LAJMI I FUNDIT
Home . Metro (page 2)

Metro

“Kuadrot duhen ruajtur”, aktori i talentuar Zhani Petro (Ziçishti)

“Kuadrot duhen ruajtur”,kjo është një batutë e aktorit Zhani Petro ( Ziçishti) Jetëshkrimi thotë se kreu studimet në shkollën e lartë për aktorë “Aleksander Moisiu” më 1964 dhe më pas nisi punë si aktor në teatrin “A,Z.Cajupi” deri ne 1994. ...

Read More »

Fitoi zemrat e shqiptarëve: “Taramelja” nis sot rrugën e dijes! (Foto)

Xhejson Bafti, vogëlushi që bëri për vete shqiptarët me të folurën karakteristike, teksa nuk shqiptonte dot shkronjën “k”, ka nisur sot rrugën e gjatë të dijes. Xhejson, ose i njohur gjerësisht edhe si “Taramelja”, është ulur ditën e sotme në ...

Read More »

Justiani I-rë shqiptari “barkë thatë” që u bë perandori më i fuqishëm i Bizantit

‘Ealo e polis’ ishte thirrja kur perandoria më e fuqishme e botës ra. Perandoria e Bizantit, njohu një shkëlqim të madh, që ende historia flet për atë. Kjo perandori ishte në e fuqishmja në botën në shekullin e XIII deri ...

Read More »

Nostalgji për këngëtaret më të bukura para viteve 90

1.Parashqevi Simaku është padyshim ikonat e muzikës shqiptare të vieve ’80. Parashqevia fitoi dashurinë e publikut me zërin melodioz, bukurinë, sharmin dhe elegancën. Këngëtarja filloi të merrej me muzikë në moshën 14-vjeçare. Ajo ka marrë pjesë në shumë festivale ku ...

Read More »

12 shprehje të hidhura… por të vërteta për shqiptarët, nga Mid’hat Frashëri

Nëse ai vjen pas Konicës apo është një lloj si ai me të vërtetat e hidhura për shqiptarët këtë mund ta gjykoni vetë, por Mid’hat Frashëri i ka rënditur disa konkluzione për shqiptarët, që edhe sot janë po aq aktuale ...

Read More »

Shtator 1926 – Ngjarja që tronditi qetësinë e muzgut të Tiranës së vjetër

Si e përse u vra Osman Bali nga Myslym Peza e Lam Leka Atë, Myslym Pezën, të gjithë e thërrisnin “Babë”. Kishte lindur në 1897 në familjen e një shehu të njohur të tarikatit Saadi në Pezë, fshat i madh ...

Read More »

Ca tinguj kitare dhe një emër i njohur… Gjosho Vasia

Nga Xhahid BUSHATI Gjosho Vasinë e kam njohur… Ecjen e tij e kam krahasuar me valën e detit. Me rendjen e saj drejt bregut: të ëndrrës dhe të shpresës. Një rendje pa zhurmë, e ëmbël, si prej të qeshure, nanuritëse ...

Read More »

Fotoja dhe skeda e rrallë, kur Edi Rama, luante basketboll në Shkodër

Të gjithë e dinë që kryeministri aktual i Shqipërisë, Edi Rama, në rininë e tij ka luajtur basketboll. Megjithatë, ka pak foto dhe video të publikuara të asaj periudhe. Nga Shkodra diçka “zbulohet”. Veteranë të këtij sporti na kanë servirur ...

Read More »

Eni Çobani “thumbon” meshkujt: Përfundimisht në këtë vend nuk ka burra

Një histori aspak e zakonte ishte ajo e sotmja në rubrikën “Shihemi në gjyq” në E diela Shqiptare në Tv Klan. Fatimja kishte thirrur vajzën e saj, Sonilën, pasi kjo e fundit ka 23 vite që është në një marrëdhënie ...

Read More »

Lulishtja e fshehtë e Roland Trebickës në kujtimet e vajzës

Ditët e fundit të aktorit të shquar të rrëfyera nga e bija, Manjola Trebicka, që me çiltërsi flet për njeriun e ndjeshëm dhe të fortë, artistin me vizion, burrin e përkushtuar, atin model. Kush është Manjola Trebicka Mbaroi Akademinë e ...

Read More »