LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione (page 3)

Opinione

Reforma në drejtësi, nga çadra e këtej: “Plani B” i ndërkombëtarëve që kapi gafil aktorët kundër saj

Nga Ylli Pata Kësaj radhe nuk ka pasur supriza: komisioni ad hoc i vettingut për të zgjedhur anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe të Këshillit të Lartë Gjyqësor, është ngritur konsensualisht. Mazhoranca dhe opozita kanë bashkuar votat në ...

Read More »

Për një Këshill Mbarëkombëtar për vitin e Skënderbeut

Nga: Rexhep Qosja Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kërkuar, njëkohësisht, nga qytetarët që të japin ide, sugjerime e propozime për kalendarin e aktiviteteve që do të mbahen gjatë këtij Viti. Edhe pse me vonesë, po i përgjigjem tash kësaj kërkese ...

Read More »

Baton Haxhiu: Kush e vrau Oliver Ivanoviçin?

Vrasja e politikanit serb në Kosovë, ka tronditur të gjithë politikën në Ballkan.  Për këtë ngjarje ka pasur reagime të shumta, ku një prej tyre ka qenë një analizë nga gazetari Baton Haxhiu. Në një analizë në Klan Kosova, gazetari ...

Read More »

Edi, Aleksis dhe Zoran (Profil)

Tsipras dhe Rama kur iu lexon biografitë duken më “cool” dhe Zaev më i mërzitshëm, por ndonjëhere në politikë është mirë të jesh i mërzitshëm. Të tre këta lider mund të kenë një plan apo vizion të përbashkët…. Aleksis Tsipras- Është ...

Read More »

Kemi nevojë për një polici interneti!

Kush kërcënon dhe nxit urrejtje nuk ka pse të shpëtojë pa u penalizuar. Megjithatë koncerne si Facebook nuk duhet të vendosin vetë, se deri ku lejohet liria e shprehjes, mendon Krsto Lazarevic. Përfytyrojeni këtë skenë – dilni në rrugë një ditë ...

Read More »

Në Shtëpinë e Bardhë, beteja mes dy Rasputinëve

Pas tradhëtisë së Steve Bannon (i cili ka kërkuar falje, të paktën pjesërisht), një Rasputin i dytë del në krah të Donald Trumpit. Si një qen roje, Stephen Miller mbron presidentin në CNN, nga akuzat e “Zjarr dhe Tërbim”, libri i ...

Read More »

100 ditët e Ramës dhe betejat reale që priten më pas…

Nga Shpëtim Nazarko Mbledhja e asamblesë socialiste ditën e sotme mund të përmblidhet me një fjali të vetme të Ramës. Opozita nuk mund t’i bëjë ndonjë dëm qeverisë, por Shqipërisë. Përcaktohet kështu ngjarja më e rëndësishme që ka lidhje me ...

Read More »

Rexhep Qosja: LSI-ja, si elektron i lirë, Kryemadhi, dramë politike

Në një intervistë të dhënë  per gsh. nga akademiku Rexhep Qosja ka komentuar edhe raportit publik të presidentit Ilir Meta dhe bashkëshortes së tij Monika Kryemadhi si kryetare e një partie opozitare. Qosja e ka komentuar këtë raport si një dramë politike që ...

Read More »

“Saimiri s’donte para”! Përse nuk zbardhet e plotë audio e dosjes “Habilaj”?

Nga një dëgjesë e shpejtë mbi  audio-përgjimet e prokurorisë italiane, del një fakt që u ka “shpëtuar” dhe atyre që e kanë publikuar e cila nëse merret me të njëjtin seriozitet siç merren broçkullat e Habilajve “e shpëton” Saimir Tahirin ...

Read More »

“Përgjimi” i Habilajve për Tahirin dhe “përkthyesi gegë” i kriminelëve që “gopit” i thotë “gropë”

Është hedhur në qarkullim një audio tjetër që pretendon se është autentike. Dhe që sipas autorëve të publikimit të saj nxjerr në pah përfshirjen e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri në grupin kriminal të trafikut të drogës të vëllezërve Habilaj. Madje ...

Read More »