LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione (page 6)

Opinione

Rexhep Qosja: LSI-ja, si elektron i lirë, Kryemadhi, dramë politike

Në një intervistë të dhënë  per gsh. nga akademiku Rexhep Qosja ka komentuar edhe raportit publik të presidentit Ilir Meta dhe bashkëshortes së tij Monika Kryemadhi si kryetare e një partie opozitare. Qosja e ka komentuar këtë raport si një dramë politike që ...

Read More »

“Saimiri s’donte para”! Përse nuk zbardhet e plotë audio e dosjes “Habilaj”?

Nga një dëgjesë e shpejtë mbi  audio-përgjimet e prokurorisë italiane, del një fakt që u ka “shpëtuar” dhe atyre që e kanë publikuar e cila nëse merret me të njëjtin seriozitet siç merren broçkullat e Habilajve “e shpëton” Saimir Tahirin ...

Read More »

“Përgjimi” i Habilajve për Tahirin dhe “përkthyesi gegë” i kriminelëve që “gopit” i thotë “gropë”

Është hedhur në qarkullim një audio tjetër që pretendon se është autentike. Dhe që sipas autorëve të publikimit të saj nxjerr në pah përfshirjen e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri në grupin kriminal të trafikut të drogës të vëllezërve Habilaj. Madje ...

Read More »

Cili është ai korpus mendimi e morali që ky u ka lënë shqiptarëve?

Një prej personazheve të PD-së, që vështirë se do njihej ndër shqiptarë për ndonjë punë me nam nëse nuk do ishte personazh në politikë, e ka ngritur Berishën e tij në nivel idhulli, duke e absolutizuar, siç e kanë për ...

Read More »

Ç’përfaqësojnë lëvizjet e Arta Markut në Prokurori dhe njeriu që po bën “nxemjen” si kreu i SPAK

Nga Ylli Pata Arta Marku ka nisur dje të ç’montojë Prokurorinë e Përgjithshme  nga njerëzit e Adriatik Llallës, ndërkohë që ka kryer emërimin më të rëndësishëm në kupolën e organit të akuzës. Kryeprokurorja e përkohshme ka hequr Petrit Fushën si ...

Read More »

Frazat përvëluese të Ramës për këpucën e Monikës: Ç’fshihet pas tyre?

Siç u bë e qartë të enjten mbrëma në Top Story, kryeministri Rama e ka përjetuar keq këpucën e znj. Kryemadhi hedhur drejt tij, gjatë seancës për zgjedhjen e një Kryeprokurori të përkohshëm – tashmë një grua, Arta Marku. Ai, përveç ...

Read More »

Të jesh në parlament si i fortë

Nga: Bedri Islami Nuk kam qenë në Shqipëri shumë vite më parë, kur mësova se një gazetar i njohur , Ylli Polovina, sapo ishte dënuar nga presidenti i kohës, Sali Berisha, sepse, diku mes rrjeshtave, kishte shkruar se presidenti, me ...

Read More »

Opozita zgjodhi rrugën e dëshpëruar të baltës dhe të tymit, ka frikë nga reforma në drejtësi!

Nga Edi Rama Ndjesë të gjithë shqiptarëve, pa dallim, por edhe partnerëve tanë ndërkombëtarë, për shfaqjen më të fundit të përpjekjes së dëshpëruar për bllokimin e Reformës në Drejtësi. Shfaqjen e sotme e dha opozita, por faturën e kësaj shfaqjeje ...

Read More »

Bajgë Kombëtare

Të ashtuquajturat “protesta të opozitës”  nuk janë veprime rastësore dhe as kanë të bëjnë me opozitarizmin dhe as me Partinë Demokratike apo LSI, si tërësi anëtarësh dhe votuesish. Ato janë veprime të menduara në zyrën luksoze, dhuruar nga ligjshkelësit shqiptarë ...

Read More »

Pse “rastisi” hetimi për konçesionin e skanimit me afatin e Lu-së për “peshqit e mëdhenj”?

Nga Ylli Pata Një hetim i nisur në Shtetet e Bashuara të Amerikës ndaj një kompanie që ka fituar para 4 viteve koncensionin e skanimit të kontenierëve në doganat shqiptare, ka “rastisur” që të ndodhë në një afat skadence të ...

Read More »