LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Teknologji (page 4)

Teknologji

Jeni përdorues të Facebook? Ja 13 truke që (ndoshta) nuk i dini!

Nga tekstet e konvertuara në ‘emoji’, tek emërimi i një administratori post-mortem. Ja metodat e zgjuara për të përdorur rrjetin social të Mark Zuckerberg. 1.Facebook Lite për të lundruar më shpejt. Shpesh shtëpia e Facebook ndalon ose duket se po ...

Read More »

“Polestar 1 coupe hibrid” zbulohet para lançimit (Foto)

Polestar, një nën markë e Volvo’s, ka zbuluar modelin e saj të parë personal, të quajtur Polestar 1. Polestar 1 do të fillojë të prodhohet në vitin 2019, në fabrikën e re ekskluzive të kësaj kompanie në Kinë e do ...

Read More »

Kamera e celularit që shikon përtej mureve

Shikimi përmes mureve duke iu falënderuar teknologjisë moderne së shpejti mund të bëhet realitet. Shkencëtarët me vite po punojnë për zgjidhje dhe rolin kryesor e kanë laserët dhe teknologjia e sofistikuar. Shkencëtarët nga MIT kanë zhvilluar sistemin CornerCamera, i cili ...

Read More »

GoPro vjen me “Hero 6”, kamera hero e videove tuaja. Thjesht madhështore!

GoPro ka zbuluar kamerën e saj të fundit, modelin GoPro Hero6 që mund të xhirojë 4K video me 60 korniza për sekondë dhe tani është në dispozicion për të blerë për $ 499.99. Së bashku me incizimin e videos nw ...

Read More »

Lajm i mirë për meshkujt: Shpiket pajisja që tregon se kur një femre i hahet… pihet… ose i’u tradhëton (Foto)

Jemi mësuar të dëgjojmë shpesh meshkujt të thonë që femrat janë të vështira për t’u kuptuar. Madje mendohet se ato nuk kuptojnë as veten e tyre. Megjithatë, nëse “ të kuptosh femrën” për meshkujt deri tani ka qenë një mision ...

Read More »

Ndryshimi i ri i Facebook nuk do t’ju pëlqejë aspak, madje do t’ju shkatërroj nervat

Facebook ka sjell një risi që askush nuk po kërkon dhe e cila të gjithëve do t’ju shkojë në nerva. Ju nuk do të jeni më në gjendje të spiunoni njerëzit në Facebook dhe ata të mos e dinë se ...

Read More »

A është iPhone X – telefoni më i shpejtë në treg?

iPhone X bëri një tjetër kërcim të shpejtë të Geekbench për ta radhitur veten si telefoni më i shpejtë në treg. iPhone i ri nga Apple shënoi edhe më shumë pikë se sa bëri herën e fundit në Geekbench dhe ...

Read More »

“iPhone X” shtang të gjithë përdoruesit e Apple e të tjerë (Video)

Në 10 vitet e fundit që na ndajnë nga iPhone i parë (iPhone 2G), Apple nuk ka sjellë asnjëherë një ndryshim kaq radikal sa ai që u paraqit më 12 shtator 2017 me modelin e fundit iPhone X. Pas gati ...

Read More »

Telefonat janë të planifikuar për të zbuluar dëmtimin e trurit

Aplikacioni mund të diagnostikojë me shpejtësi dhe me besueshmëri lëndimet serioze të trurit. Studiuesit në Universitetin e Uashingtonit po zhvillojnë një mënyrë të lehtë për të diagnostikuar dëmtime të tilla si brainstorming me smartphone. Është krijuar një aplikacion me emrin ...

Read More »

Youtube lançon teknologjinë HDR në aplikacionin Android

Youtube filloi linçimin e HDR-së për disa përdorues të telefonëve Android gjatë fundjavës por ende jo në iOS. HDR-ja është e disponueshme që nga Nëntori i kaluar për ata që qasen në Youtube nga televizorë ndërsa kjo është hera e ...

Read More »