Home . Opinione (page 10)

Opinione

Kasapët nxorën thikat, “kamarja e turpit” në qendër të Tiranës

Analisti politik, njëkohësisht drejtori i Konica.al, Shpëtim Nazarko, i ftuar në emisionin Argument të gazetarit Enio Civici në television SCAN, ka argumentuar hipotezat që mund të kenë shtyrë ish-kreun e SHISH, Visho Ajazi Lika që të japë dorëheqjen. Duke argumentuar ...

Read More »

Dy femrat fatale të Vishos

Nga Gjergj Thanasi Pa pritur e papandehur, si rrufeja në të thatë kreu i SHIK-ut (SHISH-it), Visho Ajazi Lika dha dorëheqjen. Normalisht për një dorëheqje të tillë sa të papritur aq edhe enigmatike, lindin hamendje pa fund, por edhe shashka ...

Read More »

“Ardit Gjebrea s’kisha uru me e pa vajzën tande n’atë pozicion! U mbylltë “E Diela Shqipare”

Nga Fjolla Spanca Trupi asht ndër të Dhanunat Hyjnore që tek ne vjen si amanet! Trupi asht çdo rrëqethje që na e rrotullon zemrën kur tinëz vjedhet a dhunohet mishi jonë. Trupi asht ai qoshku’ ku Shpirti endet lirshëm dhe ...

Read More »

Panelet televizive, po prodhojnë “Gazetarin digjital”

Nga Karlo Bolino Mediat shqiptare janë kthyer në qendër të debatit publik pasi kryeministri i ka cilësuar si “idiote” pyetjet që po i bëheshin nga disa gazetarë. Gjykimi që Edi Rama ka për mediat është i njohur që kur filloi ...

Read More »

Shënim/ Deri kur do i merrni seriozisht Artanët, Basrinjtë e Klodianat, se po na tallin…

U bë kohë që në mediat vizive dhe portalet shqiptare, përditë sheh tituj të tillë “Bomba e gazetarit të njohur”, “Shpërthen  gazetarja”, “Deklaratat e fortë e gazetares” etj si këto. Këto tituj i sheh sidomos në ngjarje të tilla si ...

Read More »

Si e “vrau” Facebook-u gazetarinë cilësore

Pas muajsh të tërë duke futur hundët në jetët e këshilltarëve të Donald Trumpit, hetimi i qeverisë federale për ndërhyrjen e rusëve në zgjedhjet amerikane të vitit që kaloi, tashmë ka vënë në shënjestër Facebook-un. Dy javë më parë, kompania ...

Read More »

Lulzim, ty të dhimbte barku për vete, por ne duam prova!

Nga Erjon Braçe Lulzim! Ti refuzove te gjykohesh per nje akuze te kopsitur, shpike ceshtje dhe ju drejtove gjykateses Hajdari, duke uleritur se provat dhe aktakuza ndaj teje, per vjedhjen 230 milione dollare, u paraqiten jashte afateve procedurale-sipas teje. Nuk ...

Read More »

Si po përpiqet të përçaj Basha, kritikët e tij?

Nga Mero Baze Lulzim Basha po përpiqet të deinkurajoj legelizimin e fraksioneve brenda Partisë Demokratike, me shpresë se kundërshtarët e tij do të lodhen dhe do të përçahen. Kundërshtarët e tij në të vërtet nuk po kërkojnë fraksione brenda Partisë ...

Read More »

Arsim privat apo arsim publik?

Nga Ilir Yzeiri As njëri dhe as tjetri. Rezultatet e fundit të rankimeve të universiteteve në Shqipëri dhe vendi skandaloz i Universitetit më të madh në vend, atij të Tiranës, fotografojnë gjendjen e shkollës shqiptare, ndërsa vendi dinjitoz i Universitetit ...

Read More »

Ilir Meta kryenepotisti shqiptar, edhe partinë e tij ia dhuroi gruas

Akademiku Rexhep Qosja në një intervistë për gazetën “DITA”, thotë se zbatimi i vettingut në Shqipëri duhet të luftë kundër dy të këqijave; korrupsionit dhe nepotizmit. “Në Shqipëri, kurse në Kosovë më dukshëm se në Shqipëri, një e keqe tjetër ...

Read More »