LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 825)

Politike

Rama: Korrupsioni si kancer agresiv. Do e shërojmë me reforma, jo luftë institucioneve

TIRANË- Sot është bërë prezantimi i draftit të parë të Strategjisë Kombëtare kundër Korrupsionit, veprimtari e bashkëorganizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, e përfaqësuar nga Robert Wilton, Ministri për Çështjet Vendore dhe UNDP, Bledi Çuçi, nënkryetari i Prezencës, dhe Koordinatorja ...

Read More »

Komisioni për Integrimin, kalon me 6 pro dhe 2 kundër ndryshimet në projektligj

TIRANE-Komisioni për Integrimin Europian ka diskutuar sot për projektligjin “Për parandalimin dhe goditjen e krimit të organizuar dhe trafikimit nëpërmjet masave parandaluese kundër pasurisë”. Në këtë diskutim, drejtues të Ministrisë së Drejtësisë, të cilët merrnin pjesë në komision kanë kërkuar ...

Read More »

8 Dhjetori, Mesila Doda batuta me Ramën për Enverin: PD s’më ftoi

TIRANE- “8 dhjetor 1990-2013. E duam Shqipërinë si gjithë Evropa”, aktiviteti i organizuar dje nga  Lëvizja Studentore Shqiptare bëri bashkë protagonistë, ish-studentë dhe pedagogë të atyre viteve, sot deputetë e personalitete të rëndësishme të politikës në vend, mes të cilëve edhe ...

Read More »

Basha hap fushatën për zgjedhjet e reja në PD për fuqizim dhe modernizimin

Në përfundim të takimit me krerët e PD-së në rrethe, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha njoftoi nisjen e fushatës për zgjedhjet e reja në parti. Në një deklaratë për mediat nga selia e PD-së, kryetari Basha tha se çelja ...

Read More »

Basha: 8 Dhjetori, ditë e rëndësishme për vendin

Ditë të rëndësishme për gjithë vendin e ka quajtur kreu i PD-së, Lulzim Basha 8 dhjetorin, duke folur në aktivitetin në nder të kësaj dite titulluar “Festojmë lirinë”. “Përballja e parë e studentëve kryengritës me regjimin ndodhi shpejt, dhuna policore ...

Read More »

Dhjetori ’90, Berisha në Facebook: Sot ditëlindja e dytë e Shqipërisë

TIRANË – Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar një mesazh në Facebook, në lidhje me 8 Dhjetorin ditën e Rinisë. “Gëzuar 8 Dhjetorin, ditëlindjen tonë të dytë, ditën e lirive dhe dinjitetit tonë!”, shkruan Berisha në Facebook. Ai ka bërë homazhe edhe ...

Read More »

Rama: “Lëvizja e Dhjetorit ’90” mbetet unikale

Grupimi “Dhjetor ’90” ka nisur aktivitetet në përvjetorin e 23-të të Lëvizjes Studentore të Dhjetorit. Në takim ishin studentë të atij viti dhe pedagog, e mes tyre edhe kryeministri Edi Rama. Gjatë fjalimit të tij, kryeministri vlerësoi se, “Është forca ...

Read More »

Partia Demokratike: feston 8 Dhjetorin, festën e shqiptarëve

TIRANË – 23 vjet më parë, një grup studentësh e pedagogësh të universiteteve të Tiranës u bënë nismëtarë të kthesës së madhe historike, protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë. Akti i tyre i dha fund në ...

Read More »

Bashkohen demokristianët

TIRANE-Sot, në mesditë, ne seline e PDK-se, u shpall “Unioni Demokristian Shqiptar”, i përbërë nga 4 parti demokristiane. Të pranishëm në konferencën për shtyp ishin Kreu i PDK-së, Nard Ndoka, i ADK-se,  Zef Bushati, i cili eshtë President i Unionit ...

Read More »

Buxheti: Rama, “Të ulen orekset për investime”. Cani, “Negociatat e vështira me FMN”

Kryeministri Edi Rama, njëherësh edhe kryetar i PS-së, mblodhi dje deputetët, për të diskutuar me ta situatën problematike financiare dhe arsyet e vonesës së paraqitjes së projektbuxhetit të vitit 2014 në Kuvend. Burime nga mbledhja e grupit parlamentar bënë të ...

Read More »