LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione (page 30)

Opinione

Pro kujt mund të ndërhyjnë rusët në Shqipëri?

Nga Mero Baze Zërat se Rusia mund të ndërhyjë në zgjedhjet shqiptare po bëhen përditë e më seriozë. Ato kanë kaluar në nivel senatorësh dhe ligjvënësish amerikanë, dhe nga zyrtarët më të lartë të Bashkimit Europian. E fundit ishte deklarata ...

Read More »

A duhet të tërhiqet Edi Rama?!

Nga Bedri Islami Asnjëherë kryeministri i Shqipërisë, që për më tepër ka edhe shumicën parlamentare, nuk ka qenë më i kërcënuar në jetën e tij se sa ndodh sot me Edi Ramën. Është diçka jashtë së zakonshmes në një botë ...

Read More »

INTERVISTA/ Zef Brozi: Berisha në politikë, një tragjedi. Shkaktoi marsin ’97, shtatorin ’98, Gërdecin, 21 janarin, tani bllokon Vettingun. Të ndëshkohet

Ish kryetari i Kasacionit: Gabimi më fatal me pasoja tragjike, vënia e Berishës në krye të PD, President e kryeministër. Ai vonoi ëndrrën e shqiptarëve për Evropën, shkatërroi vendin, tani bllokon Vettingun: Ndëshkim ligjor, s’duhet lejuar të kandidojë për deputet. ...

Read More »

Kolumbia ka rotacion… Lazarati nuk i bleu dot zgjedhjet as në Gjirokastër!

Disa pikëpyetje retorike në lidhje me përhapjen e drogës dhe ndikimin e saj elektoral. A përcakton dot ai që kontrollon prodhimin dhe trafikun e drogës, dhe cilësinë e votës, për kë shkon dhe kush fiton? Po fryma për ndryshim çfarë ...

Read More »

Republika e re… e vjetër!

Nga Robert Martini* Kur për herë të parë u përmend nocioni i republikës së re nga kryetari i PD, përtej përpjekjes për të krijuar rreth çadrës partiake një perspektivë vazhdimësie politike, në atë moment, pandërgjegjshmërisht, kryetari Basha i artikuloi vetes ...

Read More »

Trishtimi i Sali Berishës me dy konkurrentët për pasardhës

Nga Mero Baze Sali  Berisha  nuk ka folur për atë çfarë Bujar Nishani ka bërë, jo se i mungon guximi, por nuk do të përmendë arsyen. I qartë përse njeriu më i bindur i karrierës së tij politike, ndryshoi vendimin ...

Read More »

Një lojë e pambaruar e presidentit me Xhafajn…

Një analizë kushtetuese, politike dhe morale mbi një dekret të mundimshëm presidencial, pak muaj para se vetë kreu i shtetit të lërë detyrën, në mes të një krize politike të tipit, «oh, sa keq; oh, sa mirë; oh, sa keq». ...

Read More »

LSI, e kapur në çarkun e ngrehur

Nga Enkel Demi Nëse bastvënësit shqiptarë do i kishin dy pare mend në kokë, duhet të nisnin të hidhnin në lojë fatin e qeverisë dhe marrëdhënien e PS-së me LSI-në. Të gjitha të dhënat janë që ka për të patur ...

Read More »

Berisha “Pas meje u bëftë kiameti”

Nga Viktor Malaj Çadra e çmendi kryeministrin; Rama po dorëzohet; Rama as që e rrun fare për çadrën dhe opozitën, ai e ka situatën në dorë; Kryeministri i bëri ndryshimet në qeveri për këtë arsye ose për atë arsyen tjetër, ...

Read More »

Nga do të na vijë zgjidhja?

Nga Ilir Yzeiri Askush nuk e parashikon dot se si mund të zgjidhet katrahura e bllokimit politik në vend. PD-ja ka mbetur brenda dhe Çadra i doli si ajo fjala e urtë « jep një lek e hyn në valle, jep ...

Read More »