LAJMI I FUNDIT
Home . Politike (page 828)

Politike

Kuvend, Kodheli: Imami, dëme marramendëse në buxhetin e shtetit

Seanca e Kuvendit është përfshirë në debate në lidhje me dërgimin në prokurori të dosjes penale ndaj ish ministrit të Mbrotjes Arben Imami për “shpërdorim detyre” dhe “pabarazi në tendera”. Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli deklaroi se, abuzimet që janë ...

Read More »

I ka mbaruar mandati në shtator 2012, gati shkarkimi i kryetares së AMA

Maxhoranca nis procedurat ligjore për të shkarkuar kryetaren e Autoritetit të Mediave Audiovizive (ish-KKRT), Endira Bushatin dhe katër anëtarët në detyrë, Sami Nezën, Suela Mustën, Gent Ibrahimin dhe Zylyftar Bregun. Maxhoranca e majtë në këtë bord nuk përfaqësohet nga asnjë ...

Read More »

PDIU, Tahiri “Boll iu servilosëm Greqisë”. Ministri Tahiri, “S’ka vend për aludime”

Vrasja në malet e Follorinës së dy vëllezërve Collaku mori vëmendjen pak sekonda brenda Parlamentit si dhe një reagim të ministrit të Brendshëm. Gjatë seancës së Kuvendit, deputeti i PDIU, Dashamir Tahiri nga vendi ku ishte ulur, bëri thirrje që ...

Read More »

Presidenti Nishani s’firmos për “Crown Agents”

Presidenti Bujar Nishani nuk dekreton hyrjen në fuqi të marrëveshjes mes qeverisë dhe kompanisë britanike “Crown Agents”, e cila do të asistojë Doganat shqiptare për tri vitet e ardhshme. Burime zyrtare bëjnë të ditur për gazetën Panorama se 11 dhjetori ka ...

Read More »

Imami: Rama, hetim me struktura të paligjshme. Ekspertët, zyrë në PS. Auditi s’ka përfunduar

Ish ministri i Mbrojtjes, Arben Imami ka akuzuar serish sot kryeministrn Rama per shkelje te ligjit ne rrugen e ndjekur per kallezimin penal ne ngarkim te tij, duke shtuar se ceshtja ende ende duke u audituar. Ne nje deklarate per ...

Read More »

Dorëheqja e Odeta Nishanit, reagon ministria e Turizmit: Iu propozua një post ekuivalent

Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit (MZHUT) ka reaguar sot rreth dorëheqjes nga puna në këtë dikaster të Odeta Nishanit, bashkëshorte e Presidentit, Bujar Nishani. Sipas ministrisë, znj. Odeta Nishani, nga drejtore e Drejtorisë së Koordinimit dhe Monitorimit të Tregut ...

Read More »

Topi: PD po shkatërron të djathtën, zbardhje 21 janarit

Fryma e Re Demokratike ka analizuar aktivitetin e saj që nga krijimi i subjekt politik e deri më tani. Analiza është bërë në Tiranë dhe u drejtuar nga kryetari i FRD-së, Bamir Topi, i cili tha se, kjo parti politike ...

Read More »

Berisha: 23 vite PD, lokomotivë integrimi, Rama faktorë bllokimi

Ish kryeministri i vendit, Sali Berisha fton demokratët të reagojnë kundër regjimit të neobllokmenve që po zëvendësojnë shtetin ligjor me shtetin policor dhe sistemin demokratik me sistemin kleptokratik. Ky mesazh u publikua sot në faqen e tij në rrjetin social ...

Read More »

Francë, Meta-Courtaigne: Të rrisim investimet franceze në Shqipëri

FRANCE– Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, gjatë vizitës së tij në Francë është takuar me Presidentin e Grupit të Kompanive Franceze Medef Internaional, Thierry Courtaigne. Gjatë takimit, Meta është ndalur tek bashkëpunimi mes dy vendeve sa i takon ...

Read More »

Dosja me nëntë raste abuzimi për Imamin e mikun e Berishës

TIRANE– Ish-ministri i Mbrojtjes Arben Imami, zyrtarë të Drejtorisë së Prokurimit Publik dhe Drejtorisë Juridike të kësaj ministrie, janë dërguar për ndjekje penale në Prokurorinë e Përgjithshme. Mes të kallëzuarve është dhe Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimeve Mbështetëse Shkëlqim Berisha, ...

Read More »