Home . Politike (page 800)

Politike

PD për amendimin e rregullores së Kuvendit: Kërkojmë barazi armësh

“Nuk ka asnjë përplasje me Kushtetutën. Ne kërkojmë që në debatin parlamentar të respektohet një parim shumë i rëndësishëm që është ai i kushteve të barabarta”. Kështu është shprehur deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi, në një prononcim për median ...

Read More »

PD, Papa: Bllokimi i furgonëve Rama po dënon 21 mijë familje

Partia Demokratike me anë të deputetit Gjergji Papa, ka akuzuar qeverinë se me vendimin e për heqjen e furgonëve po dënon 21 mijë familje shqiptare. “Edi Rama ka vendosur të lerë pa punë, mbi 21 mijë shqiptarë, të cilët ofrojnë ...

Read More »

Basha: Standardet nën kërcënimin e qeverisë. Sveningson: Keqardhje për statusin

Kryetari i Partisë Demokratike, zoti Lulzim Basha priti sot në takim Drejtorin për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Suedisë z. Ola Svenningsson i cili shoqërohej nga i ngarkuari me punë i Suedisë në Shqipëri Patrik Svensson ...

Read More »

17 pr/vendime, Veliaj-Gjosha: Përafrim të legjislacionit me BE, vende të reja pune

Ministrja e Integrimit Evropian, Klajda Gjosha dhe ministri i Mirëqenies Sociale Erion Veliaj në një konferencë të përbashkët për shtyp bënë me dije miratimin e 17 pr/vendimeve nga Këshilli i ministrave, të cilat sipas tyre ndihmojnë lëvizjen e lirë e ...

Read More »

Kom. e Shëndetësisë, debate për Pr/ligjin e kujdesit shëndetësor të efektivëve

Në Komisionin e Shëndetësisë po diskutohet në lidhje me një pr/ligj për kujdesin shëndetësor të efektivëve. Pr/ligji në fjalë do të hartohet për strukturat operacionale speciale të policise. Elona Gjebrea sqaroi se në strukturat operacionale speciale të policisë përfshihen RENEA ...

Read More »

Nishani takon Pittelën: Marrja e statusit në qershor, alternativa e vetme e shqiptarëve

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot Zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, zotin Gianni Pittella dhe delegacionin që e shoqëron gjatë vizitës në vendin tonë. Presidenti Nishani shprehu mirënjohjen e Shqipërisë ndaj rolit dhe qëndrimit të Parlamentit Evropian në përgjithësi, si ...

Read More »

Statusi, Sequi: Nuk flasim bardh e zi. Dialogu politik dhe reformat, jetike

“Shqipëria dhe perspektiva e saj evropiane”, ishte seminari që hapi punimet sot në Ministrinë e Punimeve të Jashtme fjala e nderit iu dha ambasadorit të bashkimit Europian Ettore Sequi i cili përcolli disa mesazhe. Sipas Sequi, lidhur me procesin e ...

Read More »

Tryezë për reformën territoriale, Çuçi: Procesi, sipas praktikave më të mira evropiane

Ministri per Ceshtjet Vendore, Bledi Cuci theksoi serish sot domosdoshmerine qe ka vendi per ndarjen e re territoriale administrative, duke kerkuar bashkepunimin e paleve ne kete reforme qe eshte teresisht ne sherbim te vendit. Ne nje tryeze te rrumbullaket per ...

Read More »

Rama takim me Zv. presidentin e PE-së Gianni Pittella

Kryeministri Edi Rama u takua sot me zëvendëspresidentin e parë të Parlamentit Evropian, Gianni Pittella. Në fjalën e tij, kryeministri Rama ka theksuar se ka diskutuar me Zv. presidentin Pittella për ecurinë e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian. “Kënaqësi që prita ...

Read More »

Zbardhen anëtarët e Komisionit Hetimor, Ristani kryetar

Pas konsensusit për ngritjen e Komisionit Hetimor që do të hetojë lëvizjet në Policinë e shtetit nga muaji shtator deri në muajin janar, mazhoranca ka propozuar emrat për anëtarët. Mëshohet se kryetar do të jetë Arben Ristani. Pjesë e komisionit ...

Read More »