LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 3)

Politike

A do të shkojë vendi në zgjedhje të parakohshme pas dështimit me negociatat? Rama përgjigjet i prerë

Kryeministri Edi Rama i pyetur nëse duhet ti kërkojë Parlamentit dhe popullit një mocion besimi tha se nuk ka çfarë ti kërkoj parlamentit shqiptar, duke eliminuar si mundësi zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme. Kryeministri Rama u shpreh se: “Parlamentit të ...

Read More »

Macron sqaron dhe njëherë arsyet e “Jo”-së për Shqipërinë

Presidenti Macron e ka bërë të qartë dhe njëherë se pse ai vendosi veton kundër negocoiatave si me Shqipërinë e si me Maqedoninë e Veriut. Teza ka qenë po ajo; reformimi më parë i BE-së. Por në rastin e Shqipërisë, ...

Read More »

Soreca: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk kanë faj

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ka reaguar pas vendimit negativ nga BE lidhur me negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Në një postim të bërë në Twitter, Soreca është shprehur se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk ...

Read More »

Merkel: Më vjen shumë keq që nuk u hapën negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kaneclarja gjermane Angela Merkel u shpreh e keqardhur për vendimin negativ të dalë nga samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për nisjen e bisedimeve për anëtarësim. “Kur diskutuam hapjen e negociatave, fatkeqësisht nuk ishim në gjendje të arrinim ...

Read More »

Eurodeputetja franceze reagon ashpër për negociatat me Shqipërinë: Vërtetë kërkoni të hapim negociatat?!

Kandidatja kryesore e Macron në zgjedhjet e BE, eurodeputetja franceze Nathalie Loiseau, ka mbajtur një qëndrim shumë të ashpër përsa i përket hapjes së negociatave me BE për Shqipërinë. Franca ka vënë veton në takimin e djeshëm të krerëve të ...

Read More »

Tanja Fajon bën për “ujë të ftohtë” Macron: Franca po luan një lojë të ndyrë politike

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Tanja Fajon, ka reaguar ashpër ndaj vendimit të Francës për të bllokuar çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Tanja Fajon nëpërmjet një postimi në Twitter ka zbuluar se Shqipëria dhe Maqedonia ...

Read More »

Tronditi Kuvendin me fjalimin e saj, zëvendësja e Bashës tregon arsyen dhe e fshin postimin brenda minutash (Gabon edhe në shkrimin e reagimit të saj )

Deputetja Majlinda Halilaj, e cila ka marrë në Kuvend mandatin e Lulzim Bashës, një ditë më parë në seancën plenare nuk mundi të lexonte dot ato që kishte shkruar vetë. Kjo ishte hera e parë që ajo fliste në Parlament ...

Read More »

Negociatat/ Tanja Fajon thirrje presidentit Macron: Ky është një turp i madh. Emmanuel Macron, zgjohu!

Anëtarja e Parlamentit Europian Tanja Fajon, ka dalë në krahë të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. Fajon i ka bërë thirrje presidentit të Francës Emmanuel Macron për dhënien e ‘PO’-së për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë ...

Read More »

Merkel: Shanset për Shqipërinë nuk janë shumë të mira! Macron: S’i t’ua shpjegoj francezëve unë, një vendim pozitiv për Tiranën?!

Gjermania ende kërkon gjetjen e një pozicioni të përbashkët me Francën për çeljen e negociatave. Presidenti Macron, që kundërshton çeljen e tyre përmend numrin e lartë të azilkërkuesve shqiptarë në Francë. Brexit do të jetë tema qendrore në samitin dyditor ...

Read More »

Hajdari tregon se takohet me Berishën: Basha pengon Reformën Zgjedhore, sepse dobëson pozitat e tij në parti

Deputetja Rudina Hajdari doli paraditen e sotme në një konferencë për shtyp ku ka shigjetuar kreun e PD, Lulzim Basha për përplasjet në grupin parlamentar të PD-së. E pyetur nga gazetarët, ajo pranoi se vazhdon të takohet me disa ish ...

Read More »