “Pas vitesh përpjekjesh lodhëse, duke kaluar vështirësi teknike ...

Read More »

FOTOLAJM/ Aktori i madh Robert Ndrenika duke pritur ulur në karrigen ndihmën mjekësore

Një foto paksa e trishtë për dashamirësit e artit ka ardhur në redaksinë e gazetës tonë. Aktori i madh Robert Ndrenika i ulur në karrigen e spitalit QSUT po pret të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore. Pak ditë më parë ...

Read More »

Rusia prezanton ‘vrasësin e qiellit’, superavioni trondit NATO-n (Foto+Video)

Që prej ardhjes së Vladimir Putin në pushtet Rusia i është rikthyer vrrullshëm teknologjisë së armatimit dhe garës për të qenë e para në këtë lëm. Ditën e premte “ariu” ka prezantuar edhe armën më të re. Bëhet fjalë për ...

Read More »

Vijojnë kërkimet në Mars, ja objekti i fundit që u gjet në Planetin e Kuq

Sonda Curiosity ka fotografuar një pjesë shkëmbore mbi Planetin e Kuq që mund të jetë një meteorit hekur-nikeli. Fotot e shpërndara në Laboratorin Shkencor të NASA-s zbuluan një pjesë shkëmbi ngjyrë gri të pazakontë që ndodhej në pjesën e malit ...

Read More »

I verbëri sheh djalin e tij për herë të parë me ndihmën e teknologjisë, reagimi mahnitës (Video)

Problemet me sy dhe shikim nuk janë të pazakonshme. Shumë njerëz nëpër botë vuajnë nga verbëria dhe shumë të tillë nuk mund të marrin ndihmën e nevojshme. Por lajmi i mirë është se me avancimin e teknologjisë në mjekësi, shumë ...

Read More »

Lind fëmija i rrallë, erdhi në jetë nga 3 prindër

Pas vitesh të tëra përpjekjeje të pasuksesshme, ata janë bërë prindër të një fëmije, që erdhi në jetë përmes një metode të rrallë: atë të fekondimit “in vitro” me 3 persona. “The Times” raporton se mjekët në Kiev përdorën një ...

Read More »

Nëse ju vjen ky mesazh në telefonin tuaj duhet të bëni shumë kujdes!

Nëse në telefonin tuaj ju vjen një mesazh më tre shkronja, atëherë duhet të bëni kujdes, pasi jeni në rrezik. Sipas një hakeri, i cili ka demonstruar eksperimentin, me marrjen e këtij mesazhi telefoni del jashtë funksionit. Telefoni ngrin për ...

Read More »