LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 825)

Politike

Halimi: Në drejtësi pagat u rritën por paketa e Ramës do i ulë sërish

TIRANË – Ish-ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi ka deklaruar me një shënim në profilin e tij në Facebook se, të punësuarit në sistemin e Drejtësisë do të marrin paga më të ulëta nga 1 janari 2014 e në vazhdim. “Në 1 ...

Read More »

Rama: Dosja Imami hallka e parë e denoncimeve. Marrëdhënie të shkëlqyera me SHBA

Ka qenë një bashkëbisedim i gjatë dhe i larmishëm ai që kryeministri Edi Rama zhvilloi me median, me rastin e mbylljes së vitit 2013 dhe pritshmëritë që janë për vitin 2014. E nisur që në orën 12:20 minuta dhe e ...

Read More »

Rama: Me buxhetin e 2014 shmangëm 96-ën. 82 vota, miratohet ligji për buxhetin

“Duke falenderuar kryetarin e Kuvendit, për atmosferën e re në këtë Kuvend. Duke falenderuar të gjithë deputetët për punën intensive që bënë për shkak të afateve. Ndalimin e rrënimi dhe shmangien e një ballafaqimi të dhimbshëm të shoqërisë dhe vendit ...

Read More »

PDIU aleancë me PS, në janar bashkëqeverisja

Dhe pak kohë kanë mbetur nga konturimi i një aleance mes PS të Edi Ramës e PDIU të Shpëtim Idrizit. Bëhet fjalë për një marrëveshje bashkëqeverisëse, që pritet të marrë jetë në fillim të vitit të ardhshëm dhe që do ...

Read More »

Kuvend, votohet nen për nen pr/buxheti 2014, rrëzohen amendamentet e PD

Pas debateve mes deputetëve të mazhorancës dhe opozitës për projektbuxhetin për vitin 2014 dhe paketën fiskale, Kuvendi ka miratuar me 77 vota pro dhe 33 kundër projektligjin për tatimin mbi fitimin. Me miratimin e këtij projektligji janë rrëzuar amendamentet e ...

Read More »

Buxheti i Tiranës, Dalipi: Pr/buxheti ngeli në klasë. Bozdo: Dëmtuat Tiranën

Një ditë pas shtyrjes së votimit të projektbuxhetit të Bashkisë Tiranë për vitin 2014, këshilltarët e majtë kanë kërkuar trasnparencë dhe prezencën e kryebashkiakut Basha në mbledhjen e ardhshme të Këshillit, ndërkohë që nënkryetari i Bashkisë tha se  mosvotimi i ...

Read More »

Taksim progresiv edhe për transportin e deputetëve

TIRANE– Taksimi progresiv duket se do të prekë në mënyrë të drejtëpërdrejtë edhe deputetët, më konkretisht ata deputetë, të cilët përfitojnë nga institucioni ligjvenës një shumë lekësh për shërbimin e transportit të tyre nga. Ata deputetë që janë në një ...

Read More »

Buxheti 2014 dhe paketa fiskale drafti votohet sot në Kuvend

TIRANE- Pr/buxheti i vitit 2014 dhe paketa fiskale do të hidhen në votim në seancën e sotme plenare e cila do të nisë në orën 10:00. Do të hidhen në votim në të njëjtën kohë edhe amendamentet e partive politike. LSI ...

Read More »

Basha ftesë Metës për të votuar ndryshimet në buxhetin vjetor

TIRANE– Lulzim Basha i bëri dje ftesë Ilir Metës që të bashkojnë votat për të miratuar ndryshimin në paketën fiskale për të ulur taksimin për biznesin fason. Gjatë një takimi me gazetarët, Basha theksoi se LSI është e mirëpritur që ...

Read More »

Bulevardi i ri, ankohen banorët: Projekti ka ndryshuar, matjet s’janë korrekte

Pronarët e banesave që preken nga zgjatimi i Bulevardit të Tiranës kanë protestuar sot përpara Bashkisë së Tiranës, duke kërkuar transparencë për zbatimin e projektit. Sipas banorëve, projekti ka ndryshuar dhe askush nuk u ka dhënë shpjegime. Ata pretendojnë se ...

Read More »