LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 823)

Politike

Buxheti i Tiranës, Dalipi: Pr/buxheti ngeli në klasë. Bozdo: Dëmtuat Tiranën

Një ditë pas shtyrjes së votimit të projektbuxhetit të Bashkisë Tiranë për vitin 2014, këshilltarët e majtë kanë kërkuar trasnparencë dhe prezencën e kryebashkiakut Basha në mbledhjen e ardhshme të Këshillit, ndërkohë që nënkryetari i Bashkisë tha se  mosvotimi i ...

Read More »

Taksim progresiv edhe për transportin e deputetëve

TIRANE– Taksimi progresiv duket se do të prekë në mënyrë të drejtëpërdrejtë edhe deputetët, më konkretisht ata deputetë, të cilët përfitojnë nga institucioni ligjvenës një shumë lekësh për shërbimin e transportit të tyre nga. Ata deputetë që janë në një ...

Read More »

Buxheti 2014 dhe paketa fiskale drafti votohet sot në Kuvend

TIRANE- Pr/buxheti i vitit 2014 dhe paketa fiskale do të hidhen në votim në seancën e sotme plenare e cila do të nisë në orën 10:00. Do të hidhen në votim në të njëjtën kohë edhe amendamentet e partive politike. LSI ...

Read More »

Basha ftesë Metës për të votuar ndryshimet në buxhetin vjetor

TIRANE– Lulzim Basha i bëri dje ftesë Ilir Metës që të bashkojnë votat për të miratuar ndryshimin në paketën fiskale për të ulur taksimin për biznesin fason. Gjatë një takimi me gazetarët, Basha theksoi se LSI është e mirëpritur që ...

Read More »

Bulevardi i ri, ankohen banorët: Projekti ka ndryshuar, matjet s’janë korrekte

Pronarët e banesave që preken nga zgjatimi i Bulevardit të Tiranës kanë protestuar sot përpara Bashkisë së Tiranës, duke kërkuar transparencë për zbatimin e projektit. Sipas banorëve, projekti ka ndryshuar dhe askush nuk u ka dhënë shpjegime. Ata pretendojnë se ...

Read More »

Basha, sfidë për PD mbetet një fillim i ri

Dega e partisë Demokratike në Durrës ka organizuar një aktivitet ditën e sotme për 23-vjetorin e themelimit të PD-së në këtë qytet. I pranishëm në aktivitet ishte edhe Kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha. Në fjalën e tij ai ka ...

Read More »

Këshilli Bashkiak: Dalipi, duhet transparencë. Bozdo, rritje 5% krahasur me 2013

Këshilli Bashkiak i Tiranës është mbledhur ditën e sotme për të diskutuar projektbuxhetin e ri. Gjatë kësaj mbledhje do të zhvillohet seancë dëgjimore me kryetarë dhe përfaqësues të njësive bashkiake të kryeqytetit. Në fillim të mbledhjes është diskutuar mbi mungesën ...

Read More »

“Mosmarrëveshje” me fqinjët për ujërat në raportin sekret të qeverisë

Lumenjtë Vjosë, Drini i Zi dhe Radika mund të pasojnë mosmarrëveshjet e Shqipërisë me Greqinë për përcaktimin e kufirit detar. Qeveria e kryeministrit socialist Edi Rama ka hartuar një raport tërësor për marrëdhëniet me fqinjët që përfshin çështjet diplomatike, të ...

Read More »

Përjashtohen Bumçi, Cara dhe Papa si krerë të retheve në PD

Procesi elektoral brenda Partisë Demokratike, që pritet të filloi në muajin janar të vitit që vjen dhe të përfundoi në fund të tij, do të përjashtojë disa emra të krerëve të PD-s në rrethe. Midis tyre janë deputetë si Albo Bumçi, Igli Cara, ...

Read More »

Legalizimet, Lame takon drejtorët rajonalë të ALUIZNI-t

Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI-t, Artan Lame pritet që të organizojë sot një takim me drejtorët rajonalë të ALUZINI-t për problemet e legalizimit në gjithë vendin. Ky takim zhvillohet në kuadër të premtimeve të bëra nga qeveria e majtë gjatë fushatës ...

Read More »