LAJMI I FUNDIT
Home . Politike

Politike

Bisedimet dypalëshe në Korçë, mbyllet dita e parë e takimit Bushati-Kotzias

Ka zgjatur plot katër orë takimi i parë dypalësh mes delegacioneve të nivelit të lartë të Shqipërisë dhe Greqisë në Korçë. Ministrat e Jashtëm Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias po qëndrojnë këtë fundjavë në qytetin juglindor, për të biseduar për ...

Read More »

Hahn: Serbia dhe Mali i Zi më pranë anëtarësimit në BE

Serbia dhe Mali i Zi ka të ngjarë të hyjnë më parë se të vendet e tjara në Bashkimin Evropian, ndoshta para vitit 2025, thotë Johannes Hahn, komisioneri i BE-së për anëtarësimin në një intervistë për agjencinë Reuters. Bashkimi Evropian ...

Read More »

EMRAT/ Nga Lazarati, tek Valbona dhe Boboshtica: 100 fshatrat që do “rilindin”

Qeveria ka deklaruar tashmë nismën e saj për mbështetjen e ekonomisë jobujqësore në të paktën 100 fshatra të cilat do të jenë pjesë e një program 4 vjeçar. Së fundmi nga 188 fshatra të propozuar Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit ...

Read More »

‘Syri’ i Zenit dhe PD-së sulmon “ish-sigurimsin” Gjana?!

Ish-deputeti dhe ish-ministri  i Partisë Demokratike Jemin Gjana, ka publikuar sot një dokument nga Autoriteti për informim mbi dokumentet e ish-sigurimit të shtetit. Sipas dokumentit të publikuar nga vet Gjana rezulton se ai nuk ka qenë bashkëpunëtor i ish-sigurimit, nuk ...

Read More »

Berisha i tërbuar me Bashën, s’ndoqi skenarin e bërë me Metën e Monikën për futjen e turmës në Kuvend në protestën kundër zgjedhjes së Arta Markut

Sali Berisha ish kryeministër i vendit nuk komunikon me pasardhësin e tij në krye të PD Lulzim Basha. Ndonëse ka qënë dhe është “mentori” politik i Bashës, me sa duket lideri historik i PD e ka bërë “hasha”. Burime të ...

Read More »

“Mësues për Shqipërinë”! Nikolla prezanton portalin e ri: Politika, zero ndikim në përzgjedhje (Video)

Ministria e Arsimit Lindita Nikolla, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” ka bërë prezantimin e portalit të ri : “Mësues për Shqipërinë.” Më poshtë postimi i plotë dhe video informuese: Gati portali i ri “Mësues për Shqipërinë” Përmbyllen përpjekjet ...

Read More »

“Tjetër në publik dhe tjetër në tavolinë”, Rama sulmon LSI: Ja çfarë ndodhte kur ishim në koalicion

Kryeministri Edi Rama ka folur sot per ate qe ai e quan procesin e modernizimit te administrates shteterore dhe ka dhene edhe pergjigje per shkarkimet e atyre drejtoreve qe nuk jane me PS. Sa i perket reformes ne drejtesi, Rama ...

Read More »

Zbulohet dokumenti i BE-së për Shqipërinë: Tirana dhe Shkupi pritet të kalojnë si “paketë” në samitin e Sofjes

Zbulohet dokumenti që presidenca bullgare ka bërë gati për hyrjen e katër vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugën drejt Bashkimit Europian. E përditshmja bullgare 24 Çasa,  ka publikuar planin që Presidenca 6-mujore e këtij vendi e BE-së, ka dorëzuar në Bruksel për ...

Read More »

Arsyet pse Rama nuk duroi por rrahu gjoksin për “Shqipen” në Maqedoni

Ka çuditur Edi Rama sot, kur ka rrahur gjoksin pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni. “Pa PS-në nuk do të kishte shqipe në Maqedoni”, tha kryeministri shqiptarë gjatë një takimi të eurosocialistëve të rinj. Çudia qëndron në fatin se ...

Read More »

Nga Basha me 30 “vetë” tek hyrja spektakolare e Dumës në Parlament, momentet pikante të politikës këtë javë

Rubrika humoristike e emisionit “Kjo Javë”  ka zgjedhur momentet më pikante të kësaj jave. Që nga konferencat për shtyp të Ramës, mbledhjet e opozitës së bashkuar dhe shkarkimi i prokurorit të Elbasanit, në videon e mëposhtme do shihni disa momente ...

Read More »

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001