LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione (page 3)

Opinione

Baste, kërcënime, politikë, krim dhe sport: Brenda botës së pisët të futbollit shqiptar

Raporti i Organit të Kontrollit, Etikës dhe Disiplinimit të UEFA që kërkon dhjetë vjet ndalim të Skënderbeut të Korçës nga garat europiane hedh dritë mbi botën e pistë të futbollit, financimit të skuadrave shqiptare drejtpërsëdrejti nga paratë e basteve dhe ...

Read More »

Pse Bitcoin është mashtrimi më i madh global i 20 viteve të fundit?!

Nga Vivek Wadhwa Duke besuar këta njerëz, dhe të trembur se mos u shpëtonte kjo rendje e re drejt floririt, investitorët e vegjël, gjyshër dhe gjyshe, berberë dhe taksistë investuan kursimet e jetës në kompani të tilla si pets.com dhe eToys. Fluska ...

Read More »

New York Times: Universitetet greke “shiten” si amerikane në Shqipëri

Duke u ecur nëpër rrugët e prapme të kryeqytetit shqiptar, duket menjëherë silueta e njohur që shkëlqen si një premtim: Statuja e Lirisë, simboli i Amerikës, vendi i mundësive – dhe gjithashtu logoja e Universitetit të Nju Jorkut të Tiranës ...

Read More »

Çdo popull ka qeverinë që meriton

Ndër të tjera, fatkeqësisht, shqiptarët vuajnë nga Sindroma e Stokholmit. Për ata të cilët nuk e njohin këtë sindromë, ky është përkufizimi i saj: Sindroma e Stokholmit – tendenca psikologjike e një pengu për t’u lidhur, identifikuar me, të pëlqejë apo ...

Read More »

Kartëvizita e “rojes detare” Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar dje një shkrim-status në Facebook përmes të cilit teksa replikon me kryeministrin Edi Rama për negociatat me Greqinë, shtron disa pyetje që sipas tij e kapin mat qeverinë aktuale në marrëveshjen e re për detin. ...

Read More »

Ujku, gjurma, pakti detar, akti i sotëm diplomatik dhe Berisha-Basha-Shehu që mbrojnë paktin e përmbysur

Per te gjithe miqte e mi qe me kane derguar kumte per Paktin Detar. UJKU, GJURMA, PAKTI DETAR DHE AKTI I SOTËM DIPLOMATIK Me telefon nga Prof. Dr. Myslim PASHA . Washington DC, USA. Prej dy ditësh një pjesë e ...

Read More »

Katër kurthet e mundshme të negociatave Shqiptaro-Greke!

 Nga: Prof. Lisen Bashkurti Negociatat Shqiptaro-Greke te koheve te fundit jane shume te rendesishme. Ato duket se synojne zgjidhjen e nje sere problemesh te trashegimise historike, te tranzicionit demokratik si dhe te ceshtjeve aktuale. Qellimi eshte i mire. Mirepo qellimi i ...

Read More »

ANALIZA: Fejsbukut i bëhet vonë vetëm për Fejsbukun

Nga Ethan Zuckerman Goditja e fortë e Fejsbukut kundër mediave të pavarura erdhi vjeshtën e kaluar në Sllovaki, Kamboxhia, Guatemalë dhe tre vende të tjera. Gjigandi social hoqi lajmet e këtyre botuesve nga News Feeds i përdoruesve, duke i fshehur ...

Read More »

Intervista/ Eurodeputeti Kukan i pret hovin opozitës: Pushteti nuk merret me protesta në rrugë kundër Ramës

Eurodeputeti Eduard Kukan ka komentuar zhvillimet e fundit politike në vend, ku thotë se Shqipëria ka humbur mjaft kohë dhe energji duke u marrë me “luftë” të brendshme politike. Teksa flet mbi zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm të përkohshëm, çështjen ...

Read More »

“LSI parti e familjes Meta, e mbytur në skandale. Shumë shqiptarë kanë braktisur vendin prej kësaj partie”

Analisti Afrim Krasniqi ka debatuar me kryetaren e LSI, Monika Kryemadhit, ndërsa ishin të ftuar në emisionin “360 gradë”. Krasniqi e ka cilësuar LSI-në, si forcë politike familjare. Ai tha se nëse familja Meta vendos që një ditë të largohet ...

Read More »