Home . Metro (page 4)

Metro

Fan S. Noli me makinë në Kolonjë (Foto)

Fan. S. Noli mbetet një nga shqiptarët më të shquar, dhe zona e Kolonjës me të drejtë krenohet me birin e saj. Zona e nderon me bust, emërtimin e një rruge dhe vendosjen e emrit Qëndrës kulturore të fëmijëve kollosin ...

Read More »

“Nga miku më i mirë lind armiku më i keq!”

Thënie të dramaturgut dhe regjisorit turk: Tuncel Tayanç Kurtiz: • Ji aq i moralshëm sa edhe armikut tënd t’i vijë turp që është armiku yt.• Burrëri s’do të thotë të kesh supe të gjerë. Burrëri do të thotë t’i dalësh ...

Read More »

Grimca kujtimesh të mbledhura nëpër vite për këngëtaren dhe aktoren e dashur Justina Alia

Nga Xhahid Bushati “Melodinë e parë ma mësoi Vendlindja… / Sa herë kthehem në qytetin tim / të bukurat jare bilbilin ç’m’i kujton…, / një pjesë të gëzimit të saj jam dhe unë.” 1. Na ishte një herë një vajzë ...

Read More »

Bishtin e qenit sado t’a drejtosh, prapë bisht qeni do të mbetet, Batuta nga filmat shqiptar

Me siguri gjatë ditës tuaj përdorni herë pas here batuta e shprehje nga filmat e vjetër shqiptarë që i kanë shkrirë të gjithë së qeshuri dhe i rezistojnë ende kohës, duke qenë akoma ‘në modë’. Disa prej batutave perla të ...

Read More »

E pazakontë/ Çmendet vajza në Tiranë, ngre fustanin në mes të rrugës (Foto)

Një vajzë ka dalë e zhveshur në rrugët e Tiranës gjatë natës së mbrëmshme, duke u filmuar nga kalimtarët e rastit. Vajza ka habitur kalimtarët në rrugën e Barrikadave rreth orës 5 të mëngjesit, kur ka bërë një gjest të ...

Read More »

Kur Irene Papas i tha Margarita Xhepës: “Qenke më e bukur se unë”

Margarita Xhepa, kjo aktore e madhe e skenës kulturore shqiptare, nuk ka ditur të zhgënjejë asnjëherë me performancat e saj në teatër dhe në film. Mjeshtre e madhe e artit, që shumë herë është krahasuar edhe me Irene Papas e ...

Read More »

Letra më ’76: Të ndalohet “Përballimi”, Bujar Lako e ka pasur babain ballist

NGA IV KALOCI Për herë të parë “Gazeta Shqiptare” bën publike një korrespodencë letrash zyrtare të vitit 1976, ku Komitetet e Partisë të Korçës dhe Tiranës komunikojnë me kabinetin e Sekretarit të Komitetit Qendror të PPSH-së, Ramiz Alia. Gjithçka vinte ...

Read More »

Ëndërr emigrantësh që u bë realitet: 27-vjeçari shqiptar që po fiton famë, me një shërbim të ri në hotelieri në Nju Jork

“Butler Hospitality” është një shërbim i ri në industrinë hoteliere të Nju Jorkut. Themeluesi i tij është Premtim Gjonbaliç, një 27-vjeçar me prindër shqiptarë. Biznesi i tij, i themeluar para tre vjetësh, po fiton famë për risinë që ka sjellë. ...

Read More »

Para kryeministrisë ka dasëm, Rama publikon pamjen nga zyra (Foto)

Kryeministri Rama ka publikuar sot një tjetër mesazh nga një qytetar i cili thotë se falë projektit “RETRO”, veçanërisht për motorët Vespa një shok i tij mori sot nusen me një motor të tillë. “Përshëndetje Kryeministër! Në shenjë mirënjohje për ...

Read More »

Historia prekëse/ Nëna birësuese merr guximin t’i gjejë vajzës nënën biologjike

Një nënë sjell në një studio televizive vajzën e saj, jo vetëm për t’i treguar të vërtetën, por për t’i gjetur rrënjët biologjike. Një histori ndryshe nga të tjerat, trajtohet sot në studion e “Pa Gjurmë”. Ida Katija me banim ...

Read More »