LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Teknologji (page 30)

Teknologji

Si ndjehesh kur nget një Lamborghini? Kjo video ju a jep këtë ndjesi (Video)

Si ndjehesh kur nget një Lamborghini? Një ndjesi e jep edhe kjo video e bërë në rrugët e Majemit. Një kamera 360 gradë është vendosur në bordin e një Huracan Spyder. Ajo ka fiksuar edhe reagimet e njerëzve ndaj makinës.

Read More »

Makina që mund ta drejtoni edhe pa patentë shoferi

Të gjithë ata që janë mbi 14 vjeç mund ta drejtojnë këtë makinë. VSP (Voiture sans vermis), vetura e vogël për dy persona e cila lëviz me shpejtësi deri në 45 kilometra në orë, është bërë mjaft e popullarizuar kohëve ...

Read More »

“Mercedes-Maybach S600 Guard”, vetura që ju shpëton jetën (Foto)

Kjo veturë do të ju shpëtoj jetën atëherë kur armiqtë tuaj provojnë të ju vrasin. Një gjë që duhet ta dini për “Mercedes-Maybach S600 Guard” është se kjo veturë është vetura e parë e cila është certifikuar me nivelin më ...

Read More »

“Mercedes-AMG GT”, më i fuqishëm se Lamborghini Aventador

Ky model i bashkohet klubit elitë të veturave me 700 KF. Modeli origjinal i “Mercedes-AMG GT” vjen me motor V8 4.0-litër me turbo të dyfishtë, i cili prodhon 503 KF, transmeton “Express”. Kompania për modifikimin e veturave, “RENNtech” nuk ishte ...

Read More »

E rrallë: Për herë të parë stampohen në 3D, organet njerëzore (Video)

Veshi i një fëmije, një muskul dhe një pjesë kocke nga nofulla, janë këto “pjesët rezervë” të trupi njerëzor që janë janë stampuar për herë të parë në teknologjinë 3D. Pjesët që janë eksperimentuar tek minjtë, pas transplantit, kanë rezultuar ...

Read More »

Volvo nxjerr në shitje makinat pa çelësa

Volvo bëhet i pari prodhues makinash që shet modele pa çelësa. Duke nisur nga viti tjetër, blerësit do jenë në gjendje të shkarkojnë një aplikacion në celularin e tyre, që zëvendëson çelësin fizik me çelës dixhital. Volvo thotë se çelësi ...

Read More »

Ja çfarë do të thotë shkronja “i” tek iPhone

Është një nga shkronjat më të rëndësishme në botë dhe jo të gjithë e dinë se çfarë domethënie ka kjo shkronjë. Shkronja “i” tek iPhone është një veçori që e përcakton këtë celular. Dhe kuptimi i përgjithshëm i saj i ...

Read More »

Njihuni me smartfonin që do të kushtojë vetëm 7$

Një krijues celularësh Indian është gati për të lançuar smartfonin më të lirë në treg për vetem 7 dollare, e cila mund të jetë sjellë ndryshime në një nga tregjet me rritje më të shpejtë në botë: atë të smartfonëve. ...

Read More »

Ja super jahti i ri… për miliarderët (Foto)

Për të gjithë multimiliarderët ka një lajm të mirë, është ndërtuar jahti i ëndrrave të tyre. Ai është projektuar në Hollandë dhe është super mega gjigand në sipërfaqe. E veçanta e këtij jahti është pjesa me xham (në brëndësi të ...

Read More »

Vijnë bateritë e “përjetshme”

Batëritë janë pjesa e pajisjeve që shpeshherë nga kanë bërë me nerva – na janë harxhuar më shpejtë se që kemi menduar duke na lënë në baltë. Por me gjasë “Samsung” dhe “MIT”, kanë gjetur zgjidhjen për krijimin e “baterive ...

Read More »