LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Teknologji (page 5)

Teknologji

Tesla me kamion elektrik

Kompania e famshme Tesla ka njoftuar se kamioni tërësisht elektrik do të prezantohet në muajin shtator. Kamioni elektrik do të ketë bateri mes 200 e 300 miljeve. Reutersi konfirmon se Tesla fillimisht do të prezantojë kamionët me bateri më të ...

Read More »

Audi po ndërton makina elektrike me energji diellore në çati

Tashmë në fund të vitit, do të ketë një prototip me energji diellore të integruar në çati. Audi dhe Alta Devices kanë njoftuar një partneritet strategjik. Qëllimi është të pajiset me energji diellore makina elektrike për të rritur gamën e ...

Read More »

Range Rover pritet të lançojë modelin “Evoque” (FOTO)

Prodhuesi britanik Range Rover, gjatë tërë kohës është duke bërë përpjekje që ta zgjerojë familjen Evoque. Gjenerata e re që do të dalë nga kjo linjë e prodhimit pas dy vitesh, do të ketë shumë ndryshime dhe nuk do të ...

Read More »

BMW M5 i ri me 600 kuajfuqi

Pas daljes së fotografive të para të BMW M5, prodhuesi gjerman ka zbuluar detajet teknike të modelit të tij më të fuqishëm.Siç është bërë e ditur, M5 për 2018 posedon motor 4.4 litra M TwinPower Turbo V8, i cili prodhon ...

Read More »

WhatsApp përditëson statuset me tekste shumëngjyrëshe

WhatApp lançoi ditën e sotme një përditësim të ri dedikuar statuseve, teksteve shumëngjyrëshe dhe sfondeve. Tashmë kur përdoruesit kanë një status për të ndarë ato kanë opsionin për ta pajisur me një sfond apo fonte ndryshe. Statuset mund të përmbajnë ...

Read More »

Rreziqet e armëve autonome, të quajtura “robotë vrasës” po shtohohen!

Qindra përgjegjës të kompanive të robotikës apo të inteligjencës artificiale, mes të cilëve edhe miliarderi Elon Musk, i kanë dërguar një letër të hapur OKB-së për ta paralajmëruar për rreziqet e armëve autonome, të quajtura “robotë vrasës”. “Armët ofensive autonome ...

Read More »

Jo doktor! Aplikacion në Google, që zbulon sëmundjet me “smartphone”

“Senosis” do të masë nëpërmjet fotokamerës, hemoglobinën, rrahjet e zemrës dhe nivelin e bilirubinës, ndërkohë që mikrofoni do të shërbejë për ekzaminime Një qendër diagnostikuese në varësi të ‘smartphone’. Kjo që ka për qëllim “Senosis”, aplikacioni i vogël amerikan dhe ...

Read More »

Ja ku renditemi në Europë megjithëse gjysma e shqiptarëve kanë Facebook!

Rrjetet sociale po bëhen pjesë e përditshmërisë për një pjesë të madhe të shqiptarëve, sidomos të rinjve. Të dhënat e fundit të Internetworldstat tregojnë se Shqipëria ka 1.4 milionë përdorues të Facebook, një shifër që është gati sa 50% e ...

Read More »

Fusha magnetike e Tokës po dobësohet, thonë shkencëtarët. Mund të kemi fatin e Neandertalëve

Një fushë magnetike më e dobët si rezultat i përmbysjes së poleve do të shkaktonte një mburojë hapësinore më të dobët, pra më shumë thërrmija do të hynin në atmosferë, duke shkaktuar ndoshta gabime kritike kompjuterësh, dëmtim të teknologjisë, probleme ...

Read More »

Instagram, video direkte me miqtë

Videot direkte vijnë dhe në Instagram dhe bashkë me pjesëmarrjen e miqve. Ky funksion për momentin është në fazën e testimit në një pjesë të vogël përdoruesish dhe muajt e ardhshëm do të jetë i disponueshëm në nivel global, thotë ...

Read More »