LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Teknologji (page 3)

Teknologji

Gati raketa që godet çdo cep të Tokës apo Kina “tremb” SHBA (Foto+Video)

Brenda vitit 2018, Kina pritet të ketë gati raketat balistike ndërkontinentale të gjeneratës së ardhshme, të cilat do të kenë mundësinë të godasin çdo cep të botës. Sipas medias shtetërore kineze, raketa “Dongfeng-41”, thuhet se ka rrezen më të gjatë ...

Read More »

Do habiteni se sa kushton riparimi i një iPhone X

Sipas disa informacioneve të reja telefoni më i shtrenjtë në botë konsiderohet iPhone X, së bashku me riparimin e pajisjes. Rregullimi i xhamit të thyer në Apple kushton diku tek 279 dollarë dhe në rast se Iphoni juaj kishte dëmtime ...

Read More »

Në treg dhe në trafik makina e parë fluturuese në 2019 (Foto)

vancimi i teknologjisë çdo ditë e më tepër po i kalon asaj që mund të kishim imagjinuar pak vite më parë. Asnjërit prej nesh nuk do ti shkonte në mendje që shumë shpejtë do të kishte në treg edhe makina ...

Read More »

Facebook thyen rekordin e tij, kalon shifrën e ….

Në Qershor të vitit 2017 Facebook-u tejkaloi pragun e 2 miliardë përdoruesve aktivë. Pra, diçka më tepër se çereku i popullsisë globale. E thënë ndryshe, çereku i njerëzve në botë kanë një profil në platformën sociale të Mark Zuckerberg-ut dhe ...

Read More »

Kujdes! Për ju që bleni iPhone X

Youtuberi Jerry Rig Everything është i njohur për testet e qëndrueshmërisë së telefonit. Këtë herë ai testoi iPhone X, i cili rezultoi se nuk do të shtrembërohet, nuk gërvishet por edhe nuk do të digjet. Problemi qëendron tek pjesa mbrapa ...

Read More »

Panelet e tejdukshme që do të jenë e ardhmja e energjisë

Panelet dhe dritaret diellore që gjenerojnë energji diellore janë disa gjëra që njerëzit kanë krijuar për të përfituar nga dielli, dhe tani një ekip i inxhinierëve nga Universiteti Shtetëror Michigan (MSU) kanë propozuar përdorimin e paneleve diellore transparente. Kombinuar me ...

Read More »

Ndryshimi i ri i Facebook nuk do t’ju pëlqejë aspak, madje do t’ju shkatërroj nervat

Facebook ka sjell një risi që askush nuk po kërkon dhe e cila të gjithëve do t’ju shkojë në nerva. Ju nuk do të jeni më në gjendje të spiunoni njerëzit në Facebook dhe ata të mos e dinë se ...

Read More »

Jeni përdorues të Facebook? Ja 13 truke që (ndoshta) nuk i dini!

Nga tekstet e konvertuara në ‘emoji’, tek emërimi i një administratori post-mortem. Ja metodat e zgjuara për të përdorur rrjetin social të Mark Zuckerberg. 1.Facebook Lite për të lundruar më shpejt. Shpesh shtëpia e Facebook ndalon ose duket se po ...

Read More »

“Polestar 1 coupe hibrid” zbulohet para lançimit (Foto)

Polestar, një nën markë e Volvo’s, ka zbuluar modelin e saj të parë personal, të quajtur Polestar 1. Polestar 1 do të fillojë të prodhohet në vitin 2019, në fabrikën e re ekskluzive të kësaj kompanie në Kinë e do ...

Read More »

Kamera e celularit që shikon përtej mureve

Shikimi përmes mureve duke iu falënderuar teknologjisë moderne së shpejti mund të bëhet realitet. Shkencëtarët me vite po punojnë për zgjidhje dhe rolin kryesor e kanë laserët dhe teknologjia e sofistikuar. Shkencëtarët nga MIT kanë zhvilluar sistemin CornerCamera, i cili ...

Read More »