LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione (page 4)

Opinione

Cili është ai korpus mendimi e morali që ky u ka lënë shqiptarëve?

Një prej personazheve të PD-së, që vështirë se do njihej ndër shqiptarë për ndonjë punë me nam nëse nuk do ishte personazh në politikë, e ka ngritur Berishën e tij në nivel idhulli, duke e absolutizuar, siç e kanë për ...

Read More »

Ç’përfaqësojnë lëvizjet e Arta Markut në Prokurori dhe njeriu që po bën “nxemjen” si kreu i SPAK

Nga Ylli Pata Arta Marku ka nisur dje të ç’montojë Prokurorinë e Përgjithshme  nga njerëzit e Adriatik Llallës, ndërkohë që ka kryer emërimin më të rëndësishëm në kupolën e organit të akuzës. Kryeprokurorja e përkohshme ka hequr Petrit Fushën si ...

Read More »

Frazat përvëluese të Ramës për këpucën e Monikës: Ç’fshihet pas tyre?

Siç u bë e qartë të enjten mbrëma në Top Story, kryeministri Rama e ka përjetuar keq këpucën e znj. Kryemadhi hedhur drejt tij, gjatë seancës për zgjedhjen e një Kryeprokurori të përkohshëm – tashmë një grua, Arta Marku. Ai, përveç ...

Read More »

Të jesh në parlament si i fortë

Nga: Bedri Islami Nuk kam qenë në Shqipëri shumë vite më parë, kur mësova se një gazetar i njohur , Ylli Polovina, sapo ishte dënuar nga presidenti i kohës, Sali Berisha, sepse, diku mes rrjeshtave, kishte shkruar se presidenti, me ...

Read More »

Opozita zgjodhi rrugën e dëshpëruar të baltës dhe të tymit, ka frikë nga reforma në drejtësi!

Nga Edi Rama Ndjesë të gjithë shqiptarëve, pa dallim, por edhe partnerëve tanë ndërkombëtarë, për shfaqjen më të fundit të përpjekjes së dëshpëruar për bllokimin e Reformës në Drejtësi. Shfaqjen e sotme e dha opozita, por faturën e kësaj shfaqjeje ...

Read More »

Bajgë Kombëtare

Të ashtuquajturat “protesta të opozitës”  nuk janë veprime rastësore dhe as kanë të bëjnë me opozitarizmin dhe as me Partinë Demokratike apo LSI, si tërësi anëtarësh dhe votuesish. Ato janë veprime të menduara në zyrën luksoze, dhuruar nga ligjshkelësit shqiptarë ...

Read More »

Pse “rastisi” hetimi për konçesionin e skanimit me afatin e Lu-së për “peshqit e mëdhenj”?

Nga Ylli Pata Një hetim i nisur në Shtetet e Bashuara të Amerikës ndaj një kompanie që ka fituar para 4 viteve koncensionin e skanimit të kontenierëve në doganat shqiptare, ka “rastisur” që të ndodhë në një afat skadence të ...

Read More »

Azemi dhe biografia e përkryer prej heroi, prijës i studentëve, disident i partisë së tij dhe pastaj i vrarë

  Por nëse e njeh nga afër këtë histori nuk është ashtu si duket dhe shkakton debate.  Fati i Azemit ishte i trishtë, kurse historia e tij ishte e madhe. Ato nuk u përputhën kurrë sa ishte gjallë” Intervistë e ...

Read More »

A dëshiron presidenti Trump të negociojë vërtet paqen në Lindjen e Mesme?

Në debatin mbi një marrëveshje të mundshme të paqës izraelito-palestineze, asnjë çështje nuk është më e ngarkuar me emocione sesa e ardhmja e Jeruzalemit. A duhet qyteti i shenjtë të jetë kryeqyteti vetëm i izraelitëve apo të ndahet me palestinezët? Megjithatë, ...

Read More »

Zef Brozi: Berisha pranoi se lejoi drogën, duhej të ndiqej penalisht. FBI duhet të ketë më shumë…!

Ish-kryetari i Gjykatës së Kasacionit, Zef Brozi, i ftuar në Repolitix në Report Tv, komenton çështjet më të nxehta të aktualitetit politik si reforma në drejtësi, akuzat ndaj ish-ministrit Tahiri për kanabisin apo dhe për mandatin e Kryeprokurorit. Duke iu referuar ...

Read More »