Home . Politike (page 30)

Politike

Akti i paprecedent/ PD dhe LSI, vjedhin kartat e deputetëve për të mos lejuar votimin për kryeprokurorin

Arta Marku do të jetë kryeprokurorja e përkohshme e zgjedhur sot me 69 vota pro. Edhe pse 69 vota janë mëse të mjaftueshme për zgjedhjen e kryeprokurorit të përkohshëm duke u bazuar në Kushtetutë dhe ligj, pyetja që lind është ...

Read More »

Arta Marku zgjidhet me 69 vota të mazhorancës Kryeprokurorja e Përkohshme

Pas situatës të acaruar në Kuvend po dhe jashtë tij, me 74 vota pro, 2 kundër, 2 abstenim, është zgjedhur znj. Arta Marku, Kryeprokurorja e Përkohshme e Republikës së Shqipërisë. Raportohet se dhe pas zgjedhjes së kryeprokurores, opozita ka vazhduar ...

Read More »

PD + LSI në protestë, skandaloze pjesëmarrja (Foto)

PD dhe LSI janë bashkuar. Dhe si të tillë kanë dalë në protestë kundër zgjedhjes së kryeprokurit të përgjithshëm, duke mos lejuar kështu respektimin e kushtetutës. Mirëpo, sa i janë përgjigjur militantët PD-së dhe LSI-së sot në protestë. Siç duket ...

Read More »

SHËNIM/ LSI, partia që ka protestuar kundër PD e PS… vetëm për hir të pushtetit

Protesta e sotme e PD-së dhe LSI-së kundër zgjedhjes së kryeprokurorit të përkohshëm, përpos faktit që ka nxjerrë zbuluar opozitën që proteston për të njëjtat arsye siç bëri kundër  reformës në drejtësi, ka nxjerrë poashtu edhe njëherë zbuluar LSI-në dhe ...

Read More »

Hipokriza e PD/ Në zgjedhjen e Llallës, Berisha tha: Kompromisi për Prokurorin e çon vendin tre hapa pas

Ditën e sotme, Partia Demokratike dhe LSI kanë dalë në protestë, duke kërkuar ndërprerjen e seancës parlamentare në të cilën pritet të zgjidhet Prokurori i Përgjithshëm. Të dy partitë e opozitës kanë refuzuar konsensusin e propozuar nga maxhoranca, duke kërkuar ...

Read More »

Tallavaja e “dasmës”, Basha-Kryemadhi

Nesër në mëngjes pritet që Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim të zhvillojë një protestë përpara Parlamentit. Një protestë, ku kryefjalë është Prokurori i Përgjithshëm dhe nuk ka asnjë kontekst tjetër social ekonomik, apo edhe korrupsioni politik, si akuza ...

Read More »

Protesta/ Basha mbledh aleatët e “Çadrës”

Partia Demokratike ka kërkuar një takim me aleatët e saj opozitarë. Lajmi konfirmohet nga selia blu ndërsa pritet që Lulzim Basha të presë sot partitë që do ta mbështesin në protestën e nesërme. Më herët opozita ka njoftuar një tubim ...

Read More »

“Saga” e Kryeprokurorit/ Përplasjet e opozitës me SHBA/BE dhe arsyet e kësaj beteje

Përfundimi i mandatit të Kryeprokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla,  në 7 dhjetor të 2017, ka ndezur edhe njëherë politikën në Tiranë, duke i ndarë edhe njëherë palët, njëlloj si për reformën në drejtësi. Opozita, tanimë me LSI-në si pjesë zyrtare ...

Read More »

Vendimi i qeverisë: Shqipëria të siguroj ndërtimin e vendprehjes dhe të nderojë ushtarët grekë të rënë gjatë luftës greko-italiane

Qeveria shqiptare ka vendosur për ndërtimin e varrezave të reja ushtarakëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941. Negociatat dy ditore më 11-12 nëntor në ishullin e Kretës, midis ministrit tonë të Jashtëm Ditmir Bushati dhe homologut ...

Read More »

Skenaret e dyshimta të PD së: A do ngrej Basha “çadrën 2” apo do të përballet në rrugë për prokurorin?!

Nga JUXHIN MUSTAFARAJ Partia Demokratike do të protestojë brenda dhe jashtë Parlamentit, ditën e hënë, kundër vendimit të maxhorancës për të zgjedhur një Prokuror të Përgjithshëm të përkohshëm. Kreu i opozitës, Lulzim Basha, mblodhi në një mbledhje të jashtëzakonshme pasditen e ...

Read More »