Home . Kuriozitete . Teknologji (page 2)

Teknologji

Nga Instagram-i në WhatsApp, risia e madhe që po përgatisin dy aplikacionet

Vitin e kaluar Facebook solli një mori përditësimesh për funksionet që mori nga Snapchat duke i bërë historitë edhe më joshëse për përdoruesit. Sipas TechCrunch kompania është duke testuar një tjetër funksionalitet ku përdoruesit mund të importojnë historitë nga Instagram-i ...

Read More »

Instagram është kufiri i ri i gjuetisë online

Rrjetet sociale janë bërë një strument i pagabueshëm për të gjetur parnerë të rinj sepse praktikisht mund të dish çdo gjë për ta. Facebook është tashmë një terren shumë i mbrojtur për t’u ekspozuar, dhe i ekspozuar është Instagram, trendi ...

Read More »

Hyundai krijon për herë të parë tavanin transparent, të pajisur edhe me airbag (Foto)

Hapësira e mëdha në pjesën e sipërme të makinës, mund të jenë fatale për udhëtarët në rast të aksidenteve, veçanërisht gjatë rrotullimeve. Megjithëse kohëve të fundit, janë shumë të përhapura tavanet transparente, sepse pëlqehen kryesisht prej atyre që ulen pas, ...

Read More »

Interneti në Shqipëri u lidh për herë të parë në vitin… 1989

Ishte viti 1989. Në Universitetin Politeknik i Tiranës (UPT) ndodhi një ngjarje historike: lidhja e parë e Shqipërisë me internetin. Katedra e informatikës në UPT realizoi një lidhje internet me Universitetin e Pizës në Itali. Ky ishte i pari hap ...

Read More »

Për ju tifoza të “Volkswagen”: Konfirmohet gjenerata e re e “Touareg” (Foto)

Prodhuesi gjerman i automjeteve, Volkswagen, ka konfirmuar gjeneratën e ardhshme të Touareg, i cili do të debutojë në pranverë të vitit të ardhshëm. Nuk dihen edhe shumë detaje për të, por krahasuar me modelin që do të zëvendësojë, Touareg 2019 ...

Read More »

Suedi, prej janarit minibusë pa shoferë

Në Stockholm të Suedisë do të vendosen linjat e rregullta në të cilat do të qarkullojnë dy minibusë pa shoferë. Në njoftimin e Kabinetit për transport të Suedisë thuhet se pas Vitit të Ri në Stokholm do të qarkullojnë minibusë ...

Read More »

Këto janë zbulimet më të mëdha shkencore në historinë e njerëzimit

Këto janë zbulimet shkencore, që na kanë bërë ta shohim botën ashtu si e shohim sot PENICILINA Nëse shkencëtari skocez, Aleksandër Fleming nuk do të kishte zbuluar penicilinën, antibiotikun e parë në 1928, ndoshta ende do të vdisnim nga gjëra ...

Read More »

Kompania që prodhon makinat fluturuese për policët në Dubai, me projekt të mahnitshëm (Foto)

E njëjta kompani, është duke përdorur teknologjinë e avancuar për të krijuar taksi fluturuese që zënë deri në pesë persona. ATAAS janë quajtur këto mjete, që lëvizin deri në 50 kilometra me vetëm një mbushje, teksa qëndrojnë në rreth dhjetë ...

Read More »

Foto/ Si do të jenë tatuazhet e së ardhmes?

Të realizuara përmes stampimit 3D, të afta për të monitoruar parametrat jetike dhe për të kontrolluar kompjuterët. Ndryshim në paradigmën e një prej tendencave më kryesore të ditëve tona. I lindur si simbol përkatësie, i dashur, i kundërshtuar, i akuzuar ...

Read More »

Studim/Amerikanët nuk mund të jetojnë pa telefonat e tyre

Hulumtuesit kanë gjetur një ç’ekuilibër në kimikën e trurit të të rinjve të varur nga telefonat dhe internetıt, sipas një studimi të paraqitur sot në takimin vjetor të Shoqatës Radiologjike të Amerikës Veriore (RSNA). Sipas një studimi të kohëve të ...

Read More »