Home . Opinione (page 20)

Opinione

Zef Brozi: Europa dhe Amerika i varrosën shpresat e Berishës dhe Bashës

Nga Zef Brozi Ne shqiptarët, pa asnjë dallim partiak dhe kudo qofshim, duhet ta lexojmë e kuptojmë mirë Letrën e Hapur të Komisionerit për Zgjerimin, Johannes Hahn dhe të reflektojmë seriozisht. Demokratët dhe të gjithë shqiptarët duhet ta kuptojnë se ...

Read More »

Në Republikën e re… nuk ju vras më!

Sot midis zërave të lartë të çjerrë, që vinin nga çadra dëgjova një shprehje interesante, “Fjalën do t’ia japim Kryeministrit të Shqiptarëve” Deliri i atij që e shpalli Kryeministri i shqiptarëve, vazhdoi me absurdin auto sugjestionues të Bashës i cili ...

Read More »

Perëndimi u tregon shqiptarëve listën e zezë për Shqipërinë

Nga Mero Baze Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, ka bërë një letër të hapur për popullin shqiptar, ku bën thirrje për pjesmarrje masive në zgjedhjet e 18 Qershorit dhe e konsideron vendimin e Partisë Demokratike për të bojkotuar zgjedhjet, si ...

Read More »

“Zdromsit” që na i cënuan lirinë e shprehjes

Nga Enkel Demi Një shoqatë gazetarësh ka shprehur shqetësimin se kanë arrestuar një farë Kastriot Myftaraj. U fol gjerë e gjatë me një pathos të veçantë për rikthimin e nenit 55, famëkeqit të agjitacion-propagandës, instalimit të diktaturës, cënimit të lirisë ...

Read More »

A do të shuhen partitë e vjetra?!

Nga Bedri Islami Sido që të jetë, deri më tani, por si duket edhe në një periudhë tjetër, të pacaktuar kohërisht, Shqipërinë e kanë qeverisur dy partitë e mëdha, njëra si përfaqësuese e së majtës dhe tjetra e së djathtës. ...

Read More »

Një Gafë tronditëse – që lë PD jashtë zgjedhjeve Parlamentare

Nga Pirro Prifti Vetëm në Shqipëri mund të ndodhin gafa të tilla apo më saktë budallallëk i tillë. Një lider i papërgjegjshëm lë një parti të madhe plot tradita, por edhe gabime jashtë zgjedhjeve të zakonshme parlamentare, diçka e paparë ...

Read More »

Shkarkimi i James Comey nga Trump, përsëritje e skandalit Watergate

Nga Peter Baker/ Në mënyrë dramatike duke shkarkuar James B. Comey, Presidenti Trump shkarkoi njeriun që mund ta ketë ndihmuar të bëhet president – dhe njeriun që potencialisht mund të kërcënonte të ardhmen e presidencës së tij. Që nga skandali ...

Read More »

Romana, kroatja e fortë që mundi “të paprekshmit”

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë që i afrohet fundit të mandatit të saj, krahasuar me paraardhësit e saj, duket ndoqi shembullin e gjermanit Helmuth Lohan, duke mos mbajtur një rol protagonizmi publik dhe marrë pjesë në evente të mëdha ...

Read More »

“Marinsi” i Bashës dhe “marinsi” i vërtet amerikan që vjenë të hënë!

Nga Mero Baze Ka disa ditë që Lulzim Basha po përpiqet të flas në shtyp, për praninë e një “marinsi” amerikan, që po trajnon opozitën për mosbindje civile. Është fjala për një lobist, i cili në fakt paguhet nga PD, ...

Read More »

Skandali rus: Trump po përpiqet të shuajë një zjarr me më shumë tym

Nga Max Boot Ka shumë gjëra që dimë – dhe madje edhe më shumë që nuk dimë – lidhur me ndërhyrjen e Kremlinit në zgjedhjet në SHBA vitin e kaluar. Gjëja më e rëndësishme që ne dimë është se ka ...

Read More »