LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 810)

Politike

PD, Mima: Mos bëni me doganën gabim si me serverin e tatimeve

Deputeti i Partisë Demokratike Florion Mima akuzon kryeministrin Edi Rama se po e nxin imazhin e doganave shqiptare, ndërkohë që e vërteta është krejt ndryshe. Sipas Mimës, që në vitin 2005 kur demokratët kanë ardhur në pushtet kanë bërë mjaft ...

Read More »

PD, Ristani: Situata kriminale në vend, justifikimet janë qesharake

Partia Demokratike, me anë të deputetit Arben Ristani ka hedhur sërish akuza gjatë ditës së sotme ndaj qeverisë, në lidhje me situatën e rendit në Shqipëri. Sipas Ristanit, “përgjegjësit për rendin të japin llogari, justifikimet e qeverisë janë qesharake”. Sipas ...

Read More »

Ankesa e PD për INUK, Kushtetuesja: Vendimin e merrni nga administrata

Gjykata Kushtetuese ka nisur sot në orën 10:30 shqyrtimin e ankesës së PD-së, në lidhje me kompetencat e INUK. Duke folur në këtë seancë, përfaqësuesi i PD-së Ivi Kaso ka bërë të ditur se, vendimi numër 932 bie ndesh me ...

Read More »

Blushi kundër kandidaturës së Gjinishit për ambasador në Arabi

Deputeti i PS-së Ben Blushi shpreh rezerva ndaj kandidaturës së Ermir Gjinishit në postin e ambasadorit në Mbretërinë e Arabisë Saudite. “Ne jemi shtet laik ndërsa Ermir Gjinishi është i njohur si përfaqësues i një komuniteti fetar, pse ministria e ...

Read More »

SHBA të pakënaqur nga SHISH u rikthyen celulat islamike

Partnerët tanë ndërkombëtarë, kryesisht SHBA-të s’janë të kënaqur me punën që po bëhet në strukturat e Shërbimit sekret shqiptar dhe kryesisht në lidhje me luftën ndaj shtrirjes së ndikimit të radikalëve islamikë në Shqipëri. Duke qënë se janë investuar gjatë ...

Read More »

Elbasan, Rama:Do të punësohen 3 mijë vetë në kantierin e fidanishes

Kryeministri Edi Rama vizitoi sot kantierin e Banjës në Elbasan, ku u shpreh se në kantier do të punësohen 3 mijë persona. Në një postim në “Facebook”, Rama sqaroi se në këtë kantierë do të prodhohen gjysmë million fidanishe në ...

Read More »

Kreditë e buta, Bashkia: Enti i Banesave po shkel ligjin. Vendim politik

Konflikt të sajuar politik e quan nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Eno Bozdo, çështjen e kredive të buta për strehim dhe vendimin për anulimin e tyre. “Dua të shpreh keqardhjen e madhe edhe për bllokimin që u është bërë procedurave ...

Read More »

Tahiri: Policia zero informacion nga SHISH, po cënojnë sigurinë kombëtare

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri akuzon Shërbimin Informativ të Shtetit të drejtuar nga Visho Ajazi se nuk jep asnjë informacion dhe nuk po bashkëpunon për të luftuar kriminalitetin. Përballë një situate të trashëguar pa informatorë dhe kapacitete reale për të ...

Read More »

Braçe: U trajtua me kredi të butë dhe ish-ministri Ksera, ja lista me emra

Deputeti i PS-së, Erjon Braçe ka publikuar listën me emra të zyrtarëve të qeverisë Berisha që kanë përfituar kredi të buta, në të cilën ndodhet edhe ish-ministri Spiro Ksera, sekretari i përgjithshëm i ministrisë së tij. Në listë ndodhen edhe ...

Read More »

Reforma territoriale, PS-LSI caktojnë 16 emrat e komisionit

Grupi parlamentar i Partisë Socialiste ka miratuar anëtarët e tij në Komisionin e posaçëm parlamentar për Reformën Territoriale. Komisioni do të drejtohet nga deputeti Bashkim Fino, njëkohësisht edhe sekretar i Kryesisë së PS për pushtetin vendor. Propozimet e kryetarit të ...

Read More »