LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 827)

Politike

Rama: “Lëvizja e Dhjetorit ’90” mbetet unikale

Grupimi “Dhjetor ’90” ka nisur aktivitetet në përvjetorin e 23-të të Lëvizjes Studentore të Dhjetorit. Në takim ishin studentë të atij viti dhe pedagog, e mes tyre edhe kryeministri Edi Rama. Gjatë fjalimit të tij, kryeministri vlerësoi se, “Është forca ...

Read More »

Partia Demokratike: feston 8 Dhjetorin, festën e shqiptarëve

TIRANË – 23 vjet më parë, një grup studentësh e pedagogësh të universiteteve të Tiranës u bënë nismëtarë të kthesës së madhe historike, protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë. Akti i tyre i dha fund në ...

Read More »

Bashkohen demokristianët

TIRANE-Sot, në mesditë, ne seline e PDK-se, u shpall “Unioni Demokristian Shqiptar”, i përbërë nga 4 parti demokristiane. Të pranishëm në konferencën për shtyp ishin Kreu i PDK-së, Nard Ndoka, i ADK-se,  Zef Bushati, i cili eshtë President i Unionit ...

Read More »

Buxheti: Rama, “Të ulen orekset për investime”. Cani, “Negociatat e vështira me FMN”

Kryeministri Edi Rama, njëherësh edhe kryetar i PS-së, mblodhi dje deputetët, për të diskutuar me ta situatën problematike financiare dhe arsyet e vonesës së paraqitjes së projektbuxhetit të vitit 2014 në Kuvend. Burime nga mbledhja e grupit parlamentar bënë të ...

Read More »

Ngjela: Krimi nuk mund të luftohet me Nishanin, Llallën e këtë Gjykatë

TIRANE-Aleati i socialistëve, kreu i Partisë Ligj e Drejtësisë, Spartak Ngjela deklaroi dje, se krimi nuk luftohet me këtë President e këtë Prokuror të Përgjithshëm. Në një status që publikoi dje në rrjetin social “Facebook”, Ngjela shkroi: “A mund të ...

Read More »

Meta-Moore: Shqipëria, progres të konsiderueshëm gjatë këtij viti

TIRANË – Edhe Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka pritur sot drejtorin për Çështjet e Evropës Jug-Qendrore të Departamentit të Shtetit, Jonathan Moore në vazhdën e takimeve, që Moore ka zhvilluar sot me presidentin Nishani dhe ministrin e Jashtëm Bushati, ku ...

Read More »

Bruksel, Fyle-Metës: Opozita, të jetë pjesë e axhendës europiane

BRUKSEL – Komisioneri  për  Zgjerim dhe Politikën e Fqinjësisë  Europiane, Štefan Füle u takua sot me Kryetarin e Parlamentit të Shqipërisë, Ilir Meta në Bruksel. Takimi ofroi një mundësi për të shqyrtuar progresin e bërë nga Shqipëria në reformat për integrimin ...

Read More »

Armët, Tahiri: Dy projekligje të reja. Paloka: S’ka çfarë të ndryshohet

TIRANE- Ngjarjet e fundit te krimit kanë rritur vëmendjen e qeverisë të cilët brenda janarit do të përgatisin dy projektligje për armatimin, duke i dhënë fund përhapjes së tyre . Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri shprehet se do të lihet kohë për ...

Read More »

Rama mbledh grupin e PS-së, diskutohet pr/buxheti i 2014 -ës

TIRANE- Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste mblidhet sot, në mesditë në selinë e PS-së. Projekt buxheti i vitit të ardhshëm, i pari për qeverisjen Rama, e cila fitoi zgjedhjet më 23 qershor 2013, është tema qëndrore e diskutimeve të mbledhjes së ...

Read More »

Pallati i “Bashës”, gati për t’u hedh në erë

Forcat xheniere kanë mbërritur në pallatin e “Bashës”, në Vlorë dhe janë duke bërë matjet për të vendosur më pas lëndën shpërthyese, që do e rrëzojë në tokë këtë ndërtesë 8 katëshe. Burime nga vendi i ngjarjes, bëjnë të ditur ...

Read More »