LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Teknologji (page 5)

Teknologji

Shkencëtarët zhvillojnë një kamera të aftë të shohë përmes trupit tonë

Shkencëtarët kanë zhvilluar një kamër e cila mund të shoh përmes trupit të njeriut. Pajisja është dizajnuar për tu ardhur në ndihmë doktorëve gjatë ekzaminimeve shëndetësore. Deri më sot mjekët duhej të përdornin skanimet e shtrenjta si rrezet X për ...

Read More »

SHBA bllokon Nokian, nuk do të dalë në tregun amerikan

Telefoni Nokia 8 nuk do të dalë në tregun amerikan.“Nuk planifikojmë të sjellim Nokia 8 në tregun amerikan, të paktën jo për tash”, thanë zyrtarë të HMD, kompani amë e Nokias. Nokia ka vendosur t’i shmanget tregut amerikan për shkak ...

Read More »

Lajm i mirë/ Ja kur del në treg Galaxy S9

Galaxy Note 8 nuk është lansuar ende, por tashmë kanë filluar thashethemet rreth celularit të ardhshëm të Samsung: Galaxy S9. Thashethemet e para vijnë nga blogu Android Headlines, që citon një burim i cili thotë se pasardhësi i Galaxy S8 ...

Read More »

Tesla me kamion elektrik

Kompania e famshme Tesla ka njoftuar se kamioni tërësisht elektrik do të prezantohet në muajin shtator. Kamioni elektrik do të ketë bateri mes 200 e 300 miljeve. Reutersi konfirmon se Tesla fillimisht do të prezantojë kamionët me bateri më të ...

Read More »

Audi po ndërton makina elektrike me energji diellore në çati

Tashmë në fund të vitit, do të ketë një prototip me energji diellore të integruar në çati. Audi dhe Alta Devices kanë njoftuar një partneritet strategjik. Qëllimi është të pajiset me energji diellore makina elektrike për të rritur gamën e ...

Read More »

Range Rover pritet të lançojë modelin “Evoque” (FOTO)

Prodhuesi britanik Range Rover, gjatë tërë kohës është duke bërë përpjekje që ta zgjerojë familjen Evoque. Gjenerata e re që do të dalë nga kjo linjë e prodhimit pas dy vitesh, do të ketë shumë ndryshime dhe nuk do të ...

Read More »

BMW M5 i ri me 600 kuajfuqi

Pas daljes së fotografive të para të BMW M5, prodhuesi gjerman ka zbuluar detajet teknike të modelit të tij më të fuqishëm.Siç është bërë e ditur, M5 për 2018 posedon motor 4.4 litra M TwinPower Turbo V8, i cili prodhon ...

Read More »

WhatsApp përditëson statuset me tekste shumëngjyrëshe

WhatApp lançoi ditën e sotme një përditësim të ri dedikuar statuseve, teksteve shumëngjyrëshe dhe sfondeve. Tashmë kur përdoruesit kanë një status për të ndarë ato kanë opsionin për ta pajisur me një sfond apo fonte ndryshe. Statuset mund të përmbajnë ...

Read More »

Rreziqet e armëve autonome, të quajtura “robotë vrasës” po shtohohen!

Qindra përgjegjës të kompanive të robotikës apo të inteligjencës artificiale, mes të cilëve edhe miliarderi Elon Musk, i kanë dërguar një letër të hapur OKB-së për ta paralajmëruar për rreziqet e armëve autonome, të quajtura “robotë vrasës”. “Armët ofensive autonome ...

Read More »

Jo doktor! Aplikacion në Google, që zbulon sëmundjet me “smartphone”

“Senosis” do të masë nëpërmjet fotokamerës, hemoglobinën, rrahjet e zemrës dhe nivelin e bilirubinës, ndërkohë që mikrofoni do të shërbejë për ekzaminime Një qendër diagnostikuese në varësi të ‘smartphone’. Kjo që ka për qëllim “Senosis”, aplikacioni i vogël amerikan dhe ...

Read More »