Home . Opinione (page 4)

Opinione

Intervista/ Eurodeputeti Kukan i pret hovin opozitës: Pushteti nuk merret me protesta në rrugë kundër Ramës

Eurodeputeti Eduard Kukan ka komentuar zhvillimet e fundit politike në vend, ku thotë se Shqipëria ka humbur mjaft kohë dhe energji duke u marrë me “luftë” të brendshme politike. Teksa flet mbi zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm të përkohshëm, çështjen ...

Read More »

“LSI parti e familjes Meta, e mbytur në skandale. Shumë shqiptarë kanë braktisur vendin prej kësaj partie”

Analisti Afrim Krasniqi ka debatuar me kryetaren e LSI, Monika Kryemadhit, ndërsa ishin të ftuar në emisionin “360 gradë”. Krasniqi e ka cilësuar LSI-në, si forcë politike familjare. Ai tha se nëse familja Meta vendos që një ditë të largohet ...

Read More »

Cilat janë sukseset e Donald Trump pas një viti të presidencës?

Një vit më parë, më 20 janar 2017, Donald Trump u betua mbi Kushtetutën dhe zyrtarisht u bë Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara. Një karakter atipik dhe kontrovers, ai që askush nuk po e priste në këtë post, ...

Read More »

Profesori amerikan tronditë Serbinë: Vrasja e Ivanoviçit është ajo çfarë i duhej Kosovës

Profesori nga Universiteti “Jones Hopkins” në Uashington, Edward Joseph, ka bërë një analizë së vrasjes së liderit të SDP-së në Kosovë, Oliver Ivanoviq. “Vrasja e Oliver Ivanoviqit mund të jetë pikërisht ajo që i duhej Kosovës”, ishte ky titulli i ...

Read More »

Historia e “Fake News”, si filloi shpërndarja e lajmeve të rreme nga Maqedonia, në të gjithë botën

Në nje kohë rekord, fraza “fake news”, u kthye nga nje fenomen i rrjeteve sociale, në një clichè gazetareske dhe një frazë politike që shprehte zemërim. Por, si ka evoluar “fake news” dhe çfarë pritet të ndodhë në botën e ...

Read More »

Ç’përfaqësojnë dy zhvillimet e bujshme në dosjen CEZ: Fashikujt që pritet të vijnë nga Praga dhe sa ndikon vdekja e Dritan Priftit

Nga Ylli Pata Zhvillimi më i bujshëm dhe më me peshë specifike që ka ndodhur gjatë kësaj jave në kupolën e pushtetit është një vendim dhe një takim i Kryeprokurores Arta MArku. Kreu i organit të akuzës  ka ndryshuar prokurorin ...

Read More »

Dëshmitë e rreme të Sali Berishës për “21 Janarin”: Nga “i vranë vetë” tek “nëse Edi Rama nuk do të ishte tërhequr, do ta vrisja edhe atë”

Ditari i Gënjeshtarit/Rendi i dëshmive të Sali Berishës nga 21 janari. Nga “i vranë protestuesit” tek “nese Edi Rama nuk do ishte tërhequr, Ai nuk do ishte më fizikisht”. Kështu sillet veç një vrasës. Vrasësi pa alibi, gënjen në çdo ...

Read More »

Reforma në drejtësi, nga çadra e këtej: “Plani B” i ndërkombëtarëve që kapi gafil aktorët kundër saj

Nga Ylli Pata Kësaj radhe nuk ka pasur supriza: komisioni ad hoc i vettingut për të zgjedhur anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe të Këshillit të Lartë Gjyqësor, është ngritur konsensualisht. Mazhoranca dhe opozita kanë bashkuar votat në ...

Read More »

Për një Këshill Mbarëkombëtar për vitin e Skënderbeut

Nga: Rexhep Qosja Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kërkuar, njëkohësisht, nga qytetarët që të japin ide, sugjerime e propozime për kalendarin e aktiviteteve që do të mbahen gjatë këtij Viti. Edhe pse me vonesë, po i përgjigjem tash kësaj kërkese ...

Read More »

Baton Haxhiu: Kush e vrau Oliver Ivanoviçin?

Vrasja e politikanit serb në Kosovë, ka tronditur të gjithë politikën në Ballkan.  Për këtë ngjarje ka pasur reagime të shumta, ku një prej tyre ka qenë një analizë nga gazetari Baton Haxhiu. Në një analizë në Klan Kosova, gazetari ...

Read More »