LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione (page 228)

Opinione

Legenët

Nga Edmond TUPJA Këto sende të përdorimit të përditshëm, të rrumbullakët e mjaft të thellë dhe që shërbejnë për të larë, mund të jenë prej metali ose plastikë; aty njeriu mund të lajë rroba, zarzavate, fruta, por edhe këmbët ose ...

Read More »

Në intervalin mes dy shpërthimeve

Nga Mark MARKU Kanë qenë vërtet tronditëse për syrin dhe veshin e qytetarëve shqiptarë lajmet e javëve të fundit: atentate me dinamit në Vlorë dhe Durrës, grabitje të shpërndara në gjithë territorin, përplasje me policinë e një të kërkuari me ...

Read More »

Manipulimi i qytetarit

Nga Artan FUGA Hapësira publike është një nga tematikat dhe nga fjalët kyçe më qendrore të komunikimit masiv. Si e tillë ajo nuk mund të lihet e patrajtuar. Sigurisht nuk është fjala këtu për të dhënë informacione të strukturuara në ...

Read More »

Kredibiliteti i humbur dhe militantizimi i shoqërisë

Nga Fatos LUBONJA Nëse do të shprehja me dy fjalë problemin kryesor që ka klasa jonë politike sot në raportin me publikun, do të thosha: i mungon kredibiliteti. Ç’kuptohet me kredibilitet të një force politike? Thjesht çfarë kuptohet edhe në ...

Read More »

Rektori… Kule!

Nga Hysamedin FERAJ Rektori i Universitetit të Tiranës (UT), prof. dr. Dhori Kule, është ilustrimi i “arrogancës së drejtuesve të institucioneve që e zbritën nga pushteti Partinë Demokratike”. Parashikohet se me këtë kthesë qytetare të sjelljes votues, tani e tutje ...

Read More »

Referencat ideologjike të së djathtës shqiptare

Nga Mark MARKU Mediat italiane i kushtuan një vend jo pak të rëndësishëm vendimit të disa ditëve më parë të Silvio Berluskonit, liderit të së djathtës italiane për ta shpallur librin e at Zef Pllumit Rrno për me tregue si ...

Read More »

Fendëdosa

Nga Edmond  TUPJA Tek lexon këtë titull duke zgurdulluar sytë nga habia ose duke shtrembëruar fytyrën nga indinjata, lexuesi im dhe/ose lexuesja ime me të drejtë mund të kërcejë nga vendi e të më pyesë se ku dhe pse e ...

Read More »

Aksidenti i lindjes

Nga Armando MOSHO Kështu është, siç përshkruhet në filozofinë e së drejtës, aksidenti i lindjes. Literatura përshkruan bashkëbisedimin e një prej pasanikëve më të mëdhenj të Amerikës, Donald Tramp (Donald Trump) me një prej punëtorëve të tij. Përshkruaj përmbledhshëm seç punëtori i ...

Read More »

Punë të drejta e jo mbledhje ceremoniale me takime formale

Nga Albin KURTI Të shtunën e 11 janarit, në Prizren u zhvillua një takim i përbashkët i dy qeverive: Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Shqipërisë. Pa dyshim që të gjithë shqiptarët, jo vetëm të këtyre dy vendeve, u gëzohen ...

Read More »

Papa Françesku dhe kriza e familjes në Shqipëri

Nga Dom Gjergj META Kush nga ne nuk ka mbetur i shastisur, deri në klithma shpesh të pafuqishme e dëshpëruese, përballë disa ngjarjeve të rënda të shkaktuara nga krimi në familje ditët e fundit në vendin tonë? E vërteta e ...

Read More »