LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 826)

Politike

Komisioni i Sigurisë, Tahiri: Rritja e buxhetit, rrit sigurinë. Replikon opozita

Buxheti i vitit 2014 për Ministrinë e Brendshme pritet të ketë efekt të drejtpërdrejtë në rritjen e sigurisë. Këtë e ka shprehur ministri i Brendshëm Saimir Tahiri gjatë seancës dëgjimore në Komisionin e Sigurisë. Sipas Tahirit, rritja e zërit të ...

Read More »

Statusi, Basha: Humbja, përgjegjësi e maxhorancës

Kryetari i Partisë Demokratike deklaron se humbja e statusit është përgjegjësi e drejtëpërdrejtë e maxhorancës. ”Maxhoranca nuk po reflekton siç duhet për humbjen e statusit të Bashkimit Europian. Humbja e statusit është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e maxhorancës. Maxhoranca me revanshin ...

Read More »

Ministria e Bujqësisë: Lista e pasaktë, punonjësit janë në listë pritje, marrin rrogë për 1 vit

Ministria e Bujqësisë  hedh poshtë deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike sa i takon të shkarkuarve nga puna në administratën e këtij institucioni. Të dielën e kaluar kryetari i PD-së Basha doli në një prononcim për median ku denoncoi shifrën ...

Read More »

Statusi, Meta: Përmbahu Berishë, mos u bëj më holandez se Basha

Një ditë pasi Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE-së shtynë për në qershor dhënien e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë, Kryetari i Parlamentit Ilir Meta deklaron se vendi ka të pakthyeshme rrugën drejt integrimit dhe i bën apel ...

Read More »

KQZ miraton 7 deputetët e rinj

Një ditë pas lënies së mandatit të deputetit nga shtatë ministra të qeverisë “Rama”, Komisioni Qendror  i Zgjedhjeve në mbledhjen e ditës së sotme miratoi 7 deputetët e rinj që zëvendësojnë ministrat në mandatin e deputetit. Gjatë mbledhjes KQZ vendosi ...

Read More »

Pas Hollandës edhe Danimarka pro shtyrjes së statusit për Shqipërinë

Në orën 11:00  Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian nisi mbledhjen ku në rend të ditës është edhe disktumi i dhënies së statusit të vendit kandidat për Shqipërinë i propozuar nga Komisioni Evropian. Para se të hynin në ...

Read More »

Rama firmos marrëveshjen për gazjellësin TAP në Azerbajxhan

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Azerbajxhan, pasi ka firmosur marrëvëshjen e gazsjellësit trans-adriatik (TAP). Kryeministri është i shoqëruar nga ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri. Konsorciumi Shah Deniz njoftoi sot nënshkrimin përfundimtar të investimeve ...

Read More »

7 ministra dorëzojnë mandatin, tek emrat e rinj dhe djali ish-deputetit Xhindi

Shtatë ministra dorëzojnë sot mandatin e deputetit. Lajmi bëhet i ditur nga Ilirjan Celibashi ministër shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin në një postim në facebook. “Sot së bashku me kolegët Ministra Eglantina Gjermeni, Milena Harito, Klajda Gjosha, Erion Veliaj Edmond ...

Read More »

Shqipëria, 4 skenarët e BE-së për statusin, zbardhet skema

Dhënia e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë kalon përmes katër skenarëve. Skenari i parë është që ministrat e jashtëm të BE të vendosin sot pro dhënies së statusit të vendit kandidat për Shqipërinë. Nëse jo, skenari i dytë: Vendimi ...

Read More »

Berisha: PD do të bëjë diskutime të gjëra për këtë buxhet të katastrofës

TIRANË – Menjëherë pasi ka votuar kundër shtyrjes së datës së votimit të projekt-buxhetit në Kuvendin e Shqipërisë, ish-kryeministri Sali Berisha, e ka braktisur sallën e parlamentit. Duke folur për mediat, jashtë sallës së Kuvendit, Berisha tha se, ky është buxheti ...

Read More »