LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione

Opinione

Dëshmitë e rreme të Sali Berishës për “21 Janarin”: Nga “i vranë vetë” tek “nëse Edi Rama nuk do të ishte tërhequr, do ta vrisja edhe atë”

Ditari i Gënjeshtarit/Rendi i dëshmive të Sali Berishës nga 21 janari. Nga “i vranë protestuesit” tek “nese Edi Rama nuk do ishte tërhequr, Ai nuk do ishte më fizikisht”. Kështu sillet veç një vrasës. Vrasësi pa alibi, gënjen në çdo ...

Read More »

Reforma në drejtësi, nga çadra e këtej: “Plani B” i ndërkombëtarëve që kapi gafil aktorët kundër saj

Nga Ylli Pata Kësaj radhe nuk ka pasur supriza: komisioni ad hoc i vettingut për të zgjedhur anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe të Këshillit të Lartë Gjyqësor, është ngritur konsensualisht. Mazhoranca dhe opozita kanë bashkuar votat në ...

Read More »

Për një Këshill Mbarëkombëtar për vitin e Skënderbeut

Nga: Rexhep Qosja Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kërkuar, njëkohësisht, nga qytetarët që të japin ide, sugjerime e propozime për kalendarin e aktiviteteve që do të mbahen gjatë këtij Viti. Edhe pse me vonesë, po i përgjigjem tash kësaj kërkese ...

Read More »

Baton Haxhiu: Kush e vrau Oliver Ivanoviçin?

Vrasja e politikanit serb në Kosovë, ka tronditur të gjithë politikën në Ballkan.  Për këtë ngjarje ka pasur reagime të shumta, ku një prej tyre ka qenë një analizë nga gazetari Baton Haxhiu. Në një analizë në Klan Kosova, gazetari ...

Read More »

Edi, Aleksis dhe Zoran (Profil)

Tsipras dhe Rama kur iu lexon biografitë duken më “cool” dhe Zaev më i mërzitshëm, por ndonjëhere në politikë është mirë të jesh i mërzitshëm. Të tre këta lider mund të kenë një plan apo vizion të përbashkët…. Aleksis Tsipras- Është ...

Read More »

Kemi nevojë për një polici interneti!

Kush kërcënon dhe nxit urrejtje nuk ka pse të shpëtojë pa u penalizuar. Megjithatë koncerne si Facebook nuk duhet të vendosin vetë, se deri ku lejohet liria e shprehjes, mendon Krsto Lazarevic. Përfytyrojeni këtë skenë – dilni në rrugë një ditë ...

Read More »

Në Shtëpinë e Bardhë, beteja mes dy Rasputinëve

Pas tradhëtisë së Steve Bannon (i cili ka kërkuar falje, të paktën pjesërisht), një Rasputin i dytë del në krah të Donald Trumpit. Si një qen roje, Stephen Miller mbron presidentin në CNN, nga akuzat e “Zjarr dhe Tërbim”, libri i ...

Read More »

100 ditët e Ramës dhe betejat reale që priten më pas…

Nga Shpëtim Nazarko Mbledhja e asamblesë socialiste ditën e sotme mund të përmblidhet me një fjali të vetme të Ramës. Opozita nuk mund t’i bëjë ndonjë dëm qeverisë, por Shqipërisë. Përcaktohet kështu ngjarja më e rëndësishme që ka lidhje me ...

Read More »

Rexhep Qosja: LSI-ja, si elektron i lirë, Kryemadhi, dramë politike

Në një intervistë të dhënë  per gsh. nga akademiku Rexhep Qosja ka komentuar edhe raportit publik të presidentit Ilir Meta dhe bashkëshortes së tij Monika Kryemadhi si kryetare e një partie opozitare. Qosja e ka komentuar këtë raport si një dramë politike që ...

Read More »

“Saimiri s’donte para”! Përse nuk zbardhet e plotë audio e dosjes “Habilaj”?

Nga një dëgjesë e shpejtë mbi  audio-përgjimet e prokurorisë italiane, del një fakt që u ka “shpëtuar” dhe atyre që e kanë publikuar e cila nëse merret me të njëjtin seriozitet siç merren broçkullat e Habilajve “e shpëton” Saimir Tahirin ...

Read More »

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001