LAJMI I FUNDIT
Home . Metro (page 5)

Metro

Na ishte dikur… Estrada e Shkodrës

Duket sikur “Estrada e Shkodrës” ka marrë jetë nga vitet 1950 dhe sidomos në vitin 1954 me tashmë titullimin e ri “Estrada në Penxhere” që u luajt te ish kinema verore, për herë të parë. Po ashtu dhe modeli profesionist ...

Read More »

In Memoriam, Fadil Hasa, shpirti i artistit gjithnjë në oponencë me qeveritë

Ishte vetëm 21-vjeç asokohe kur i sapokthyer nga Shën Pjetërburgu ku studioi për Marinë Luftarake do i qasej me kureshtje trupës amatore të Portit. Tre vitet e shkollës ruse kishin qenë mundësi e mirë për t’i ikur “shërbimit të detyruar ...

Read More »

Maria Logoreci një “Greta Garbo” e Shqipërisë

Shtatori shënon edhe muajin e lindjes së një ikone të kinematografisë e teatrit shqiptar, “Nderit të Kombit”, Maria Logoreci. Sa më shumë të shkruajmë e t’i kujtojmë këto figura të mëdha të artit shqiptar, aq më shumë e ndiejmë veten ...

Read More »

Gjashtë princeshat shqiptare dhe fati i trishtë i tyre

Ata ishin shembulli i një kulture nga një vend i vogël ku sapo kish filluar bashkëjetesa mes orientit dhe oksidentit. Secila nga gjashtë Princeshat ishte e veshur me talentin dhe kulturën e dijes së saj duke marrë nën patronazh të ...

Read More »

Tre yje të muzikës shqiptare të pazëvëndësushmet Vaçe Zela, Parashqevi Simaku, Anita Bitri (Video)

Vaçe Zela (7 prill 1939, Lushnjë – 6 shkurt 2014, Bazel) ishte një këngëtare ikonë e skenës shqiptare [1]. Ajo e filloi karrierën e saj në moshë të re dhe në vitin 1962 ishte e para që fitoi Festivalin e ...

Read More »

Xhepa: Puthjet e censuruara me Bulkun dhe Makoçin

Të putheshe në film përpara viteve ’90 do të thoshte burg, internim apo degdisje në një provincë të largët. Por këto cungime në një film artistik natyrisht që ia humbisnin paksa shkëlqimin edhe filmit më të bukur. Aktori Ndriçim Xhepa ...

Read More »

Aktori i shquar i skenës dhe ekranit “Admirali Zheleznov” Sulejman Pitarka

Sulejman Pitarka është një personalitet i madh. Ky artist intelektual, falë aftësive të tij të jashtëzakonshme, ka realizuar në teatër dhe film si role tragjike-dramatike, ashtu edhe ato komike. Ai përfaqëson në mënyrën më domethënëse tipin e aktorit të karaktereve ...

Read More »

Fëmijëria jonë e varfër por e bukur, pushimet tona të mangëta por me shumë lojëra dhe shumë argëtime

Ardhja e periudhës së pushimeve të shkollës më shumë se një mundësi përfitimi të paktë për kampe disaditëshe apo shkuarje me familjen në plazh, ishte rrokja e lirisë, dalldisja, shkallmimi i të gjithë caqeve dhe lëshimi ashtu shkujdesur në vjeljen ...

Read More »

Modeli … Alexis Tsipras (Foto)

Në … modelimin, kryeministri e hodhi atë në anën e Asamblesë së Përgjithshme të KB në Nju Jork, pasi iu kërkua të bënte një foto dhe të bënte një intervistë. Me një kostum blu dhe një këmishë blu, Alexis Tsipras ...

Read More »

Bashkëshortja e Saimir Tahirit publikon foton e ëmbël me dy djemtë e saj (Foto)

Bashkëshortja e ish-ministrit të Brendshëm, Fatlinda Berisha Tahiri ka ndarë në rrjetet sociale një foto të ëmbël me dy djemtë e saj. Vetëm pak muaj më parë familja e Saimir Tahirit u shtua me një tjetër djalë, i cili u ...

Read More »