LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione (page 2)

Opinione

Pse është “urtësuar” kaq shumë Luli?!

Një javë para zgjedhjeve të 30 qershorit diçka ndodhi. Shumë u abuzua dhe u përfol në media, se ndërkombëtarët i kishin dhënë një ultimatum Bashës dhe Kryemadhit, se rruga e tyre pa krye me protesta dhe djegie institucionesh duhej të ...

Read More »

Paradokset që duhet të zgjidhë Greqia në trekëndëshin Tiranë-Shkup-Athinë

Megjithëse ka vetëm katër muaj në pushtet, Qiriakos Mitsotaqis është takuar dy herë me homologun e tij shqiptar Edi Rama. Nën hijen e zhvillimeve në rajonin e Lindjes së Mesme dhe Mesdheut Lindor tashmë Athina sheh me shqetësim se ende ...

Read More »

Zvicerania “Neue Zurcher Zeitung”: A po fut Ballkanin në duart e Rusisë, Kinës dhe Turqisë perëndimi?!

E përditshmja zvicerane “Neue Zurcher Zeitung” ka publikuar një analizë për ndikimin në rritje nga Rusia, Kina dhe Turqia në Ballkan. Bashkimi Evropian më nuk ofron perspektivën e bindshme për zgjerimin e Ballkanit. Kjo zvogëlon ndikimin e Perëndimit kurse forcon ...

Read More »

Oferta qesharake politike e opozitës, për shqiptarët

Ka një lloj përpjekjeje komike të disa mediave apo gazetarëve pranë opozitës për të krijuar profile të opozitarit të duhur për opinionin. Njëherë është Ilir Meta që përpiqet përditë të tejkalojë veten, duke mos fshehur ambicien e vet për të ...

Read More »

INTERVISTA/ Autori i “Gomorra” Roberto Saviano: Mafia në Amsterdam është shumë më keq se në Napoli

U duk si një prej ndodhive napolitane në Amsterdam, pas vrasjes së avokatit Derk Wiersum. Sipas shkrimtarit Roberto Saviano (40) situate është akoma më keq në Amsterdam. “Jo agjentët, por i gjithë sistemi juaj është i korruptuar” Roberto Saviano qesh ...

Read More »

“Porca miseria” – Italia një vatër tjetër krize për BE

Kurrkush nuk besonte, se periudha e qëndrimit në pushtet në Romë të këtij koalicioni të çuditshëm do e kalonte mesataren e jetëgjatësisë së qeverive italiane. Aleanca e pamundshme e Legës radikale të djathtë dhe Lëvizjes Pesë Yjet, që është populiste ...

Read More »

Rruga e humbur e Lulzim Bashës

Janë gati 5 vite të Lulzim Bashës në krye të Partisë Demokratike, kohë e mjaftueshme për të kuptuar vizionin e tij por edhe formimin si politikan. Për të mos nxjerrë një përfundim që në fillim, po sjellim disa fakte dhe ...

Read More »

Berishizmi, thelbi i krimit politik të 27 viteve që nuk mund të harrohet kurrë

Berisha po ikën nga politika me një kalvar mosharresash të lënë pas vetes dhe, nëse sot nuk mund të ringrihet i gjithë shkatërrimi, kjo erdhi nga teoritë fatkobe, si ajo e “çekut të bardhë”, “teorisë zero”, e “fillimit nga e ...

Read More »

Artur Meçollari spiun? Ish-presidenti Moisiu: “Edhe priftin e bëjnë me barrë”

Në një intervistë për News 24 ish- presidenti Alfred Moisiu foli për marrëveshjen e Detit midis Shqipërisë dhe Greqisë. Moisiu u shpreh se kufijtë u vendosën në 1992, por pa u menduar se në të ardhën do të kishtë derdhje ...

Read More »

Efektet e drejtpërdrejta të votimit të demarkacionit

Nga: Enver Hasani As edhe një rëndësi më nuk kanë gabimet lidhur me demarkacionin, qofshin ato procedurale e metodologjike apo substanciale dhe materiale: kur plugu në fillim hyn keq, vështirë se mund të rikthehet në vijën e nisjes pa lënë së ...

Read More »