LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione (page 30)

Opinione

Basha dhe “maskarenjtë e mëdhenj”, Soros e Konfuc

Nga Shpëtim Nazarko Kam qenë shumë i vogël atëherë, ndoshta në klasën e dytë të fillores. Radioja buçiste nga mëngjesi në darkë thuajse vetëm me një lajm. Të gjithë të intervistuarit, fëmijë apo të rinj pleq apo plaka, mallkonin një ...

Read More »

“Pranvera Arabe” dhe “Dimri i Perëndimit”

Ka shumë ngjashmëri mes “Pranverës Arabe” të viteve 2010-2011 dhe referendumit Brexit e zgjedhjes së Donald Trump si dhe ringritjes së ekstremit të djathtë në Europë. Në secilën prej këtyre rasteve, një rend i vjetër u rrëzua dhe partitë progresiste ...

Read More »

Ballkani po dridhet!

Nga Theo Sommer* Pak para shpërthimit të Luftës së Parë Botërore dhe pas dy luftërave ballkanike të viteve 1912 dhe 1913 Fondacioni Carnegie publikoi një raport mbi fuçinë e barotit në Europën Juglindore. Raportin e kishte shkruar një komision ndërkombëtar ...

Read More »

Zgjedhje pa PD-në? Pse jo, nëse PD-ja e ka ndarë mendjen

Nga Mustafa Nano Nuk ka dyshim që Lulzim Basha është sot në ditë të hallit. Fjalimi i shthurur, në stilin e mentorit të tij, që mbajti në çadër pas kthimit nga Amerika ishte shenjë e qartë e këtij fakti. Mirëpo ...

Read More »

Çfarë i ka ndodhur Arian Çanit?! Rama është i fuqishëm: Këtu do jemi, 30 vjet do ta kemi!

Arian Çani ka debatuar ditën e sotme në “Studio e Hapur” të Eni Vasilit në “News24” me ekspertin Ilir Kulla. Çani thoshte se Rama është politikan koherent dhe se Meta i shkon pas ngaqë është i pafuqishëm. Sipas Çanit, Rama ...

Read More »

“Të gjitha rrugët të çojnë në Lanë”

Nga Shpëtim Nazarko Perifrazimi i vendosur në titull ka pak të bëjë me frazën e famshme të ushtarit të mirë Shvejk, i cili thoshte gjithnjë duke qeshur, për të mos shprehur mërzinë nga një akt që nuk mund të shpëtonte ...

Read More »

Si i gjeti propaganda ruse shtigjet brenda Ballkanit për të sulmuar njeriun e urryer të Kremlinit, George Soros. Implikimi i senatorëve amerikan

Nga ISAAC ARNSDORF, ANDREW HANNA dhe KENNETH P. VOGEL Një grup republikanësh në Kongres po bashkohet me politikanë të mbështetur nga Rusia në Europën Lindore, me objektivin për të ndalur një armik të përbashkët: financierin miliarder, George Soros. Të udhëhequr ...

Read More »

Skënder Gjinushi: Ky është Sali Berisha i përfshirë në krime mafioze!

Intervistoi Andrea Danglli, TemA Skënder Gjinushi hedh dritë mbi një sërë ngjarjesh që kanë prekur vendin gjatë 26 viteve të fundit, duke treguar përgjegjësit e tyre. Ai argumenton se reforma në drejtësi do t’i japë zgjidhje çështjeve që deri më ...

Read More »

I vetmi sukses i çadrës!

Nga Mero Baze Tani që të gjithë po i vërsulen çadrës si një dështim, në fakt po bëhet e qart se ka një sukses të saj. Dhe ai nuk ka të bëj me asnjë prej objektivave të shpallur të Lulzim ...

Read More »

Dështimi i Donald Trump

Nga Miodrag Soric Shfuqizimi i “Obamacare”, reformës në shëndetësi të iniciuar e bërë realitet nga presidenti i mëparshëm, Barack Obama, ishte premtim elektoral i Donald Trump. Para çdo tubimi elektoral ai betohej, se do ta eliminonte këtë „katastrofë”. Dukej atëherë ...

Read More »